6 dolog, amit tudnod kell, ha figyelmen kívül hagyod a tartozásodat

Ez a cikk abban segít, hogy időben felismerd a következményeket, és elkerüld a legsúlyosabb hibákat.
1. A tartozás nem tűnik el attól, hogy nem foglalkozol vele
Az egyik leggyakoribb tévhit, hogy ha valaki nem veszi át a leveleket, vagy egyszerűen nem reagál a hitelezői megkeresésekre, akkor „nem történik semmi”. Ez sajnos nem igaz. A kézbesítési vélelem alapján egy tértivevényes levél akkor is kézbesítettnek minősül, ha „nem kereste” jelzéssel jön vissza. Innentől kezdve elindulhat a jogi behajtás.
Ha a szerződésed közjegyzői okiratba van foglalva, a hitelező kérheti a végrehajtási záradék kiállítását, és ezzel megindulhat a végrehajtás. Ebben az esetben nagyon szűkül a lehetőséged arra, hogy vitasd a tartozást vagy egyezkedj a feltételekről.
2. A végrehajtás több szakaszból áll – és bármikor elérhet
Sokan azt gondolják, hogy a végrehajtás csak azt jelenti, hogy „egyszer csak jön a végrehajtó”. Valójában a folyamat több szakaszból áll, és akár hónapokkal korábban észlelhető jelei is lehetnek.
A végrehajtás során először jövedelem letiltásra vagy bankszámla zárolásra kerül sor. Ha ez nem fedezi a tartozást, jöhet az ingófoglalás, majd végső esetben az ingatlanárverés. Ráadásul a végrehajtási eljárásban a befizetések sorrendje is hátrányos lehet: először a költségeket, díjakat és kamatokat vonják le, csak utána csökken a tőketartozás.
3. A kamatok és a járulékos költségek gyorsan megnövelhetik a tartozást
A tartozás összege nem áll meg ott, ahol a szerződést felmondták. A bank, a követeléskezelő és a végrehajtó mind jogosult arra, hogy a saját költségeit felszámítsa, a késedelmi kamattal együtt. A késedelmi kamat sok esetben meghaladja az ügyleti kamatot, és minden egyes nappal növeli a tartozást.
Továbbá a végrehajtó munkadíja, költségátalánya, utazási költsége, a hirdetések díja és egyéb járulékos tételek akár több százezer forintos nagyságrendet is elérhetnek. Ezeket akkor is meg kell fizetni, ha az alapkövetelés már rendezve van.
Ügyvédi tapasztalat alapján elmondható, hogy egy néhány százezres tartozásból akár milliós végösszeg is lehet, ha az adós sokáig passzív marad.
4. A KHR-listára való felkerülés évekre ellehetetleníti a pénzügyi mozgástered
A tartozás jogkövetkezményei nemcsak az adott ügyre korlátozódnak. Ha a hitelező jelentést tesz a Központi Hitelinformációs Rendszerbe (KHR), az adós negatív státuszba kerül, és gyakorlatilag elvágja magát a további hitelfelvételtől.
Ez a státusz hosszú évekig megmarad akkor is, ha időközben a tartozást rendezik. A bankszámla-használat, lízing, hitelkártya, részletfizetés – mind ellehetetlenülhet. Ez különösen kellemetlen lehet, ha valaki új lakás vagy autó vásárlását tervezi.
Az adós nem fog tudni másik bankhoz fordulni, és a meglévő szerződések is módosításra kerülhetnek. A negatív adóslista tehát nem csak jogi, hanem hosszú távú pénzügyi következményekkel is jár.
5. Az adósság behajtása akkor is folytatódik, ha közben eladták a követelést
Nem ritka, hogy a bank átadja vagy eladja a tartozást egy követeléskezelő cégnek. Sokan azt hiszik, hogy ez a „vége” az ügynek, és ezzel megúszható a fizetés. Az igazság ezzel szemben az, hogy a követeléskezelők ugyanolyan jogosultak behajtási eljárást kezdeményezni, mint maga a bank.
Sőt, a követeléskezelők jellemzően gyorsabban és agresszívabban lépnek fel, különösen akkor, ha az adós továbbra sem kommunikál. A közjegyzői okirat vagy a fizetési meghagyás alapján ők is kérhetik a végrehajtás megindítását.
A jogfolytonosság tehát megmarad, és az adóst ugyanúgy terheli a tartozás, függetlenül attól, hogy ki érvényesíti azt.
6. Még a végrehajtási szakaszban is lehet megegyezni – de csak akkor, ha időben lépsz
Az egyik legfontosabb ügyvédi tanács, amit adni tudok: ne hagyd, hogy az ügy eljusson odáig, ahol már semmit nem tudsz tenni. Még a végrehajtási szakaszban is lehetőség van megegyezésre, részletfizetés kérésére, vagy akár a végrehajtás felfüggesztésére.
Ehhez azonban az kell, hogy írásban vedd fel a kapcsolatot a hitelezővel, és javasolj egy reális megállapodást. Ha ezt ügyvéd segítségével teszed, sokkal nagyobb az esély arra, hogy elfogadják az ajánlatodat, és ne alkalmazzanak további jogi eszközöket.
A gyakorlat azt mutatja, hogy azok az adósok, akik időben és korrekt módon egyeztetnek, jelentősen enyhébb következményekkel szembesülnek. Akik viszont passzívak maradnak, gyakran évekig cipelik a jogi és pénzügyi terheket.
Ha bármilyen tartozással kapcsolatban problémád van, ne várj az utolsó pillanatig. Az időben megtett jogi lépések jelentős összegeket és kellemetlenségeket spórolhatnak meg neked.