6 százalékos árbevétel-növekedésre számít a Mapei Kft.
Markovich Béla az MTI-nek hozzátette, várakozása szerint a lakosságnál több pénz marad építőipari felújításokra, kivitelezésekre. Ezen felül mind a magyar, mind a külföldi cégek jelentős mennyiségű beruházást valósítanak meg az országban.
Közölte, a Mapei Kft. tavaly 33,5 milliárd forintos nettó árbevételt ért el, 20,9 százalékkal többet, mint 2021-ben. Ebben benne volt az áremelkedés is, amelynek hátterében az árfolyamváltozás, az alapanyagok és az energia drágulása állt.
Markovich Béla beszámolt arról, hogy a társaság 2023 februárjában is elkészítette felmérését, amelyben a szakemberhiányt vizsgálták. Az idén azonban nem a lakosságot, hanem építőipari szakembereket kérdeztek meg arról, mennyi idő telik el az ajánlatkérés és a munka megkezdése között. Az 1030 résztvevő bevonásával készített kutatás szerint az idén 58 napot kell várni Magyarországon egy szakemberre. Felidézte, hogy tavaly a lakosság megkérdezésén alapult vizsgálat szerint 138 napot kellett várni a munka megkezdésére.
Markovich Béla úgy vélte, a tavalyi és az idei felmérés eredménye közötti különbség a megkérdezettek köre mellett a kereslet csökkenésével is magyarázható.
A felmérésből kiderült, hogy 83 napos várakozási idővel Békés vármegyében a legnagyobb, 38 napos várakozással pedig Komárom-Esztergom és Tolna vármegyékben a legalacsonyabb a szakemberhiány. Budapesten az ajánlatkérést követően 60 nap múlva kezdi meg a munkát a szakember.
A legtöbbet most is a generálkivitelezőkre kell várni, átlagosan 75 napot. A kőműves 70, a burkoló 65 napra tud munkát vállalni. A legkevesebb a víz- és gázszerelők vállalási ideje, 27 nap, az épületgépészé 33 nap.
Az építőipari szakemberek visszajelzései alapján az idén februárban az építőipari munkák országos átlagos munkadíja négyzetméterenként 8636 forint volt. Ettől jelentősen Budapesten, Pest és Vas vármegyékben tért el, ott rendre 9376, 9409 és 5869 forint volt négyzetméterenként.
A felmérés szerint a megkérdezettek 66 százaléka tervezi az idén a munkadíjak emelését, átlagosan 14 százalékkal.
Veronica Squinzi, a Mapei-csoport ügyvezető igazgatója közölte, a vállalatcsoport konszolidált árbevétele a 2021-ben elért 3,3 milliárd euró után az előzetes adatok szerint 2022-ben megközelítette a 4 milliárd eurót.
Az 1937-ben alapított Mapei-csoport mostanra 57 országban van jelen 100 leányvállalattal, öt kontinensen 86 termelőüzemmel rendelkezik, és több mint 11 ezer embert foglalkoztat.
Kérdésre válaszolva elmondta Ukrajnában évek óta jelen van a Mapei forgalmazó céggel, amelyet a mostani körülmények között sem zártak be. A Mapei részt akar majd venni Ukrajna újjáépítésében - jelezte.