K&H: 7 milliárd forintos adózott nyereség az első negyedévben

A vezérigazgató a csoport a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok (IFRS) szerint készült eredményeit ismertetve kiemelte: a devizahiteles elszámolás folyamatos negatív hatását az elsősorban a nagyvállalati, valamint a kis- és közepes vállalati szektorban emelkedő bevételek, a csökkenő hitelkockázati költségek és a szigorú költséggazdálkodás ellensúlyozta. Hendrik Scheerlinck elmondta: a K&H 2015 első negyedévében 46 milliárd forintnyi új hitelt folyósított, összesített hitelpiaci részesedése 9,6 százalék volt, szemben a 2014 első negyedévi 8,7 százalékkal.
A vezérigazgató hozzátette, hogy a K&H az idei első negyedévben a magyar piacon elsőként vezetett be a devizahiteles elszámolással és forintosítással érintett hitelfelvevőknek a jelzálog refinanszírozási hitelt. Szólt arról is, hogy a K&H továbbra is a Magyar Nemzeti Bank (MNB) növekedési hitelprogramjának egyik vezető résztvevője: a második szakaszban 133 milliárd forintnyi hitelszerződést kötött, ami 20,2 százalékos piaci részesedésnek felel meg.
A bank elkötelezett abban, hogy hitelekkel támogassa a magyar gazdaság növekedését - mondta egy kérdésre válaszolva Hendrik Scheerlinck. Az ügyfeleknek nyújtott hitelek állománya (a lakossági hitelekkel kapcsolatos elszámolási hatás nélkül) 4 százalékkal, 1424 milliárd forintra nőtt az első negyedévben éves összevetésben, míg az ügyfélbetétek csaknem 8 százalékkal, 1349 milliárd forintra emelkedtek - ismertette a vezérigazgató. Kiemelte, hogy a tőkemegfelelési mutató 0,3 százalékpontos csökkenés után 14,2 százalék volt az idei első három hónapban, a hitel-betét arány pedig az előző év azonos időszaki 60,2 százalékról 58,6 százalékra csökkent; utóbbit tovább szeretnék csökkenteni.
A K&H piaci részesedésével kapcsolatban Hendrik Scheerlinck elmondta, hogy 2015 első negyedévében az újonnan folyósított lakossági jelzáloghitelek szegmensében 15,3 százalékra nőtt a K&H piaci részesedése az egy évvel korábbi 11,2 százalékról. Január-márciusban 10,2 milliárd forintnyi új lakossági jelzáloghitelt folyósított a bank, az átlagos hitelösszeg 7,2 millió forint volt. A lakossági megtakarítások piacán ugyancsak emelkedett a K&H részesedése: 10,9-ről 11,9 százalékra. A vezérigazgató elmondta, hogy kkv-knak, valamint nagyvállalatoknak 34 milliárdnyi forinthitelt folyósítottak, a K&H piaci részesedése a vállalati hitelek tekintetében 10,2 százalékra nőtt a megelőző év azonos időszaki 8,5 százalékról.
Gombás Attila, a K&H csoport pénzügyi igazgatója kiemelte: a bankcsoport működési eredménye 3,9 százalékkal, 36,5 milliárd forintra csökkent az első három hónapban. Ezen belül a nettó kamatbevétel a devizahiteles elszámolás miatti alacsonyabb marzsok és a forintosítás hatása miatt csaknem 8 százalékkal, 18,8 milliárd forintra mérséklődött 2014 azonos időszakához képest. A hitelezési céltartalék az első negyedévben 1,8 milliárd forintra csökkent a 2014 első negyedévi 3,5 milliárd forintról - ismertette.
Gombás Attila hozzátette, hogy a nem teljesítő hitelek aránya a lakossági szegmensben 28,1-ről 26,9 százalékra csökkent, a vállalati és kkv szegmensben pedig 8,1-ről 6,2 százalékra mérséklődött, és csak a lízing területén nőtt az autóhitel portfólió miatt: 31-ről 43,6 százalékra. Wim Guilliams, a K&H Biztosító vezérigazgatója a sajtótájékoztatón elmondta: kiemelkedő, 800 millió forintos eredménnyel zárták az első negyedévet; ez az eredmény megegyezik az egy évvel korábbi nyereséggel.
Jelentős növekedés volt a nem élet- és az életbiztosítási üzletágban egyaránt: nem életbiztosítási díjbevételük csaknem 20 százalékos növekedéssel elérte a 7,7 milliárd forintot, míg az életbiztosítási díjtartalék 90,7 milliárd forintra nőtt, így 21,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Kifejtette azt is, hogy a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás (kgfb) terén legutóbbi kampányuknak köszönhetően több mint 60 ezerrel nőtt a szerződések száma, így összesen több mint 850 ezer ilyen kötelező szerződést kezelnek. Kérdésre válaszolva Hendrik Scheerlinck elmondta: várakozásaik szerint a forintosítás után az érintettek ötöde válthatja ki hitelét, és a váltók 15-20 százalékát szeretnék megszerezni. (MTI)