0,9%-kal csökkent a magyar GDP - technikai recesszió
Az előző negyedévhez képest a vártnál jóval kisebb mértékben, 0,2%-kal csökkent a gazdaság teljesítménye, azonban így is technikai recesszióban maradt a hazai gazdaság.
Részletek
A gazdasági teljesítmény csökkenéséhez a legnagyobb mértékben az ipar járult hozzá. A visszaesést ugyanakkor mérsékelte a mezőgazdaság és a szolgáltatások kedvező teljesítménye. A szolgáltatások növekedéséhez leginkább az egészségügyi szolgáltatások járultak hozzá, amely megközelítette a koronavírus-járvány előtti teljesítményét.
Az adatok kedvezőnek tekinthetők, mivel az ipar, az építőipar és a kiskereskedelem teljesítménye nagymértékben csökkent az első negyedévben, amit a szolgáltatói ágazatok vártnál jobb teljesítménye ellensúlyozhatott, arra utalva, hogy számos szolgáltatói ágazat jóval válságálóbb lehetett a várakozásoknál. A mezőgazdaság kilátásait pedig a tavalyinál egyelőre jóval csapadékosabb időjárás teszi kedvezővé, ami a tavalyi kirívóan alacsony bázishoz képest igen nagymértékű javulást mutathat.
Kilátások
A második negyedévtől a fűtési szezon végével, valamint a visszaeső energiaárak hatására jelentősebbfordulatra számítunk, újraindulhatnak az átmeneti leállásra kényszerülő termelő és szolgáltató egységek.
A hazai gazdaság feltehetően már túljutott a mélyponton, a második negyedévben pedig véget érhet a technikai recesszió. Kedvező, hogy az ipar rendelésállománya továbbra is növekedést mutat, a növekedéshez pedig új feldolgozóipari kapacitások is hozzájárulhatnak.
A növekedést a mezőgazdaság is nagyobb mértékben támogathatja a kirívóan alacsony tavalyi bázis miatt. A fogyasztást egyelőre visszahúzzák a romló reálbérek, azonban az év során a romlás mértéke az infláció csökkenésével mérséklődni fog, az utolsó hónapokban pedig újra növekedést mutathatnak a reálbérek, így a fogyasztás fokozatosan stabilizálódhat, az év végén pedig már kisebb javulás sem zárható ki.
A beruházásokat a magas kamatok és az állami/uniós beruházások visszaesése húzza le, de az FDI részben ellensúlyozhatja. Idén a növekedést elsősorban a nettó export, valamint a készletek alakulása húzhatja, az előbbire felfelé mutató kockázatot látunk a kiemelkedő első negyedéves egyenlegnek köszönhetően.
2023-ban összességében 1%-os GDP növekedésre számítunk, azonban a vártnál némileg enyhébb recesszió valamelyest javítja a kilátásokat. A következő években már újra dinamikus lehet a növekedés, részben az elhalasztott fogyasztás pótlása, részben a várhatóan mérséklődő kamatok hatására feltehetően élénkülő beruházások, döntően pedig a további feldolgozóipari kapacitások üzembe helyezése miatt - olvashatjuk az MHB Bank friss elemzői anyagában.