2019-ben is stabilan nyereséges volt a Budapest Bank

A Budapest Bank IFRS szabályok szerint készült auditált konszolidált mérlege szerint mérlegfőösszegét 24%-kal 1.532 milliárd forintra növelte 2018 végéhez képest, az adózott eredménye pedig 11,57 milliárd forintban realizálódott 2019-ben. A kedvező eredmény részben az erőteljesen és terv felett bővülő hitelportfólióból származik, a nettó hitelállomány ugyanis 933,9 milliárd forintra nőtt, ami 13%-os emelkedés az előző év azonos időszakához képest. A növekedés hátterében elsősorban az autófinanszírozás, a személyi kölcsön, a jelzáloghitelezés, valamint a vállalati üzletág, illetve a lízing dinamikus bővülése áll.
A kamatbevételek 2019 év végére 7 milliárd forinttal (18,3%) 44,8 milliárd forintra emelkedtek. Míg az egy évvel korábbi eredményhez még jelentős mértékben hozzájárult az értékvesztés és céltartalék felszabadítás, ennek összege 2019-re jelentősen, 4,1 milliárddal csökkent. A pénzintézet ügyfelekkel szembeni kötelezettségállománya 26%-kal (1.121 milliárd forintra) növekedett. A bank működési költségei (az értékcsökkenést nem számítva) 2,3%-kal nőttek az előző évhez képest, ami elsősorban az intenzív marketingtevékenységnek, valamint az Azonnali Fizetési Rendszer kiépítésének tudható be, de ezzel párhuzamosan más jelentős digitális fejlesztések is zajlottak az év során.
A Budapest Bank vállalati üzletága története legjobb eredményét érte el tavaly: a bevételei erőteljesen, 18%-kal emelkedtek az elmúlt év azonos időszakához képest. A szerződött hitel- és lízingállomány 53 milliárd forinttal 779 milliárd forintra nőtt, ami 7%-os emelkedést jelent 2018-hoz képest, és ezzel 2019-ben története legmagasabb eredményét produkálta az üzletág. A leszerződött vállalati hitelállomány (lízing nélkül) 10%-kal nőtt ebben az időszakban, így elérte a 655 milliárd forintot.
Jó helyen van a befektetésed? Tudd meg ITT!
A Budapest Lízing több területen is megőrizte erős piaci pozícióját, így a vállalati termelőeszköz-finanszírozásban 12%-os, illetve ezen belül a haszongépjármű szegmensben elért 15%-os részesedéssel továbbra is piacvezető.
A bank az MFB pontokon keresztül közel 24 milliárd forintnyi kedvezményes – 0%-os kamatozású önálló és vissza nem térítendő támogatással kombinált – hitelhez juttatta kkv és lakossági ügyfeleit, amivel 22%-os piaci részesedést ért el, miközben az MFB Pontoknak mindössze 3,5%-át üzemelteti.
A Budapest Bank, a vállalatok finanszírozásának szakértőjeként az elsők között tette elérhetővé tavaly az NHP Fix a terméket, így 2019 végére 16%-os piaci részesedést ért el, ami jócskán meghaladja a bank vállalati hitelpiaci részesedését.
A pénzintézet lakossági üzletága szintén eredményes évet tudhat maga mögött mind az állomány, mind az új hitelkihelyezés tekintetében. A bruttó lakossági és kisvállalkozói hitelállomány 19%-kal 455 milliárd forintra nőtt, ebben nagy szerepe volt a fedezetlen hitelek 33%-os, az autófinanszírozás 18%-kos, a jelzáloghitelek 12%-os, valamint a kisvállalkozói hitelek 18%-os állományi növekedésének. A bank autófinanszírozási üzletága kiemelkedő évet zárt, 42%-kal növelve új kihelyezéseit, amellyel piaci részesedése 14,1%-ról 16,6%-ra emelkedett. A hagyományosan erős személyi kölcsön kihelyezés 32%-kal lett magasabb az előző évhez képest, a jelzáloghitel 11%-kot nőtt, emellett az év során 18 milliárd forintnyi Babaváró hitelt is folyósított a pénzintézet. A 2018 év vége óta közös irányítás alatt működő prémium és privátbanki üzletág új működési koncepciója és a diverzifikált portfóliókra építő stratégiája szintén rendkívül sikeresnek bizonyult, hiszen a prémium és privátbanki szegmensben a befektetési szolgáltatási tevékenység bevétele az egy évvel korábbi 1,47 milliárd forintról 2019 végére 56%-os növekedéssel 2,3 milliárd forintra nőtt. A Mastercard – év bankja pályázatán „Az év prémium banki szolgáltatása” kategóriában a Budapest Bank harmadik helyen végzett.
„A tavalyi év ismét sikeres volt bankunk számára, ezért úgy gondoljuk, hogy a hazai bankszektor egyik leginkább válságálló pénzintézeteként a kiváló minőségű lakossági és vállalati portfóliónknak köszönhetően a koronavírus-járvány jelentette nehézségekkel is eredményesen birkózunk meg” – mondta el dr. Lélfai Koppány, a Budapest Bank elnök-vezérigazgatója. „Ezt igazolja az is, hogy a fizetési moratórium kapcsán lakossági ügyfeleink 36%-a, vállalati ügyfeleink mintegy 50%-a, lízing ügyfeleinknek pedig 57%-a jelezte, hogy továbbra is fizetnék hiteleiket, ami kiemelkedően magas arányt jelent. Mindezen túl továbbra is elkötelezettek vagyunk amellett, hogy támogassuk a koronavírus-járvány nyomán nehéz helyzetbe került vállalkozásokat. Ennek érdekében az elsők között tettük elérhetővé az NHP Hajrá terméket, május elején pedig az MFB Gazdaságélénkítési Hitelprogram termékeit is bevezetjük” – tette hozzá dr. Lélfai Koppány.