3 tipp: ezeket muszáj ellenőrizni lakásvásárlás előtt!

A lakásvásárlás bizony évekkel korábban kezdődik, amikor félretesszük az első forintokat, melyeket majd leendő otthonunkra költünk. Ha nem akarjuk elbukni az összegyűjtött pénzünket, akkor néhány dolgot feltétlenül ellenőrizni kell, mielőtt megvesszük a lakást. Elég egy kisebb pontatlanság, és máris búcsút mondhatunk a lakástámogatásoknak, lakáshiteleknek, de még akár a foglalót is elbukhatjuk. De mi is az, amit szinte tilos figyelmen kívül hagyni?
1. Ellenőrizzük a tulajdoni lapot!
Minden ingatlan rendelkezik tulajdoni lappal, amibe a területileg illetékes földhivatalban csekély összeg (kb. 1000-6500 Ft) ellenében betekintést kérhetünk. Nem hivatalos másolatot megnézhetünk ingyenesen a Földhivatal online rendszerében is. A tulajdoni lap tartalmazza az ingatlannal kapcsolatos összes lényeges információt.
- Az egyik ilyen információ az ingatlan megnevezése és típusa. Ebből megtudhatjuk, hogy az épület lakásként van-e nyilvántartva, nem pedig valami másként, például üdülőként. Ez akkor jelent komoly problémát, ha lakáshitelt szeretnénk igényelni. A legtöbb bank ugyanis csak nagyon szigorú feltételek mellett ad kölcsönt üdülő vásárlására, de az is előfordulhat, hogy egyáltalán nem ad. A lakások és lakóingatlanok vásárlását sokkal szívesebben támogatják.
- A tulajdoni lap tartalmazza az ingatlan tulajdonos nevét is, amiből kiderül, hogy a valódi tulajdonosokkal tárgyaltunk-e, illetve, hogy vannak-e rajtuk kívűl társtulasdonosok is?
- Azt is megtudhatjuk, hogy milyen lakást terhelő jogok és kötelezettségek vannak érvényben. Kiderül, hogy van-e a lakáson végrehajtás, árverés vagy jelzáloghitel. A tulajdoni lapon az is fel van tüntetve, ha valakinek haszonélvezeti joga van a lakáson.
Ha valaki haszonélvezeti jogot kap egy ingatlan felett, az nem azt jelenti, hogy tulajdonossá válik, mindössze legálisan birtokba veheti és használhatja. Eladni és elzálogosítani sem tudja, hiszen nem az ő tulajdona, továbbá kárt sem okozhat, és megsemmisítenie is tilos. Mindezek ellenére nem árt tudni róla, mielőtt megvásároljuk a lakást.
A tulajdoni lapot az ügyvéd még az adásvételi szerződés megkötése előtt lekéri, így ha máshol nem, a szerződés aláírásakor ellenőrizhetjük a fontosabb információkat. De ha biztosra szeretnénk menni, érdemes már előre kérni a betekintést.
2. A közüzemi számlákat rendesen fizetik?
Nem árt, ha a közüzemi számlákat és számlaleveleket is alaposan ellenőrizzük, mielőtt véglegesítjük a vásárlást. A számlákból pontosabb képet kaphatunk többek között a rezsivel kapcsolatban. Sajnos az eladók sokszor próbálják szépíteni a helyzetet, így azonban nem ér majd meglepetésként az első számla.
Azért is jelent problémát, ha nincsenek rendezve a közüzemi számlák, mert a mérőórák átírása legtöbbször csak a korábbi tartozások megfizetése után lehetséges. Ezt az eladónak kell rendeznie, mégpedig az utolsó vételárrészlet kifizetése előtt.
3. Beszéljünk a közös képviselővel!
Ha társasházi lakást szeretnénk vásárolni, okvetlenül keressük fel a közös képviselőt és egyeztessünk vele. Érdemes megtudakolni például, hogy az eladónak van-e elmaradása a közös költségekből. Emellett egy ilyen beszélgetésből olyan dolgok is kiderülhetnek, amik nagyban befolyásolják a lakásvásárlást.
Kényes téma a víz tartozás, ami egyes lakók esetében visszaszáll a társasházra. Ez akkor történik meg, ha a lakással kötött szerződést felmondják. Ilyenkor a szolgáltató a társasháztól is követelheti az elmaradást, ami az összes többi lakás vízfogyasztásának korlátozásával is járhat. Ezek sem a tulajdoni lapról, sem a közüzemi számlákból nem derülnek ki, tehát mindenképp egyeztessünk a közös képviselővel.
Az egyeztetés során azt is megtudhatjuk tőle, hogy milyen tervezett felújítások vannak kilátásban, és mily módon kívánja a társasház finanszírozni. Ha a célbefizetések mellett döntöttek, érdemes megkérdezni a ránk eső rész összegét.
Amire még feltétlenül figyeljünk oda
Újépítésű lakásoknál ellenőrizzük a vállalkozót!
Amennyibben újépítésű lakást szeretnénk vásárolni, feltétlenül ellenőrizzük a kivitelező céget. Ezt a legegyszerűbben a cégtárban tehetjük meg. Amit mindenképp nézzünk meg, az az, hogy van-e bármilyen követelés, vagy végrehajtás, amit a vállalkozással szemben indítottak.
Amennyiben van ilyen, a legtöbb pénzintézet automatikusan elutasítja majd a lakáshitel kérelmet, mégpedig az eladó bizonytalan kiléte, és üzleti helyzetére hivatkozva. Ez sajnos véget vethet az egész lakásvásárlásnak, nem beszélve arról, hogy az adásvételi szerződéstől függően akár a foglalót is elveszíthetjük.
Ellenőrizzük, hogy az ingatlan nem székhelye-e valamilyen vállalkozásnak!
Sok egyéni vállalkozó a saját otthonát jelenti be a vállalkozás székhelyének. Ezzel alapvetően nem is lenne probléma, amíg nem próbálják meg eladni a lakást. Ezzel az információval jó, ha a vevő is tisztában van a végleges vásárlás előtt.
Ha egy lakás egy cégnek a székhelye, még nem kerül veszélybe a tulajdonjog bejegyzése és a lakáshitel igénylése. Akkor okoz komoly gondot, ha lakáscélú támogatásra szeretnénk igényt tartani. CSOK támogatás esetén például csak olyan céget lehet bejelenteni az új ingatlanba, ami a vevők többségi tulajdonában van. Ha viszont az ingatlan más személy székhelyéül szolgál, a kapott támogatást vissza kellene fizetni.
Vásárlás előtt a cégtárban tudjuk ellenőrizni, hogy az ingatlan be van-e jegyezve, mint valamilyen cég székhelye. A cégtárban erre a lakás címe alapján rá tudunk keresni.
Keressünk kedvező lakáshitelt!
És ha már annyi szó esett a hitelekről és támogatásokról, nem árt, ha felmérést végzünk a bankokat és szolgáltatásaikat illetően. Itt ugyanis jelentős különbségekbe ütközhetünk. Szerencsére az interneten ma már több lakáshitel kalkulátor is elérhető, így anélkül kapunk pontos információt, hogy bárki is meg akarna minket győzni a saját igazáról. Ha szeretnénk lakáshitelt felvenni, mindenképpen járjunk utána, hogy melyik bankhoz megyünk, mert alapos tervezéssel 2-3 milliót is spórolhatunk.