Visszafogott várakozásokkal veszi kezdetét a gyorsjelentési szezon Amerikában

Az S&P 500-as vállalatok már közel öt éve folyamatosan növelni tudták a bevételeiket. Úgy tűnik, ezúttal sem szakad meg ez a sorozat, a piaci várakozások szerint az index tagjai összesítve 4,2%-kal magasabb bevételt értek el az idei második negyedévben, mint egy évvel korábban.
A nyereség ennél is nagyobb mértékben, 5,0%-kal nőtt a várakozások szerint. Ez arra utal, hogy bár minden bizonnyal folytatódik a profitbővülés, annak mértéke mégis jelentősen lassul az első negyedéves 12,9%-ról. Az április elején bejelentett amerikai vámok néhány nappal később felfüggesztésre kerültek 90 napra, de a legtöbb ország esetében még most sem lehet tudni, hogy hogy is alakulnak a tarifák a határidő lejárta után.
Így a vállalatok sem lehetnek biztosak abban, hogy hogyan kezeljék a helyzetet, és hosszabb távon mire is készüljenek. Viszont mivel a magasabb vámok helyett csak egy 10%-os általános vám lépett életbe áprilistól, némi hatással ez is lehet az eredményekre.
A Factset felmérése szerint a második negyedévben 5,0%-os nyereségnövekedést érhettek el az S&P 500 index tagjai. Az első negyedév végén még 9,4%-ra számítottak az elemzők, de bejelentett vámok hatására visszafogták várakozásaikat az elemzők.
Az S&P 500 tizenegy szektora közül hatban várható a tavalyinál nagyobb profit. A legjobb teljesítményt a kommunikációs szolgáltatások és az IT szektor nyújthatta. Öt szektorban azonban csökkenő nyereségre számíthatunk, a leggyengébb eredmények az energia szektorból érkezhetnek.
A kommunikációs szolgáltatások szektorban közel 30%-kal is magugorhatott a profit 2024 második negyedévéhez képest. Fontos azonban, hogy ez 1-2 vállalat kiemelkedően nagy javulásának tudható be, a szektor legtöbb vállalata esetén ennél jóval kisebb értékű növekedés várható.
Az IT szektor 16,6%-os várt növekedése elsősorban a félvezetőipari cégeknek köszönhető. Ezek a cégek 33%-os növekedést produkálhattak, mivel a mesterséges intelligencia chipeket iránti kereslet töretlen növekedése miatt a chiptervező cégek eredménye továbbra is dinamikusan növekszik.
Az energiaszektor továbbra is az alacsony olajárak miatt szenvedett. Az izraeli-iráni háború is csak átmenetileg tudta feljebb lökni az árakat, de a konfliktus lezárását követően ez a hatás gyorsan elmúlt. A szektor összesített eredménye közel 10%-kal lehet alacsonyabb, mint tavaly ilyenkor.
A gyengébb növekedési várakozások ellenére a tőzsdék jól teljesítettek a második negyedévben. Az április eleji tőzsdei zuhanás után fokozatosan emelkedni tudott az S&P 500, visszaküzdötte magát a Trump-féle vámok bejelentése előtti szintre, majd új történelmi csúcsra emelkedett.
Így most az index 12 hónapos előremutató P/E rátája 22,2, ami meghaladja az 5 éves átlagot (19,9) és a 10 éves átlagot (18,4) is, valamint az első negyedév végi 20,2-es értéket is bőven felülmúlja. Az index tehát drágának tűnik, így az előttünk álló gyorsjelentési időszak jelentősége is felértékelődik. Könnyen elképzelhető, hogy a befektetők érzékenyen reagálnak majd egy-egy csalódást keltő eredményre, és nagyobb eséseket is láthatunk.
Mindazonáltal az év második felében még mindig erős teljesítményt várnak az elemzők, a harmadik és negyedik negyedévére 7,3%, illetve 6,4% profitnövekedés a konszenzus, de ez nagyban változhat annak függvényében, hogy végül milyen kereskedelmi megállapodásokkal zárul az amerikai vámokkal kapcsolatos bizonytalan helyzet. (Forrás: ERSTE elemzés)