7 tipp, amellyel megőrizhető a vállalatok stabilitása infláció idején

Az infláció világszerte nyomást gyakorol a gazdaságra, és előrejelzések szerint a helyzet a közeljövőben sem fog javulni. A vállalati szektor komoly kihívások elé néz és a Covid okozta gazdasági krízishez hasonlóan ezúttal is a túlélést és a növekedést egyszerre biztosító stratégiákat kell kidolgozniuk. Ebben segít a Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői által összeállított 7 pontos javaslat csomag, amely a túlélést és a növekedési lehetőségek kiaknázását szolgáló alapvető intézkedéseket foglalja össze.

7 tipp, amellyel megőrizhető a vállalatok stabilitása infláció idején

A Grant Thornton nemzetközi felmérésének eredménye igencsak aggasztó, ha a kulcsfontosságú költségkategóriákat nézzük, hiszen azok világszerte rekord magasak. A megvizsgált 28 ország középméretű vállalkozásai az elmúlt 12 hónapot tekintve átlagosan 21%-os nyersanyagár-növekedésről számoltak be, de az energia/közművek és a szállítási költségek terén is 20%-os a drágulás. A banki/kamatköltségek eközben 16%-kal, a különböző típusú adók pedig 17%-kal emelkedtek.

Nem kérdés, hogy a drasztikus költségnövekedés felborítja a már működő üzleti folyamatokat, és rövid és középtávon is alapjaiban írja felül a működési modelleket. A túlélés és a növekedés kulcsa az alkalmazkodás. Ennek érdekében a Grant Thornton kidolgozott egy úgynevezett cselekvési tervet, amelyet nemzetközi irodáinak tapasztalataira és piaci ismereteire alapozva készített el. Szarka Gábor, a Grant Thornton magyarországi irodájának ügyvezető partnere úgy fogalmazott, hogy „talán kevesen gondolták volna, hogy a COVID utáni időszak nem a megszokottak szerinti fellendülés időszaka lesz. Sőt, a jelenlegi helyzet talán a legnagyobb kihívások elé állítja a gazdaságot és a vállalatokat, hiszen egyszerre kell megküzdeni a munkaerőhiánnyal, az extrém magas energiaárakkal, amellyel párhuzamosan egy háború árnyékában a recesszió felé halad a világgazdaság. Mindeközben pedig azt látjuk, hogy az infláció apasztja a vállalati marzsokat és bérnövekedési nyomást idéz elő. A jó hír az, hogy a Grant Thornton globális hálózatának legkiemelkedőbb szakértőinek tudását adjuk közre azért, hogy segítséget nyújtsunk a vállalatoknak a stabilitás mellett a növekedés feltételeinek megteremtésére.”

Az inflációs kockázatok azonosítása és mérséklése

Nagyon kevés olyan vállalat van, amely tudatosan készült az extrém inflációs kockázatok mérséklésére. Tévedés azt hinni, hogy az infláció csak bizonyos szegmenseit érinti egy középvállalatnak. Ezért a válságkezelés egyik alappillére, hogy a lehető legszélesebb spektrumban vizsgáljuk a vállalatot, annak érdekében, hogy lássuk ténylegesen mely pontokon érinti a szervezetet és működését az infláció. A Grant Thornton szerint a topmenedzsment szintű problémamegoldás nem lesz hatékony ebben az esetben, tehát a szervezet valamennyi döntési szintjére ki kell terjeszteni a vizsgálatot. 

Az inflációs kockázatok azonosítása és mérséklése érdekében fontos a rendszeres felülvizsgálat, hogy így a krízis mértékével, jellegével mindig összhangban legyen a tervezés. 

Az eddigi pénzügyi tervezés gyakorlatát is felül kell vizsgálni, mert jelenleg az infláció rohamtempóban erodálhatja a marzsokat. Tehát gyakrabban és szélesebb körben kell az eredményvárakozásokat vizsgálni, illetve modellezni.

Beszállítói költségek optimalizálása

Több lehetőség áll egy vállalat rendelkezésére, ha a beszállítói költségek optimalizálása a cél, márpedig jelen helyzetben ez elkerülhetetlen. Az árak rögzítése, a nagytételben történő vásárlás, a feltételek újratárgyalása a partnerekkel, illetve a beszállítóváltás is egy-egy módja a költségek korlátozásának, valamint az árrés-mérték megőrzésének. Fontos felismerni, hogy az inflációs nyomás ugyan növeli a költségeket, de arra nem minden beszállító reagál azonos arányú emeléssel. A kulcs a beszállítókkal való együttműködés, ami az ellátási láncokban jelenleg tapasztalható súlyos feszültségek miatt kiemelten fontos. Azonban a nagy tételben történő árubeszerzés, valamint az előzetes rendelések nagy nyomást gyakorolnak a készletekre, a forgótőkére, valamint a tárolási kapacitásokra, így minden szemszögből meg kell vizsgálni a lehetőségeket, sőt, a Grant Thornton azt tanácsolja, hogy a beszállítói költségek csökkentésére több különböző stratégiát építsenek fel a vállalatok, hogy rugalmasan reagálhassanak a kialakult helyzetekre.

Outsourcing a költségek csökkentése és a munkaerőhiány javítása érdekében

Az outsourcing (kiszervezés) több aspektusból is jó megoldás lehet a problémák megoldására, elsősorban a költségcsökkentés és a munkaerőhiány kezelésének szempontjából.
Ehhez azonban meg kell vizsgálni a folyamatok felépítését, az optimalizálási, automatizálási lehetőségeket, és olyan technológiai megoldások alkalmazásának lehetőségeit is, amelyek egyszerűbbé, hatékonyabbá és pontosabbá tehetik a működési mechanizmust. Ezt követően szükséges felmérni a humán erőforrás igényt, és például pénzügyi, IT, HR vagy marketing területen bevonni külsős szakértőket – e szakterületek esetében a munka kiszervezésre már Magyarországon is van gyakorlat.

Megérteni a folyamatokat, a működés költségeit

A Grant Thornton szakértői egyetértenek abban, hogy a legtöbb közepes méretű vállalat még mindig nem számítja ki pontosan és rendszeresen az általuk kiszolgált, egyes ügyfelekre fordított időt és költségeket, valamint a nyereség arányát. Krízis idején különösen fontos az ügyfelek szegmentálása, és a kategóriáknak megfelelő kezelése, hiszen a vállalat profitabilitása elsődleges.
Az ügyfélkategóriák meghatározását követően az egyes szegmensek kiszolgálására eső költségek elemzésére kell helyezni a hangsúlyt az összes költségelemet azonosítva, pl. ellátási lánc, értékesítés és marketing, ügyfél-elégedettség növelésére fordított költségek stb. Ez kevésbé a pontosságról, sokkal inkább a következetességről szól. Nincs tökéletes képlet, ami alapján ez kiszámolható, a lényeg, hogy évről évre ugyanazt a formulát alkalmazzuk az összehasonlíthatóság érdekében. A cél, hogy megértsük és átlássuk saját és ügyfeleink működését, a piac reakcióit, valamint azt, hogy partnereink kiszolgálása mennyibe kerül, és ezek fényében változtassunk ott, ahol szükséges.

Árstratégia módosítása összhangban a költségnövekedéssel

A Grant Thornton felmérésének eredménye alapján jól látható, hogy számos vállalat milyen gyorsan emelte az árait az elmúlt 12 hónapban. A globális cégek mintegy 52%-a pontosan a költségekkel összhangban korrigálta a díjait, további 35%-uk pedig a költségeknél nagyobb mértékben növelte tarifáit. Ez a fajta árképzés csábító lehet a vezetők számára, hiszen azt gondolják, hogy a jövőben is működhet, azonban ez a fajta stratégia tévútra vihet. Habár a vállalatok kezében az áremelés továbbra is olyan eszközt jelent, amivel kell is élniük, de egy bizonyos ponton túl erre már csak mérsékelten kerülhet sor, hiszen a közelmúltbeli áremeléseket az erős kereslet és kínálati hiány sajátos kombinációja támogatta, de ez nem tart örökké. Az áremelések az ügyfelek és a versenyképesség elvesztésének kockázatával járnak. Az árak kiigazítása előtt fel kell térképezni a termékekkel, szolgáltatásokkal járó teljes, valamint a vásárlói élményhez kapcsolódó költségstruktúrát, és ha egy ügyfélszegmens veszteségesnek minősül, a nyereségesség védelme érdekében az áremelés helyett az ügyfélélmény minőségén is változtathatunk. Ha mégis a tarifaemelés mellett döntünk, több tényezőt kell mérlegelni: milyenek a meglévő szerződéses feltételek, mikorra időzíthető egy emelés, milyen természetűek voltak a legutóbbi emelések, hogyan változtak a szolgáltatások, kik fizetnek magasabb díjat, az áremelések összekapcsolhatók-e új, kevésbé rendszerigényes szolgáltatásokkal, valamint, hogy milyen az ügyfelek fizetési hajlandósága, van-e olyan, amit eddig grátisz kaptak. A vállalatok túl gyakran az alapján hoznak meg árképzési döntéseket, hogy milyen piaci folyamatok érintik őket. A 7%-os költségnövekedés ellensúlyozására 7%-kal emelik az árakat. De ha módosítani kívánjuk az árat, ne csak azért tegyük, hogy fedezzük a kiadásokat, mert az kontraproduktív lehet. Igyekezzünk inkább az ügyfelek fizetési hajlandóságának megfelelő mértékben módosítani azokat.

Intézkedések a tőkeszerkezet javítása érdekében

Válság esetén nemcsak a ráfordítási költségek nőnek, hanem a tőkeköltségek is, mivel a kamatlábak emelkednek az inflációs nyomás visszaszorítása érdekében. A vállalatoknak optimalizálniuk kell tőkeköltségeiket, és meg kell vizsgálniuk a forgótőke mértékének növelését vagy csökkentését, szükségleteik kielégítése érdekében. Rövidtávon, ha a vállalkozások kiegyensúlyozottan működnek és nagyobb mértékű készpénzzel rendelkeznek, akkor érdemes fontolóra venni a felvásárlást és készletezést az infláció leküzdése érdekében. Ha az ellenkezője igaz, akkor megoldást jelenthet további tőke bevonása, valamint más adósságkezelési stratégia kidolgozása. Minél korábban foglalkozik egy cég a tőkekérdésekkel, annál könnyebb, és annál több lehetőség van kezelni azokat. A bankok a jelenlegi gazdasági környezetben lényegesen óvatosabbak a hitelezési kérdéseket illetően, valamint az sem biztos, hogy egyetlen intézményen keresztül juthatunk hozzá a legideálisabb forrásokhoz. A sokrétű tájékozódás szintén elengedhetetlen, ha a szervezetek viszonylag jó feltételekkel rendelkező finanszírozási formát szeretnének maguknak találni. 

Belső hatékonyság növelése, költségek, veszteségek csökkentése

A „többet kevesebből” elv egyik mozgatórugója a technológia. A Grant Thornton nemrégiben megvizsgálta, hogy miként segítheti a digitális technológia a közepes vállalatok hatékonyságának növelését, és mely területet érdemes fejleszteni a legnagyobb haszon érdekében. Nem meglepő, hogy az automatizálás, a robotika és a gépi tanulás a termelékenység javításának kulcseszközei.

Napjainkban a vállalatok számára kiemelten fontos a kockázatok és a befektetések megtérülésének értékelése, mielőtt jelentős befektetéseket hajtanának végre. Ez nemcsak egy technológiai projekt, hanem egy változásmenedzsment-projekt is, ugyanis a technológiai fejlődés a szervezet, valamint a folyamatok átalakításával jár. A veszteségek minimalizálása a másik olyan gyakorlat, amelyet kevesen alkalmaznak. 

A Grant Thornton legutóbb idén május-júniusban mérte fel közel 5000 közepes méretű vállalat bevonásával, hogy milyen lépéseket tettek vagy terveznek megvalósítani a magasabb költségek és az infláció erodáló erejének érdemi kezelése érdekében. 

Az eredmények biztatóak, ugyanis csak kis számban lelhető fel olyan vállalat, ami nem tesz semmit. A középvállalatok többsége javarészt a Grant Thornton cselekvési tervében szereplő pontoknak megfelelően cselekszik, és jellemzően a tevékenységek nagyobb arányú kiszervezésére fektetnek kisebb hangsúlyt.

A magas árszintek miatt csökken a kereslet az ingatlanpiacon

Megtorpant az év eleji ingatlanpiaci lendület áprilisban, a Duna House becslése szerint 10 415 lakóingatlan-adásvétel történt országosan, ami 14,6 százalékkal kevesebb, mint az előző hónapban, és 7 százalékos visszaesés 2024 áprilisához képest.
2025. 05. 17. 08:00
Megosztás:

Semmi sem biztos a világon, csak az adók – vagy már azok sem?

Megbirkózni a dinamikus és sokszor kiszámíthatatlan gazdasági környezettel, hatékonyan alkalmazni a generatív mesterséges intelligenciát az adózásban, fejleszteni az adózási csapatokat – a jövőben ez a három kulcsfontosságú feladat áll az adózási vezetők előtt. A KPMG Navigating the Forces of Change in Tax elemzésében összefoglalja a kapcsolódó kutatási eredményeket, trendeket, és segítséget nyújt az érintetteknek, hogy felkészíthessék vállalatukat a jövőre, miközben megfelelnek a folyamatosan változó szabályozási környezetnek.
2025. 05. 17. 07:00
Megosztás:

Megszünteti magyarországi menetrend szerinti járatait a Universal Air

A máltai Universal Air (UA) május 31-től megszünteti menetrend szerinti járatait a debreceni és a pécs-pogányi repülőtereken - tájékoztatták az érintett repülőterek az MTI-t pénteken.
2025. 05. 17. 06:00
Megosztás:

Importtilalom vége: újraindulhat az élőállat-szállítás Magyarországról Csehországba

Csehország vasárnaptól megszünteti az élőállatok, a takarmányok és az állati eredetű nem hőkezelt termékek behozatalának tilalmát Magyarországról és Szlovákiából - közölte a cseh állami állategészségügyi hivatal pénteken Prágában.
2025. 05. 17. 05:00
Megosztás:

Melyik a legjobb magyar wellness szálló? Mutatjuk!

Hat magyarországi konferencia és wellness szálloda, valamint rendezvényhelyszín kapott Aranynap-díjat kiemelkedő színvonalú szolgáltatásaiért 2024. évi teljesítménye alapján; a szállodák egész éves munkáját értékelő díjat 17. alkalommal adták át pénteken Budapesten - közölték a szervezők az MTI-vel.
2025. 05. 17. 04:01
Megosztás:

Pár hónap múlva kamatvágás jöhet Amerikában

Az UBS szerint a következő hónapokban elegendő gyenge gazdasági adat érkezik az Egyesült Államokban ahhoz, hogy a Fed rászánja magát a kamatcsökkentésre.
2025. 05. 17. 03:00
Megosztás:

Így kell a magyar nyugdíjtörvényt 10 ponton megváltoztatni!

A Magyar Szakszervezeti Szövetség időspolitikája a 2025 – 2026 évekre. A magyar nyugdíjrendszer javasolt változtatásai.
2025. 05. 17. 02:00
Megosztás:

Ez tette tönkre a magyar nyugdíjakat az elmúlt 15 évben

A nyugdíjrendszer átalakítása különösen nagy körültekintést igényel, mivel hatásai akár több évtizedre is kihatással lehetnek, és egy esetleges korrekció komoly költségvetési terhet jelenthet. Ezért minden reformjavaslatot alapos előzetes kalkulációknak és hatáselemzéseknek kell megelőznie.
2025. 05. 17. 01:00
Megosztás:

Kiderült! Ezért válik Gyurcsány és Dobrev!

Tudatos áldozat vagy személyes döntés? – Válás a politika árnyékában.
2025. 05. 17. 00:01
Megosztás:

Japán ipari termelése a vártnál jobban teljesített márciusban

Japánban havi és éves összehasonlításban egyaránt nőtt az ipari termelés márciusban.
2025. 05. 16. 23:00
Megosztás:

Mi az interoperabilitás, és miért fontos a kriptovilágban?

Interoperabilitás jelentése: az interoperabilitás (angolul: interoperability) az informatikában és a pénzügyi rendszerekben azt jelenti, hogy különböző rendszerek, hálózatok vagy eszközök képesek zökkenőmentesen együttműködni egymással. A kriptovaluta és stabilcoin szektorban ez azt jelenti, hogy különféle blokkláncok, kriptoeszközök, pénztárcák, tőzsdék és fizetési rendszerek képesek egymással adatot, értéket vagy tranzakciókat megosztani anélkül, hogy központi közvetítőre lenne szükség.
2025. 05. 16. 22:00
Megosztás:

Új lendületet vettek a magyar-amerikai agrárkapcsolatok

Ünnepélyes keretek között írta alá a magyar-amerikai kettős diplomát adó precíziós mezőgazdasági mérnök képzésről szóló megállapodást a Debreceni Egyetem és a Dél-Dakotai Állami Egyetem - közölte az Agrárminisztérium (AM) pénteken.
2025. 05. 16. 21:00
Megosztás:

Tavaly több száz személyi sérüléses balesetet okoztak arolleresek

Tavaly 400 személyi sérüléses balesetet okoztak motoros rollerrel közlekedők, a károkozások száma azonban ennél nagyobb is lehet, ezért fontos a felelősségbiztosítás, amelynek átlagos értéke tavaly hatezer forint volt a Netrisknél - közölte a biztosításközvetítő az MTI-vel pénteken.
2025. 05. 16. 20:00
Megosztás:

Érthetően a GENIUS Act stabilcoin törvényjavaslatról - Mérföldkő a kriptovaluta szabályozásban

Az Egyesült Államok kongresszusa előtt fekvő GENIUS Act of 2025 a stabilcoinok – vagyis stabil árfolyamú digitális fizetőeszközök – szabályozását célozza meg példátlan részletességgel. A törvényjavaslat célja, hogy biztonságot, átláthatóságot és jogi egyértelműséget teremtsen ezen új pénzügyi eszközök piacán. Cikkünkben közérthetően bemutatjuk, mit tartalmaz a GENIUS Act, kiket érint, és miért lehet ez döntő jelentőségű a jövő digitális gazdaságára nézve.
2025. 05. 16. 19:00
Megosztás:

Ingatlanpiaci korrekció – a magas árszintek miatt csökkenő kereslet

2025 áprilisában megtorpant az év eleji élénk ingatlanpiaci lendület: a Duna House becslése szerint 10 415 lakóingatlan-adásvétel történt országosan, ami 14,6%-kal kevesebb, mint az előző hónapban, és 7%-os visszaesést mutat 2024 áprilisához képest. A lassulás hátterében az ingatlanárak jelentős emelkedése mellett több tényező is állhat, köztük az iskolai szünet és hosszú hétvégék, amik visszafogták a keresletet. Ezzel összhangban a Duna House vevői keresletindexe 11 ponttal csökkent, így 76 ponton áll.
2025. 05. 16. 18:00
Megosztás:

Szja-bevallás: közeleg a határidő az egyéni vállalkozók és őstermelők számára

Már kevesebb mint egy hét van hátra. Május 20-a a határidő az egyéni vállalkozók, a mezőgazdasági őstermelők és az áfafizetésre kötelezett magánszemélyek szja-bevallásának is. Bevallásukat teljesíthetik önállóan vagy a NAV által kiajánlott tervezet kiegészítésével is - hívta fel a figyelmet pénteken a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2025. 05. 16. 17:30
Megosztás:

One részesedését a magyar állam 4iG Távközlési Holding részvényekre cserélte

A magyar állam 100 százalékos tulajdonában álló Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. adásvételi szerződést kötött a 4iG Nyrt. csoportba tartozó 4iG Távközlési Holding Zrt.-vel, aminek eredményeképpen egyszerűsödik a One Magyarország Zrt. tulajdonosi szerkezete: a 4iG Távközlési Holdinghoz, a többségi tulajdonoshoz kerül a Corvinus tulajdonában álló, a One Magyarország Zrt.-ben és a V-Hálózat Távközlési Zrt.-ben külön-külön meglévő közvetlen kisebbségi, 29,5 százalékos részesedés, ugyanakkor 37,9 százalékosra nő a Corvinus tulajdonrésze a 4iG Távközlési Holdingban - közölte a Corvinus Zrt. az MTI-vel pénteken.
2025. 05. 16. 17:00
Megosztás:

Új megbízók, új kompetenciák – felvásárlással bővül az ICON

Az ICON Real Estate Management felvásárolta az Alba FM Solution Kft. facility management üzletágát (korábbi nevén VINCI Facilities Magyarország Kft.). A tranzakcióval 171.000 négyzetméternyi iroda és outlet center került az ICON kezelésébe, valamint új konstrukciókkal, megbízókkal és kompetenciákkal bővült a portfóliója.
2025. 05. 16. 16:30
Megosztás:

Mi az a CBDC? A CBDC jelentése, fogalma és jelentősége a kriptovaluta piacokon

CBDC: Minden, amit tudni érdemes a digitális jegybankpénzekről. Mi az a CBDC? – A digitális jegybankpénz fogalma és működése. Miben különbözik a CBDC a stabilcoin és a kriptovaluta? Szakértői anyagunkból mindent megtudhatsz.
2025. 05. 16. 15:30
Megosztás:

Még mindig a TikTok a legértékesebb kínai márka

A TikTok idén már a második egymást követő évben volt a legértékesebb márka Kínában a Brand Finance China 500 összeállítása szerint. A TikTok/Douyin közösségi hálózat márkaértéke egy év alatt 26 százalékkal, 105,8 milliárd dollárra nőtt.
2025. 05. 16. 15:00
Megosztás: