20% körüli infláció jöhet Nagy-Britanniában
A befektetők szigorú hangnemet várnak a Fed jegybankároktól a Jackson Hole-i konferencia zárásaként. Az Oanda piaci elemzője szerint ugyan a kamatemelések ütemében adhat enyhülésre utaló jelet a Fed, a szakértők könnyen lehet, hogy túl optimisták voltak a kamatszint „tetejét” illetően, és a piaci árazásoknál magasabb szintet jelezhet előre a központi bank. A nemzetközi piacokról az USA irányába áramlott a pénz, az euró/dollár kurzus ismét elérte a paritást, sőt, 0,992-nél, vagyis az eurónál erősebb dollárral zárt a devizapár. A 10 éves dollárhozam 3% fölé emelkedett, míg a kamatérzékeny rövidebb állampapírok is emelkedtek.
A Bloomberg cikke alapján a nagy hedge fundok próbálják megtalálni azt a pontot, ahol a központi bank abbahagyhatja az agresszív kamatemelő politikáját. Egyre jelentősebb short pozíciók épülnek ki az amerikai overnight kamatráta ellen, arra fogadva, hogy Jerome Powell e heti beszéde nem üti meg a jelenleg várt szigort.
Enyhülhetett Irán álláspontja a nyugati hatalmakkal történő egyeztetés során az ország olajkitermelését, illetve a korábban bevezetett szankciók eltörlését/enyhítését illetően. A Bloomberg értesülései szerint nem csak az amerikai/európai oldal számára lehet fontos az egyezség, és a teheráni vezetés a számára kevésbé kedvező feltételekkel is elfogadná a megállapodást.
Rég nem látott infláció jöhet Nagy britanniában
A Citi várakozásai szerint az Egyesült Királyságban az infláció 2023 első negyedévében átlépi a 18%-ot, többek között az elszálló energiaárak miatt, míg a kiskereskedelmi árindex 21%-ra ugrik.
A balti országok kitiltanák az orosz turistákat az Európai Unió területéről, de az EU vezetése ezt ellenzi. Főként Németország és a sok orosz turistát fogadó Görögország és Ciprus szólalt fel az intézkedés ellen.
Oroszország jüanban denominált kötvények kibocsátását tervezi. Az intézkedés a kínai befektetőket célozná meg, de az előkészületek miatt ez még egy évet várathat magára.