A disznók belehúztak! Magyarországé felett a PIIGS-csoport CDS-árazásai Londonban
A legnagyobb londoni adósságpiaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision szakelemzői szerdán az MTI kérdésére elmondták: a PIIGS-országok államadósság-törlesztési kockázatának fedezetére kínált hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása az aznapi késői londoni kereskedésben jelentős emelkedéssel 252 és 741 bázispont között mozgott; Magyarország CDS-tranzakcióinak díjszabása kisebb drágulással 259 bázispont környékén járt.
A PIIGS-átlagon belül csak Olaszország 252 bázispont körüli CDS-díjai maradtak el valamelyest a magyar CDS-kontraktusok árazásától. Görögország határidős törlesztéskockázati tranzakcióinak díjszabása a 721 bázispontos előző záróról valamivel 741 bázispont fölé emelkedett, Portugáliáé 355, Írországé 272, Spanyolországé 260 bázispont felett járt a szerdai londoni záráshoz közeledve, egyaránt 8-10 bázispontos emelkedésekkel.
A szerdán kialakult árazások alapján a törlesztési leállás kockázatára biztosítási ügyleteket nyújtó piaci szereplők az aznapi londoni kereskedésben minden 10 millió euró magyar államadósság után évente nem egészen 260 ezer euró törlesztéskockázati biztosítási díjat számítottak fel a befektetőknek az irányadó ötéves futamidőre, miközben Görögország esetében több mint 740 ezer euró volt e biztosítási kontraktusok ára.
Londoni elemzői körökben már nem zárják ki, hogy Görögország az EU/IMF-csomag és a masszív költségvetési konszolidációs program ellenére nem lesz képes fenntartani jelenlegi adósságstruktúráját. Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző cége - júniusra szóló legfrissebb világgazdasági prognózisában azt írta: éppen a hatalmas görög kiadáscsökkentési tervek miatt a hazai össztermék (GDP) olyan mértékű visszaesésétől lehet tartani, hogy az ebből eredő államháztartási jövedelemkiesés semlegesítheti a konszolidációs erőfeszítések hatásait.
További aggodalom forrása a lakossági tiltakozás, ami a kormányzati eltökéltség gyengüléséhez vezethet. A ház szerint ez az euróövezet más "perifériális" gazdaságaira is igaz. Mindezek alapján az EIU londoni elemzői azt jósolják, hogy Görögország - valószínűleg 2012-ben, amikor a piac erre már jobban fel lesz készülve - rákényszerül adósságszerkezetének átalakítására.