205.000 forintos átlagnyugdíj jöhet 2023-ban - ez 17,5%-os emelés

Beindult a 2023-as évi nyugdíj emelési találgatás-sorozat, mindenkinek van véleménye, elmélete, és többen ezt még számításokkal is alá tudják támasztani. Ahogyan hónapról hónapra publikálja a KSH a friss inflációs adatokat, azok ismeretében egyre nagyobb valószínűséggel prognosztizálható: mennyivel emelik a nyugdíjakat 2023-ban? Lássuk, hogyan jön ki a cikkünk címében is olvasható 205.000 Ft-os átlagnyugdíj.

205.000 forintos átlagnyugdíj jöhet 2023-ban - ez 17,5%-os emelés

Varga Mihály a 2023-as nyugdíjemelésről is beszélt egy fórumon

Varga Mihály pénzügyminiszter a múlt héten arról beszélt, hogy a kormány nemcsak az idősek anyagi megbecsülését tekinti fontosnak, hanem az irántuk érzett általános tisztelet erősítését is, mert úgy gondolják, az idősek tapasztalata és tudása nélkülözhetetlen.

Ugyanilyen fontos cél azonban 2010 óta a nyugdíjak értékének megőrzése és növelése, amelyet jövőre is folytatnak - jelentette ki a miniszter.

Varga Mihály felidézte, 2010-ben teljesen más gazdasági környezetben kezdte meg a munkát: devizahitelek, "IMF-gyámság" alatt álló ország, 12 százalékos munkanélküliség, üres államkassza jellemezte az országot.

A kormány számára egyértelmű volt, hogy olyan gazdaságpolitikára van szükség, amely egyszerre fókuszál a családokra és a piaci szereplőkre, hiszen bevételek nélkül nem tudnak költeni a fontos célokra. Ezért 2010-ben először megerősítették a vállalkozásokat, aminek hatására a költségvetés lábra állt, csökkent a hiány és az államadósság mértéke - számolt be róla a miniszter.

Kiemelte, mindennek köszönhetően 2010-hez képest a nyugdíjak átlagos összege 70 százalékkal, a vásárlóereje 20 százalékkal nőtt, a tervezettnél gyorsabban tudták visszaépíteni a 13. havi nyugdíjat is, és 2017 óta idén már negyedik alkalommal fizetnek nyugdíjprémiumot is.

A háború és a szankciók hatására előállt helyzet azonban jelentősen befolyásolja a gazdálkodást, ugyanakkor vannak célok, amelyeket nem szabad feladni. Továbbra is ragaszkodnak a nyugdíjak értékének megőrzéséhez, ezért idén három lépcsőben 14 százalékkal emelték a nyugdíjakat - mondta Varga Mihály.

A miniszter szólt arról is, hogy 2023 nem lesz könnyű év, magasabb infláció és a gazdaság lassulása várható, ezért a kormánynak is újra kell terveznie a jövő évet. Év végén áttervezik a 2023-as költségvetést, így a nyugdíjemelés mértékéről decemberben tud majd beszámolni, de emelés biztosan lesz - szögezte le Varga Mihály.

Mitől függ, hogy mennyi a nyugdíjemelés 2023-ban? Hogyan szól a törvény?

Mitől függ hogy hány százalékkal emelkedik a nyugdíj egy adott év januárjában, így 2023-ban is?

Az adott év (esetünkben ez a 2023-es évet jelenti) január 1-je előtti időponttól megállapított társadalombiztosítási nyugellátást - ideértve a baleseti járadékot is - a megállapítás naptári évét követően minden év január hónapjában az emelés évére tervezett fogyasztói árnövekedésnek megfelelő mértékben kell emelni - rendelkezik a törvény (1997. évi LXXXI. tv.62. paragrafusa).

Mindez tehát azt jelenti magyarra lefordítva a jogi nyelvezetet, hogy az éves nyugdíjemelés az inflációval kerül korrigálásra, de mivel nem tudjuk előre, hogy az mekkora is lesz valójában, így azt valamilyen módon előre kell jelezni.

Ki mondja meg előre, hogy mekkora mértékű inflációval kell számolni a nyugdíjak emelésekor?

Általában a tervezett fogyasztói árnövekedést (az inflácós prognózist) a központi költségvetésről szóló törvény állapítja meg. Azaz ha valaki előveszi a korábbi évek Központi Költségvetést akkor abban megtalálhatja a bűvös számot: azaz az inflációs előrejelzést, mely indikátorként szolgált a nyugdíjak emelkedésére is.

A törvény úgy rendelkezik továbbá, hogy ha a fogyasztói árak növekedésének adott évben várható mértéke legalább 1 százalékponttal meghaladja a tervezett szerinti mértéket, akkor november hónapban - január 1-jére visszamenőleges hatállyal - kiegészítő nyugdíjemelést kell végrehajtani. Amennyiben az eltérés az 1 százalékpontot nem éri el, akkor november hónapban az egész évre járó különbözetet egy összegben kell kiutalni.

Hogy néz ki jelenleg a 2023-as inflációs prognózis?

Az elemzők eddig jellemzően 14-15%-os inflációt valószínűsítettek 2023-as évre átlagosan. A KSH által publikált legfrissebb hazai inflációs adat (21,1%) megjelenése előtt már 15,7%-os pénzromlási ütem körvonalazódott 2023-ra a Portfolio.hu elemzői körképe alapján.

A piaci elemzői konszenzusnál is nagyobb mértékű inflációs képet tükröző adatok megjelenése után közzétett első elemzői számítások viszont még ennél is magasabb áremelkedési tempót vetítetenek előre. Az OTP Bank elemzői például már 17,5%-os éves drágulási ütemet prognosztizálnak a 2023-as évre.

Ha ezt a 17,5%-os inflációs előrejelzést vesszük alapul a nyugdíjemelési várakozásaink számításához, akkor könnyen kiszámítható, hogy a jelenleg 174.500 Ft-os átlagnyugdíj 2023-ban 205.000 forintra nőhet majd.

Számítás: 174.500 Ft x 1,175 = 205.038 Ft

Mekkora nyugdíjat kapok? Nyugdíj kalkulátor ITT

Kis matek az Otthon Start-ról

A bejelentést követően — már csak kíváncsiságból is — feliratkoztam néhány budapesti lakás esetében árfigyelésre az 50-80 millió forintos kategóriában. Meglepő módon nem csak áremelkedést, de csökkentést is láttam. Igaz, az utóbbiból kevesebbet. De, ami szembetűnő volt, hogy a figyelt lakások jelentős része elkelt az elmúlt cirka egy hónap során - írja az ERSTE elemzője mai piaci kommentárjában.
2025. 09. 04. 14:00
Megosztás:

Az Ondo Finance elindította a tokenizált amerikai részvények és ETF-ek kereskedelmét Ethereumon

A kriptovilág és a hagyományos pénzügyi piacok közötti határvonal egyre inkább elmosódik. Az Ondo Finance legújabb lépése új szintre emeli ezt az integrációt: az Ethereum blokkláncon elérhetővé tettek több mint 100 tokenizált amerikai részvényt és ETF-et.
2025. 09. 04. 13:00
Megosztás:

Minden idők legmagasabb ingatlan keresletét mérték augusztusban

A Duna House lakáspiaci keresletindexe történelmi rekordot állított be: augusztusban 110 ponton zárt, ami a mutató 12 éves fennállása óta messze a legmagasabb érték. A júliushoz képest közel 43%-os, az előző év azonos hónapjához képest pedig 53%-os növekedés egyértelműen az Otthon Start Program hatásának tudható be.
2025. 09. 04. 12:30
Megosztás:

Júliusban tovább folytatódott a kiskereskedelmi forgalom bővülése

Idén júliusban tovább folytatódott a kiskereskedelmi forgalom bővülése, amelyet a jövőben az új kormányzati intézkedések is segítenek: Európa legnagyobb adócsökkentési programját hajtjuk végre és mindent megteszünk a béremelések védelme érdekében - olvasható az NGM friss sajtóközleményében.
2025. 09. 04. 12:00
Megosztás:

Indul az Otthon Start program, megmozdult az egész ország

Szeptember elsején hivatalosan is elrajtolt az Otthon Start program, melyben 3%-os kedvezményes hitellel lehet lakást vásárolni. Az elmúlt hetekben már folyamatosan jöttek a hírek a megnövekedett vásárlói érdeklődésről, az OTP Ingatlanpont szakemberei az egész országban hasonlót tapasztaltak.
2025. 09. 04. 11:30
Megosztás:

A Ripple újabb 200 millió dolláros felvásárlása: új lendületet kap az XRP és az RLUSD

A Ripple újabb jelentős felvásárlással hívta fel magára a figyelmet: a vállalat 200 millió dollárért megszerezte a kanadai Rail fintech céget, amely a stabilcoin-alapú fizetési infrastruktúra egyik feltörekvő szereplője. A lépés nemcsak a Ripple saját stabilcoinja, az RLUSD bevezetését erősíti, hanem az XRP globális fizetési szerepét is tovább mélyítheti. A felvásárlás újabb bizonyíték arra, hogy a Ripple hosszú távú stratégiájában kulcsszerepet szán az intézményi digitális fizetéseknek és az eszközök közötti likviditás növelésének.
2025. 09. 04. 11:00
Megosztás:

Az MI-rendelet végrehajtási szabályai

Azoknak, akik kevésbé ismerik az MI-rendeletet, talán meglepő lehet, hogy a szöveg messze nem szabályoz minden részletet, és jelenleg több tucatnyi végrehajtási dokumentum készül hozzá. Ebben a blogbejegyzésben igyekszem összeszedni, hogy mik is ezek a végrehajtási jellegű normák és „kvázi-normák”. (Szerző: Ződi Zsolt tudományos főmunkatárs, NKE Információs Társadalom Kutatóintézet)
2025. 09. 04. 10:30
Megosztás:

A vártnál is kevesebb volt az USA-ban a betöltetlen álláshelyek száma

Bár reggel még folytatódott a kötvénypiacon a hozamok fiskális aggodalmak miatti emelkedése, délután korrekciót indított el, hogy a vártnál is kevesebb volt az USA-ban a betöltetlen álláshelyek száma.
2025. 09. 04. 10:00
Megosztás:

A BitMine újabb 65 millió dollárnyi ETH-t vásárolt – Közeleg az „Ethereum 1971 pillanata”?

Ethereum kriptovaluta hírek: Az Ethereum jövője fényesebb lehet, mint valaha – legalábbis a BitMine Immersion Technologies szerint, akik nemcsak szavakkal, de dollármilliókkal is szavaznak a második legnagyobb kriptovaluta mellett. A vállalat friss, 65 millió dolláros ETH-vásárlása új lendületet adhat a piacnak, miközben a cég elnöke történelmi fordulóponthoz hasonlítja a jelenlegi időszakot. Vajon valóban egy új pénzügyi korszak küszöbén állunk?
2025. 09. 04. 09:30
Megosztás:

Szerdán emelkedett az S&P 500 és a Nasdaq, közel stagnált a Dow Jones

Míg a Dow Jones közel stagnált, addig szerdán 0,5%-kal emelkedett az S&P500 és 1%-kal került feljebb a technológiai túlsúlyú Nasdaq Composite.
2025. 09. 04. 09:00
Megosztás:

Az európai indexek visszapattantak a keddi jelentős mínuszból

Bár továbbra is komoly aggodalmak vannak a magasra szökő hosszú hozamokkal kapcsolatban, az európai indexek visszapattantak a keddi jelentős veszteségekből. A Stoxx600 0,7%-kal, a DAX 0,5%-kal, CAC 40 0,9%-kal, az FTSE 100 0,7%-kal került feljebb.
2025. 09. 04. 08:30
Megosztás:

Gyengült a forint jegyzése csütörtök reggel

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 09. 04. 07:30
Megosztás:

Túl késő már Bitcoint venni? – Így látják a szakértők a kriptó jövőjét

A kriptopiac újabb hullámvölgye ismét felvetette a kérdést: vajon még mindig érdemes Bitcoint vásárolni, vagy lekéstünk a lehetőségről? Az elmúlt években a Bitcoin és az Ethereum elképesztő csúcsokat és fájdalmas korrekciókat is megéltek, ami sok befektetőt bizonytalanságban hagyott.
2025. 09. 04. 07:00
Megosztás:

Júliusban valósággal felrobbant a személyi hitelek piaca

Megjelentek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb, július hónapra vonatkozó adatai. A jegybanki adatsorok alapján elmondható, hogy a személyi hitelek piaca rekordot döntött, miközben a lakáshitelek és a szabad felhasználású jelzáloghitelek terén minimális visszaesést hozott a július. A személyi hitelekhez hasonlóan a babaváró és a munkáshitel esetében is nőni tudott a kihelyezés, igaz, jóval szerényebb mértékben, mint a személyi hiteleknél. A júliusi hónap lendületes voltát az is mutatja, hogy az új kihelyezések mértéke a személyi hitelek és a jelzáloghitelek piacán is meghaladta a szezonálisan kiigazított adatokat.
2025. 09. 04. 06:30
Megosztás:

Trendfordulók az idegenforgalomban

Erős hét hónapot produkált a turizmus, idén január és július között a turisztikai szálláshelyekre érkezett belföldi vendégek száma 2,1, a külföldieké 11%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit. A havi adatok alapján júliusban egy érdekes tendencia figyelhető meg: a korábbi hónapoktól eltérően a vendégek száma növekedett, de kevesebb időt töltöttek a szálláshelyeken. Emellett a belföldi vendégek és vendégéjszakák számában is enyhe visszaesés volt tapasztalható, miközben meglepő fordulatként Budapest megelőzte a Balatont mind a belföldi, mind a külföldi vendégek számában.
2025. 09. 04. 06:00
Megosztás:

A fenntartható működés már nemcsak a nagyvállalatok passziója

A fenntartható fejlődés nemcsak a vállalatok és a civil szervezetek feladata, hanem a településeket vezetőké is. Az önkormányzatok egyedülálló helyzetben vannak, mivel lokálisan képesek összehangolni a lakosság és a helyi vállalkozások kezdeményezéseit.
2025. 09. 04. 05:30
Megosztás:

A kvantumtechnológia már az ajtónkon kopogtat

A többi között a gyógyszerkutatás, a műholdas navigáció és az adatvédelem területén is nagyon jelentős fejlődést hozhat a kvantumtechnológia. Az Európai Bizottság által júliusban elfogadott kvantumstratégia célja, hogy 2030-ra Európa globális vezetővé váljon ezen a területen. Az uniós célokat figyelembe véve a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) „A kvantumkommunikáció jelene és jövője” címmel tartott szakmai konferenciát, amelyen arról kaphattak áttekintést a résztvevők, hogy a 100 éve megismert kvantummechanika eredményei a kutatóműhelyek, laborok falait átlépve, miként válhatnak láthatatlanul a mindennapjaink részévé.
2025. 09. 04. 05:00
Megosztás:

Nem mindenki tud majd 10 százalékos önerővel Otthon Start hitelt felvenni

Az Otthon Start hitel fontos előnye, hogy akár 10 százalékos önerővel is igényelhető. Nagyon úgy tűnik azonban, hogy ez nem mindenki számára lesz elérhető! Ez sok házaspárnak okozhat például nehézséget.
2025. 09. 04. 04:30
Megosztás:

Belgium szankciókat vezet be Izrael ellen

Belgium szankciókat vezet be Izraellel szemben, mert "belefáradt" abba, hogy az Európai Unió nem akar hatékony intézkedéseket hozni a gázai háború ügyében - közölte Maxime Prévot belga külügyminiszter szerdán a szövetségi parlamentben.
2025. 09. 04. 04:00
Megosztás:

Tovább épül a turisztikai célokat is szolgáló kerékpárút hálózat Sárváron

Több mint 375 millió forintos vissza nem térítendő uniós támogatásból a Széchenyi Terv Plusz program keretében tovább épül Sárvár kerékpáros turisztikai hálózata - közölte az MTI-vel a projekt menedzsere.
2025. 09. 04. 03:30
Megosztás: