35%-ot fog esni a dollár - ez a szakértői jóslat

Azt mondja, hogy ez a csökkenés 35 százalék körül lehet, s szerinte ezek az egyensúlytalanságok azért fognak most hatni, mert a dollár tartalékdeviza szerepe sérülni fog. Lehet, hogy így van, de azért két megjegyzést fűznénk a megállapításhoz: (i) Annak idején az euró bevezetésével már egyszer eltemették a dollár hegemóniáját, ami a valóságban nem következett be.
Most is az euró illetve a renminbi lehetne a dollár kihívója, de egyelőre kis esélyt adunk a trónfosztásnak. (ii) Ahhoz, hogy a dollár 35 százalékot gyengüljön, vagy ugyanennyit erősödjön, nem kell a hegemóniának elvesznie. Elég, ha a tőkeáramlás irányt vált egy gazdasági ciklus, vagy éppen egy válság hatására.
Az EUR/USD árfolyama a régmúltban
Erre az elmúlt évtizedekben számos példát láthattunk. (pl. A legutóbbi ilyen gyors nagy mozgás éppen a dollár erősödése volt 1,4-ről 1,05-ig az euróval szemben 2014 májusa és 2015 márciusa között, ami majdnem 35 százalékos mozgás volt.) A 2008-as és a mostani válságban is fontos elem volt, hogy a Fed dollár csereügyleteket kötött a fontosabb jegybankokkal, hogy a megfelelő dollár likviditást biztosítsa a nemzetközi piacokon a dollár éhség leküzdésére. Ez részben sikerült is, most a dollár erősödés megmaradt a 10 százalék alatti tartományban.