Zelenszkij: amíg Ukrajna nem NATO-tag, másfél milliós hadseregre van szüksége

Ukrajnának, amíg nem csatlakozik a NATO-hoz, 1,5 milliós hadseregre van szüksége ahhoz, hogy ellenálljon Oroszországnak - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken újságíróknak a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencia margóján.

Zelenszkij: amíg Ukrajna nem NATO-tag, másfél milliós hadseregre van szüksége

Az államfő szavai szerint amíg Ukrajna nincs a NATO-ban, addig Európával közösen biztonsági rendszert kell kialakítania, és fontos, hogy ezt az európai vezetők is megértsék. Zelenszkij január közepén közölte, hogy jelenleg 880 ezer katona van az ukrán hadseregben, akik az egész országot védik - emlékeztetett az Ukrajinszka Pravda hírportál.

Az elnök kijelentette, hogy Oroszország akár már a jövő évre agressziót készíthet elő NATO-tagországok ellen. Kiemelte, hogy Oroszország már idén 15 hadosztályt készít fel kiképzésre és a fehérorosz irány megerősítésére.

"Szerintünk az összes, vagy egy részük bizonyosan Fehéroroszország területén lesz. Ez 100-150 ezer katonát jelent" - jegyezte meg az elnök. Szavai szerint ez a nagy létszámú haderő egyáltalán nem biztos, hogy Ukrajna ellen indul támadásra. "Megindulhatnak Ukrajnába, mint 2022-ben, vagy Lengyelországba, illetve a balti államokba" - jegyezte meg.

Hozzátette:

a hírszerzéstől kapott információk alapján gondolja úgy, hogy Vlagyimir Putyin háborút készít elő 2026-ra a NATO-országok ellen.

Az államfő leszögezte, hogy Ukrajna nem támaszt semmilyen feltételt az Egyesült Államoknak a Donald Trump amerikai elnökkel való találkozót illetően, és nincs olyan dolog, amelyet ne lenne hajlandó megvitatni.

Kérdésre válaszolva, azt mondta: megérti az Egyesült Államok vonakodását Ukrajna NATO-csatlakozásától, és nem biztos abban, hogy ez a jövőben változni fog.

"A mai Amerika és Trump elnök nem hajlandó a NATO-ról beszélni. Úgy gondolják, hogy Ukrajna nem lehet a NATO-ban. Úgy vélik, az orosz megszállás fő oka az, hogy a NATO-csatlakozás benne van Ukrajna alkotmányában"

- mutatott rá.

Zelenszkij egyúttal azt sem zárta ki, hogy Ukrajnának változtatnia kell álláspontján a NATO-csatlakozási szándékával kapcsolatban. "Akarunk-e a NATO-ban lenni? Igen, de pusztán a NATO szó miatt? Nem, valójában a biztonsági garanciák miatt. Ebben az esetben a fő kérdés ezeknek a biztonsági garanciáknak a tartalma lesz, különös tekintettel az ukrán hadsereg létszámára, illetve egy esetleges békefenntartó misszió paramétereire" - hangsúlyozta.

"Vörös vonalnak" nevezte azonban Ukrajna nemzetközi jogi területi integritását. "Jogilag soha nem fogjuk elismerni az ideiglenesen megszállt területeket orosznak vagy bármi másnak, az ukránon kívül. Ez határozottan egy vörös vonal, benne van az alkotmányban. Erről csakis Ukrajna népe dönthet" - szögezte le.

Zelenszkij közölte, hogy Kijev információi szerint Oroszország a közeljövőben még 2-3 ezer észak-koreai katonát készül telepíteni Oroszország kurszki térségébe. Az észak-koreaiaknak több mint négyezres vesztesége van, mintegy kétharmaduk meghalt. Az észak-koreai hadsereg morálja is romlott, mert látták, mennyien szöktek el az alakulataiktól - mondta.

Hangsúlyozta egyúttal, Ukrajna nem lazíthat, mert a helyzet gyorsan változhat. "Oroszország továbbra is kapcsolatot tart Észak-Koreával a katonák, fegyverek és rakéták szállítása ügyében" - figyelmeztetett, megjegyezve, hogy erről Donald Trump csapatával is készül tárgyalni.

Az elnök közölte, hogy a régóta ádáz harcok sújtotta Donyeck megyei Pokrovszk városnál az ukrán erők javítottak helyzetükön az elmúlt napokban. "Elmondhatom, hogy ott most magabiztosabbak vagyunk, mint voltunk" - fogalmazott, de részleteket nem árult el.

Zelenszkij kitért arra, hogy a csernobili atomerőmű 4. blokkjának szarkofágjába pénteken becsapódott orosz csapásmérő drón olyan alacsony magasságban repült, amelyen a radar nem láthatta.

Szavai szerint ez azt jelzi, hogy Oroszország célzott támadást hajtott végre a szarkofág ellen. "A drón 85 méteres magasságban repült. Fontos megérteni, hogy a radarok nem látják ezt a magasságot. A csapás pontosan a szarkofágra irányult, és pont a müncheni biztonsági konferencia kezdetének napján. Ez egyértelmű üdvözlet (Vlagyimir) Putyintól és Oroszországtól" - mondta.

Megjegyezte: ez is újabb bizonyítéka annak, hogy az orosz elnök nem akar véget vetni a háborúnak.

Az ukrán elnök a müncheni konferencia keretében tartott egyik panelbeszélgetésen leszögezte: az orosz elnökön, Vlagyimir Putyinon kívül nem tervezi, hogy más orosz tisztségviselőkkel leüljön tárgyalni.

"Nem fogok oroszokkal találkozni, kizárólag Putyinnal, és vele is csak azután, hogy Trumppal közös tervet készítünk a háború befejezésére"

- szögezte le, hangsúlyozva: Putyinnal csakis azért kész találkozni, hogy az orosz elnök véget vessen a háborúnak. "Nem lesz más tárgyalási platform semmilyen kompromisszummal" - tette hozzá Zelenszkij.

Az ukrán államfő Münchenben külön megbeszélést folytatott J.D. Vance amerikai alelnökkel. Újságírónak nyilatkozva a tárgyalásukat "jónak" minősítette, de hozzátette, hogy még ki kell dolgozni a Putyin megállítására és a háború befejezésére irányuló tervet.

Zelenszkij ismételten hangsúlyozta, hogy Ukrajnának valódi biztonsági garanciákra van szüksége. Hozzátette, hogy folytatódnak a találkozók "az amerikai csapattal" és "örömmel látják hamarosan Ukrajnában" Keith Kelloggot, az amerikai elnök Ukrajnáért és Oroszországért felelős különmegbízottját.

40 milliárd forintnyi beruházás valósulhat meg az 1+1 Program második ütemében

A kormány mindent megtesz a hazai kis- és középvállalkozások beruházásainak támogatása, így termelékenységük növelése és méretugrásuk elősegítése érdekében.
2026. 02. 20. 03:30
Megosztás:

Kismértékben nőtt a K&H Bank nyeresége tavaly

Tavaly a K&H Bank adózás utáni eredménye 132 milliárd forintot ért el, ami 2 százalékos emelkedés 2024-hez képest, miközben 100 milliárd forint bank- és extraprofitadót fizetett - tájékoztatta az MTI-t a pénzintézet csütörtökön.
2026. 02. 20. 03:00
Megosztás:

Csapadékos, téli idő várható a hétvégén

Csapadékos, téli idő várható a hétvégén: nagy területen kell havazásra, havas esőre, esőre készülni, a szél pedig pénteken erős, olykor viharos lesz, emiatt hófúvásra is készülni kell elsősorban a nyugati országrészben. Visszatérnek a kemény éjszakai mínuszok: a derült, szélcsendes és vastag hóval borított dunántúli tájakon szombat hajnalban akár mínusz 15 Celsius-fok alá is lehűlhet a levegő, majd vasárnap már enyhülés kezdődik és a legmelegebb órákban délen akár plusz 10 fok is lehet - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
2026. 02. 20. 02:30
Megosztás:

Változás! A családi pótlék máskor jön, mint eddig

Sok család számít rá hónapról hónapra, most azonban érdemes különösen figyelni. A Magyar Államkincstár közzétette a 2026-os kifizetési naptárt, és ebből egyértelműen látszik: több alkalommal is eltér a megszokottól a családi pótlék érkezése. Bár általában a hónap elején jelenik meg a pénz a számlákon, jövőre több hónapban is változik az ütemezés.
2026. 02. 20. 02:00
Megosztás:

Nem a te neveden van a villanyóra? Akkor jobb, ha tisztában vagy ezzel a szabállyal

Sokan még mindig azt hiszik, hogy mérőállást csak az diktálhat, akinek a nevén a villanyszerződés fut. Ez azonban nem igaz. Az MVM Next rendszerében megbízott fizetőként albérlőként, illetve szülők vagy nagyszülők helyett is teljesen szabályosan intézhető a mérőállás-diktálás.
2026. 02. 20. 01:00
Megosztás:

A kemény víz hatása a mosás eredményességére

Magyarország lakosságának jelentős része találkozik a kemény vízzel a mindennapokban, hiszen az ország vízkészletének nagy hányada ilyen. Eszedbe jutott-e már, hogyan befolyásolja a mosás minőségét a víz keménysége? Ez a tényező nemcsak a ruháid állapotára van hatással, hanem a mosógépre is, amit gyakran elfelejtünk. De mi is történik pontosan?
2026. 02. 20. 00:01
Megosztás:

NGM: 40 milliárd forintnyi beruházás valósulhat meg az 1+1 program második ütemében

Negyven milliárd forintnyi beruházás valósulhat meg az 1+1 program második ütemében - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 02. 19. 23:30
Megosztás:

A holland hírszerzés fokozódó orosz hibrid fenyegető tevékenységre figyelmeztet

A holland hírszerzés szerint az orosz hibrid tevékenység fokozódására kell számítani: Moszkva Európa-szerte egyre intenzívebben hajt végre kibertámadásokat, szabotázsakciókat és befolyásolási műveleteket, amelyek a létfontosságú infrastruktúrát és szolgáltatásokat is érinthetik.
2026. 02. 19. 23:00
Megosztás:

Gyorsfagyasztott szamócát hívott vissza a Spar

Határérték feletti növényvédőszer-maradék tartalom miatt S-BUDGET gyorsfagyasztott szamócát hívott vissza a fogyasztóktól és vont ki a forgalomból a SPAR Magyarország Kft. - közölte a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 02. 19. 22:30
Megosztás:

Hogyan fogyj egészségesen és hatékonyan?

A fogyás kérdése szinte mindenkit foglalkoztatott már. Hogyan érhetjük el a kívánt testalkatot anélkül, hogy drasztikus változtatásokra lenne szükség? A válasz egyszerűbb, mint elsőre hinnéd: hosszú távon fenntartható étkezési szokások és rendszeres testmozgás. Ha valaki tartós eredményeket szeretne, akkor kitartással és fokozatos változásokkal kell hozzáállnia a fogyókúrához.
2026. 02. 19. 22:00
Megosztás:

Melyik ország a világ elsőszámú turisztikai célpontja?

Franciaország 102 millió külföldi látogatót fogadott tavaly, szemben a 2024-es 100 millióval, ami 77,5 milliárd eurós bevételt eredményezett - jelentette be a turisztikai minisztérium csütörtökön.
2026. 02. 19. 21:00
Megosztás:

Lendület a medvepiac árnyékában: erős kezdés az ETH Denver 2026-on

Miközben a kriptovaluta-piac továbbra is nyomás alatt áll, az ETH Denver 2026 nyitónapján meglepően optimista, kifejezetten „builder” fókuszú hangulat uralkodott. A visszaeső árfolyamok ellenére a közösség nem hátrál, hanem építkezik – technológiában és közösségben egyaránt.
2026. 02. 19. 20:30
Megosztás:

Átadták az Év Balatoni Háza díjakat

A Nők a Balatonért Egyesület és a Balatoni Szövetség immár nyolcadik alkalommal hirdette meg a szakmai iránytűvé vált pályázatot, az Év Balatoni Háza díjakat, amelyet az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) is örömmel támogat - írta a közösségi oldalán csütörtökön az építészeti államtitkár.
2026. 02. 19. 20:00
Megosztás:

Trump: Iránnak nem lehet atomfegyvere

Iránnak nem lehet atomfegyvere, mert az aláássa a közel-keleti békét - hangsúlyozta Donald Trump amerikai elnök az általa kezdeményezett Béketanács első ülésén Washingtonban, a Donald J. Trump Békeintézetben csütörtökön.
2026. 02. 19. 19:30
Megosztás:

OpenAI és Paradigm bemutatta az EVMbench-et: új korszak jöhet az Ethereum smart contract biztonságában

A mesterséges intelligencia mostantól valós Ethereum-sebezhetőségeken vizsgázik. Az OpenAI és a Paradigm közösen indította el az EVMbench nevű benchmarkot, amely valódi auditált hibákon méri az AI-ügynökök képességeit – a tét pedig több mint 100 milliárd dollárnyi zárolt kriptoeszköz biztonsága.
2026. 02. 19. 19:00
Megosztás:

Jelentős forrással segítik a terményszárítók fejlesztését

A magyar mezőgazdaság versenyképességének egyik lényeges eleme a korszerű terménykezelési infrastruktúra fejlesztése. Ezért hirdette meg az Agrárminisztérium tavaly márciusban a terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztését támogató pályázati felhívást, amely kézzelfogható segítséget nyújt a gazdálkodók számára a megtermelt termény biztonságos, hatékony és fenntartható kezeléséhez - emlékeztetett csütörtöki közleményében az Agrárminisztérium (AM).
2026. 02. 19. 18:00
Megosztás:

Stabilcoin-csúcstalálkozó a Fehér Házban: bankok és kriptovezetők az asztalnál

Újabb magas szintű egyeztetésre készül Washington: a Fehér Ház harmadszor hívja össze a banki és kriptoszektor kulcsszereplőit, hogy a hozamot fizető stabilcoinok (stablecoin) szabályozásáról tárgyaljanak. A tét nem kisebb, mint a digitális dollár-alapú tokenek jövője az amerikai pénzügyi rendszerben.
2026. 02. 19. 17:30
Megosztás:

2715 település kap ingyenes tüzelőanyagot

Ingyenes tüzelőanyagot kap 2715 település - írta a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) önkormányzati államtitkára csütörtökön a Facebook-oldalán.
2026. 02. 19. 17:00
Megosztás:

A Dyson bemutatja legvékonyabb, ultrakönnyű és higiénikus nedves-száraz tisztítóját, a PencilWash™-t

A könnyed irányíthatóságra és higiénikus nedves tisztításra tervezett új, 38 mm-es PencilWash™ gyorsan száradó felületet hagy maga után, miközben hatékonyan távolítja el a kiömlött folyadékokat és a makacs foltokat.
2026. 02. 19. 16:45
Megosztás:

Aki kivárt, lemaradt: hetek alatt elkapkodták a keresett kategóriákba tartozó ingatlanokat

A tavalyi év második felében látványosan felgyorsult az ingatlanpiac: a jó állapotú, megfelelően árazott lakások – különösen a panellakások – akár napok vagy hetek alatt gazdára találtak.
2026. 02. 19. 16:30
Megosztás: