2900 milliárd forintot kap a magyar agrárium - kik élveznek most előnyt?
Az uniós források 600 milliárd forintja a 80%-os nemzeti finanszírozással együtt teszi ki azt a mintegy 2900 milliárd forintot, melyet a vidékfejlesztési- és agrárcélokra kiírt pályázatokkal hasznosítani lehet majd 2027-ig ‒ hívta fel a figyelmet dr. Roszík Péter címzetes egyetemi docens, a Magyar Biokultúra Szövetség alelnöke.
A szakember rámutatott, hogy a pályázatok egy jelentős részében előnyökre számíthatnak azok, akik vállalják és teljesítik a fenntarthatóság különböző kritériumait. A kedvezmények formája különböző lehet, a többletfinanszírozástól a pályázati pluszpontokig, miközben a környezettudatos lépések, eljárások hatása sem egyforma.
Ennek legmagasabb, pályázat útján megszerezhető támogatásokkal is elismert szintje az ökológiai gazdálkodás. A biogazdálkodás néven is emlegetett termelési forma egyébként hosszú évek óta dinamikusan terjed, és világszerte egyre népszerűbb, mint a fenntartható élelmiszertermelés egyetlen bevett formája. Nem véletlen ‒ tette hozzá dr. Roszík Péter ‒ hogy az Európai Unió és a magyar kormány is mindent megtesz, hogy az ökológiai művelés alá vont területek aránya minél jobban növekedjen, és az EU szintjén 2030-ra elérje a 25%-ot. Mivel a következő pályázati ciklus 2027-ig tervez, természetes, hogy a várható pályázatokban az ökológiai gazdálkodás kiemelt szerepet kap.
A pályázati felhívások megjelenésének ütemterve szerint tavasszal várható az agrár-erdészeti rendszerek támogatása és az ültetvénytelepítést, állattartó telepeket, hűtőházakat, post-harvest fejlesztéseket, valamint az élelmiszeripari üzemek fejlesztését támogató beruházási támogatások meghirdetése is, amelyeknél az ökológiai gazdálkodók 10%-kal magasabb támogatási intenzitásban bízhatnak. A pályázati felhívások tervezetét a https://kap.mnvh.eu/ felületen lehet megtekinteni.