20 éve Magyarország a régió versenypolitikai fejlesztésének központja

A GVH és az OECD által közösen működtetett Versenyügyi Regionális Oktatási Központ „ROK 20” címmel szervezett szakmai konferenciát február 28-án, a GVH székházában. A jubileumi esemény célja többek között az volt, hogy visszatekintést nyújtson a ROK elmúlt két évtizedének szakmai tevékenységére és eredményeire, illetve iránymutatást adjon az elkövetkezendő évek együttműködésére. Az eseményen olyan kiemelt vendégek is részt vettek, mint Benoît Cœuré, a francia versenyhatóság elnöke és egyben az OECD Versenybizottságának elnöke is, illetve Carmine Di Noia, az OECD pénzügyi és vállalati ügyekért felelős igazgatója.
A GVH és az OECD által 2005-ben létrehozott Versenyügyi Regionális Oktatási Központ célja, hogy a két intézmény szakmai hátterére építve támogatást nyújtson a versenyjog és a versenypolitika területén a kelet- és délkelet-európai, valamint közép-ázsiai államok versenyhatóságai számára versenyjogi képzések és egyéb szakmai programok szervezésével.
A világon mindössze három hasonló oktatóközpont működik: Magyarországon, Peruban és a Koreai Köztársaságban.
A Magyarországon működő központnak jelenleg 17 kedvezményezettje van: Albánia, Azerbajdzsán, Bosznia és Hercegovin, Bulgária, Észak-Macedónia, Horvátország, Georgia, Kazahsztán, Kirgizisztán, Koszovó, Moldova, Montenegró, Örményország, Románia, Szerbia, Ukrajna és Üzbegisztán. A konferencián részt vettek az érintett országok versenyhatósági elnökei, illetve vezetői is.
2005-ös alapítása óta a ROK összesen 158 eseményt szervezett, amelyeken közel 5700 résztvevő és több mint 1000 előadó osztotta meg szakmai tapasztalatait és bővítette tudását.
Az eseményt Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke nyitotta meg. Köszöntőjében kiemelte: „Büszkeséggel tölt el minket, hogy az elmúlt 20 év során a magyar regionális oktatási központ kulcsfontosságú szereplővé vált a kedvezményezett versenyhatóságok szakmai tudásmegosztásában és együttműködésében. Az évente megrendezett képzések és szemináriumok alapjaiban formálták a régió versenypolitikai irányvonalait, és lehetőséget biztosítottak a legjobb gyakorlatok megosztására és megvitatására.”
A szakmai rendezvény során a résztvevők több fontos kérdést is megvitattak. Kiemelten foglalkoztak az európai régió piacliberalizációs trendjeivel, a versenypolitika és az iparpolitika kapcsolatával és a kaukázusi és közép-ázsiai régiók versenypolitikai fejleményeivel is.
Gerlaki Bence, a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkára beszédében hangsúlyozta, hogy „az OECD és a GVH közös Versenyügyi Regionális Oktatási Központja kiemelt szerepet tölt be a régió versenyhatóságainak szakmai fejlesztésében. Képzéseivel és tudásmegosztási tevékenységével segíti a versenyhatóságokat, erősíti a piacok tisztességes működését, és hozzájárul a régió gazdasági fejlődéséhez.” Kiemelte, hogy Magyarország és az OECD közötti együttműködésének jelentőségét, különös tekintettel a gazdasági növekedésre, a versenypolitikára, a kis- és középvállalkozások fejlesztésére, a digitális átállásra, valamint a demográfiai kihívások kezelésére.
A ROK 2025-re is teljes programkínálatával készül, többek között hírlevelekkel, edukációs videókkal és összesen hét nemzetközi szemináriummal. A GVH és az OECD budapesti képzési központjának tevékenységéről bővebb információk a Gazdasági Versenyhivatal, illetve a Versenyügyi Regionális Oktatási Központ honlapján érhetőek el.