244 millió euró volt a termék-külkereskedelmi hiány januárban

Januárban 244 millió euró volt a termék-külkereskedelmi hiány, decemberhez képest az export kiigazított volumene 2,6, az importé 4,5 százalékkal nőtt - közölte a második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-vel.

244 millió euró volt a termék-külkereskedelmi hiány januárban

Az idén januárban a kivitel volumene 3,1, a behozatalé 11 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál. A passzívum 244 millió euró volt, az egyenleg 1,2 milliárd euróval romlott az egy évvel korábbihoz képest, és az első becslésben közölttől 48 millió euróval elmaradt.

Januárban a kivitel értéke 10,4 milliárd euró (3757 milliárd forint), a behozatalé 10,7 milliárd euró (3851 milliárd forint) volt. Euróban kifejezve az export értéke 17, az importé 33 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 0,7, a behozatalé 8,1 százalékkal bővült.

A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 13, a behozatalban 21 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 5,9 százalékkal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 0,1 százalékkal erősödött, a dollárral szemben 7,4 százalékkal gyengült januárban az egy évvel korábbihoz képest.

A gépek és szállítóeszközök 2021. januári áron számított kivitele 2,5, behozatala 4,6 százalékkal nagyobb lett. A villamos gép, készülék és műszer árucsoport volumene a kivitelben közel tizedével, a behozatalban több mint tizedével bővült. A közúti jármű árucsoport exportvolumene kismértékben, importvolumene több mint hetedével nagyobb lett. Az általános rendeltetésű ipari gép árucsoport forgalma a kivitelben kismértékben, a behozatalban több mint tizedével emelkedett az előző év azonos időszakihoz képest. Az energiafejlesztő gép és berendezés exportvolumene közel tizedével nőtt, importvolumene pár százalékkal mérséklődött. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport a kivitel esetében 1,4, a behozatalnál 2,3 százalékponttal járult hozzá a teljes forgalom volumennövekedéséhez.

A feldolgozott termékek exportvolumene 6,6, importvolumene 18 százalékkal nagyobb lett. Az exportoldali növekedést a gyógyszer, gyógyszerészeti termék és az egyéb fémtermék, az importoldalit döntően a szakmai tudományos ellenőrző műszer és az egyéb feldolgozott termék forgalma befolyásolta. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 2,1, az importban 6,8 százalékponttal növelte a teljes forgalom volumenváltozását.

Az energiahordozók exportvolumene 15 százalékkal kisebb, importvolumene 18 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál. A forgalomcsökkenés a kivitelben döntően a természetes és mesterséges gáz volumenének visszaesésével, az importoldali forgalomnövekedés a villamos energia, valamint a kőolaj és kőolajtermék volumenének emelkedésével magyarázható. Az energiahordozók a teljes forgalom növekedésének ütemét az exportoldalon 0,3 százalékponttal csökkentették, az importoldalon 1,1 százalékponttal növelték.

Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 2,2 százalékkal kisebb, a behozataláé 7,7 százalékkal nagyobb lett. A mindkét oldali forgalomváltozáshoz döntően a gabona és gabonakészítmény árucsoport járult hozzá. Ezen túlmenően az exportban még az élő állat visszaesése, az importban az egyéb, táplálkozásra szánt termék növekedése dominált. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás a teljes export növekedését 0,2 százalékponttal mérsékelte, az importét 0,4 százalékponttal növelte.

Az EU27 tagállamaiba irányuló kivitel volumene 3,6, az onnan érkező behozatalé 13 százalékkal nagyobb lett. A termék-külkereskedelmi mérleg 805 millió euróval romlott, 460 millió eurós többlet keletkezett. Az export 78, az import 71 százalékát bonyolította le Magyarország ebben a viszonylatban. Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 1,1, a behozatalé 5,7 százalékkal nőtt. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 384 millió euróval romlott, 704 millió eurós passzívumot mutatott.


Jön az EURÓ a forint helyett? Mi lesz a nyugdíjakkal és a bankbetétekkel?

Sok magyar számára az euró bevezetése egyszerre jelent reményt és félelmet. Az egyik oldalon ott van a stabilabb pénz, az egyszerűbb külföldi vásárlás és az árfolyamkockázat eltűnése, a másikon pedig a kérdés: elveszhet-e a nyugdíj, csökkenhet-e a bankbetét, megugorhat-e a hiteltartozás?
2026. 07. 18. 02:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt! A nyugdíjba nem számítanak be sokmindent

Sokan csak a nyugdíjigénylés előtt szembesülnek azzal, hogy a munkaviszonyban vagy más jogviszonyban eltöltött évek közül nem minden időszak növeli automatikusan a nyugdíjhoz figyelembe vehető szolgálati időt.
2026. 07. 18. 01:00
Megosztás:

Független benzinkutak: az import üzemanyagok beszerzési ára meghaladja a kiskereskedelmi árakat

A Független Benzinkutak Szövetsége Egyesület szerint péntekre az elérhető import üzemanyagok beszerzési ára meghaladta a magyarországi kiskereskedelmi árakat, ami rendkívül kedvezőtlen piaci helyzetet teremt, ezért a szervezet az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint arra kérte a kormányt, hogy tegyen intézkedéseket az üzemanyagellátás biztonságának fenntartása érdekében.
2026. 07. 18. 00:05
Megosztás:

Fokozott figyelmet kér az utakon közlekedőktől az őzek párzási időszakában

Fokozott figyelemre van szükség az utakon az őzek július második felétől augusztus közepéig tartó párzási időszakában - írta a az agrár- és élelmiszergazdaságért felelős miniszter közösségi oldalán pénteken.
2026. 07. 17. 23:00
Megosztás:

Lezárják a "Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja" című programot

A kormány lezárja a "Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja" elnevezésű programot, új pályázatokat a határozat közzétételét követően már nem fogadnak be és a program második ütemében nem vállalhatók új kötelezettségek - derül ki a pénteki Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározatból.
2026. 07. 17. 22:00
Megosztás:

Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az Európai részvénypiacok veszteséggel zártak, a közel-keleti feszültség hajtotta az olaj- és gázárakat.
2026. 07. 17. 21:00
Megosztás:

A globális okostelefon-szállítások 6,7 százalékkal estek a második negyedévben

Globálisan 277,5 millió okostelefont szállítottak ki az idei második negyedévben, ami 6,7 százalék csökkenés a tavalyi azonos időszakhoz képest - áll az International Data Corporation (IDC) informatikai és távközlési piackutató vállalat honlapjára fölkerült jelentésben.
2026. 07. 17. 20:00
Megosztás:

A magyar szélenegia program új mérföldkőhöz érkezett

Új mérföldkőhöz érkezett a magyar szélenegia program, amelyben az Európai Unió felé vállalt 700 megawatt helyett csaknem 1000 megawattnyi új szélerőművi kapacitás számára tudnak majd hálózati csatlakozási lehetőséget biztosítani - tájékoztatott a gazdasági és energetikai miniszter pénteken a Facebook-oldalára feltöltött videóban.
2026. 07. 17. 19:00
Megosztás:

Federal Reserve: nőtt az Egyesült Államok ipari termelése júniusban

Az elemzők által vártnál némileg kisebb mértékben nőtt az ipari termelés az Egyesült Államokban júniusban havi összevetésben, míg éves szinten az előző havinál lassabb ütemű bővülést jegyeztek fel - derült ki az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) pénteken közzétett adataiból.
2026. 07. 17. 18:00
Megosztás:

Stabilcoinnal erősít a Visa: saját platformot kapnak a bankok és fintechcégek

A Visa új vállalati platformjával a bankok, fintechcégek és fizetési szolgáltatók saját blokkláncos infrastruktúra kiépítése nélkül bocsáthatnak ki, tárolhatnak és mozgathatnak stabilcoinokat. A Visa Stablecoin Platform indulásakor az OUSD, az USDC és az USDG használatát támogatja, miközben egyetlen rendszerben kapcsolja össze a digitális tárcákat, a kibocsátást, a visszaváltást és a vállalati likviditáskezelést.
2026. 07. 17. 17:00
Megosztás:

Rekordméretű BNB-égetés jött: 647 dollár lehet a következő célár

A Binance közel 932 millió dollár értékű BNB-t vont ki véglegesen a forgalomból, miközben a token árfolyama 577 dollár közelében mozgott. A csökkenő kínálat, a BNB Chain bővülő ökoszisztémája és egy kedvező technikai alakzat alapján az elemzők már a 647 dolláros szintet figyelik. A folytatáshoz azonban előbb egy fontos ellenállási zónát kell áttörnie a BNB-nek.
2026. 07. 17. 16:00
Megosztás:

Átadták a megújult budaörsi Tesco áruházat

Átadták csütörtökön a megújult budaörsi Tesco áruházat, amelyet közel egymilliárd forintos beruházással alakítottak át.
2026. 07. 17. 15:00
Megosztás:

Romániai jelenlétének 20. évfordulóját ünnepelte a Wizz Air Marosvásárhelyen

A Wizz Air diszkont légitársaság az elmúlt húsz év alatt Románia meghatározó légi közlekedési szereplőjévé vált: jelenleg már 14 romániai repülőtérről 83 útvonalon, 27 országba működtet járatokat - hangzott el a társaság rendezvényén szerdán Marosvásárhelyen.
2026. 07. 17. 14:00
Megosztás:

Minden harmadik magyar saját házat építene, de a bizonytalanság sokakat visszatart

Ha az anyagiak nem számítanának, a magyarok közel harmada saját házat építene. A valóságban azonban a legtöbbeket nemcsak a magas költségek, hanem az építkezés kiszámíthatatlansága, a megbízható kivitelező megtalálása és a folyamat összetettsége is visszatartja. A Wienerberger friss, országos kutatása szerint ma már a bizonytalanság az építkezések egyik legnagyobb akadálya.
2026. 07. 17. 13:00
Megosztás:

Kijöttek a friss fizetési adatok: mutatjuk, mekkora hitelre elég a béred

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) frissen publikált adatai szerint 2026 májusában bruttó 764 100 forint volt a teljes munkaidőben alkalmazásban álló magyarok átlagkeresete, míg a nettó átlagkereset 535 900 forint volt ugyanezen időszakban. A keresetek bruttó mediánértéke 615 600 forint, míg a nettó mediánértéke 436 200 forint volt idén májusban. A felsorolt számok tükrében a Bank360 megvizsgálta, mekkora hitelösszegek felvételére képesek azok, akik a legutóbbi átlag- és mediánösszegeket keresik meg havonta.
2026. 07. 17. 12:00
Megosztás:

A techszektor húzta vissza az amerikai piacokat, vártnak megfelelő kiskereskedelmi adat érkezett, folytatódott a bizonytalanság a Közel-Keleten

A félvezetőgyártó vállalatok részvényeinek gyengélkedése csütörtökön lefelé húzta az amerikai indexeket, továbbra is meghatározó szerepet játszva a szélesebb piaci mozgásokban annak ellenére, hogy az amerikai makrogazdasági adatok összességében kedvező képet festettek, és erősen indult a második negyedéves gyorsjelentési szezon.
2026. 07. 17. 10:00
Megosztás:

Mennyibe kerül a megszakítás nélküli online szolgáltatás: royalsea a felhőinfrastruktúra és a csúcsterhelések gazdaságtanában

Este a felhasználó csak annyit érzékel, hogy az oldal gyorsan megnyílik, a játék elindul, az egyenleg pedig frissül. A háttérben azonban folyamatosan változik a terhelés, ezért a stabil működéshez technológiai tartalékokra és pontos költségtervezésre van szükség.
2026. 07. 17. 09:30
Megosztás:

Vegyesen teljesítettek az európai piacok csütörtökön, 11%-kal növekedtek a keresetek májusban Magyarországon

Bizonytalan irányba mozdultak az európai részvénypiacok csütörtökön, miközben a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre fókuszáltak. A hangulatot rontotta, hogy a Közel-Keleten ismét nőtt a geopolitikai feszültség, ami az energiaszállítások esetleges zavarain keresztül újra felerősítette az inflációs aggodalmakat.
2026. 07. 17. 09:00
Megosztás:

Hogyan reagál a hazai sertéspiac az új kihívásokra?

Az idei év júniusában, nyolc év után először, a hazai sertésállományban is megjelent az afrikai sertéspestis Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében.
2026. 07. 17. 08:12
Megosztás:

Nagy az igény a jogi, orvosi, pénzügyi, oktatási vagy műszaki előképzettséggel és munkatapasztalattal rendelkező informatikusokra

A digitalizáció a pénzügyektől az oktatáson át az agráriumig, a kiskereskedelemig és az egészségügyig valamennyi iparágat átalakítja, ezért a munkáltatók előnyben részesítik azokat a junior informatikusokat, akik valamilyen, az IT-n kívüli szakmai előképzettséggel, illetve különböző iparágakban szerzett projekt-tapasztalatokkal – és esetleg menedzseri készségekkel és jó kommunikációs képességekkel – is rendelkeznek. Így például a legaltech-, a biotech-, az insurtech- vagy a fintech-forradalom miatt nagyon keresettek a hazai piacon is a jogi, orvosi vagy pénzügyi diplomával rendelkező, magukat informatikussá átképző szakemberek - foglalja össze nagyvállalati partnercégeinek tapasztalatait az egyik legnagyobb hazai IT képzési központ, a PROGmasters.
2026. 07. 17. 07:00
Megosztás: