Többnapi emelkedés után lefordultak az európai részvényindexek

A Stoxx600 szektorindexei közül a bankok nyújtották a leggyengébb teljesítményt 1,8%-os mínusszal, a legnagyobb esést Norvégia legnagyobb bankja, a DNB szenvedte el: a bank árfolyama közel 9%-ot zuhant azt követően, hogy az elemzői becsléseknél rosszabb negyedéves eredményről számolt be a vártnál gyengébb kamatbevétel és a várakozásokat meghaladó hitelezési veszteségek következtében.
A gyógyszergyártók szintén rossz napot zártak, különösen a Novo Nordisk, mely közel 4%-ot veszített értékéből. A kevés kedvező hír egyikét a BP szállította, mely szerint a kitermelés az előre jelzettnél nagyobb lett a második negyedévben, amit bő 3%-os emelkedéssel jutalmazott a piac, az energiaszektor pedig a legjobb teljesítményt mutatta a Stoxx600-on belül. Másik egyedi vállalati hír, hogy a norvég Gjensidige Forsikring biztosító a főbb sorokon a vártnál kedvezőbb negyedéves teljesítményt mutatott, így a napot végül közel 8%-os pluszban zárta.
A pénteki mínuszok ellenére az irányadó európai részvényindexek 1% körüli pluszban zártak annak ellenére, hogy a július 9-i határidő miatt elsősorban az USA vámjaival kapcsolatos üzenetek álltak a befektetői figyelem középpontjában az elmúlt héten. Az HSBC becslése szerint abban az esetben, ha 10-20%-os vámot vetnek ki az unióból származó termékekre, a FTSE Europe részvényindexbe tartozó vállalatok bevétele 1,2-2,4%-kal mérséklődhet, míg az adózott eredmény 4-6%-kal eshet vissza. Heti összevetésben az autógyártók és nyersanyag-kitermelők könyvelhették el a legnagyobb nyereséget a Stoxx600-on belül annak ellenére, hogy a Trump-féle kereskedelempolitika egyik központi eleme az USA-n kívüli járműgyártók megvámolása. Az elmúlt hét folyamán a Trump-adminisztráció bejelentette, hogy a réz importjára 50%-os vámot vetnek ki.
A KKE-régióban vegyesen zártak pénteken a fontosabb tőzsdei mutatók, a WIG20 0,4%-ot erősödött, a BUX kevesebb mint 0,1%-ot csúszott vissza, míg a PX 0,6%-os mínuszban fejezte be a kereskedést. A hét egészét tekintve a cseh és a hazai benchmark kismértékben emelkedett, a lengyel csekély mértékben gyengült. A BUX a hét során új csúcsra szökött, átlépte a 100.000 pontos szintet. A hazai blue chipek közül pénteken az OTP és az MTelekom kismértékben erősödött, a Mol stagnált, a Richter pedig közel 1%-ot esett vissza. A BUX-tag Állami Nyomda néhány nappal az osztalékfizetést követően bő 3%-os mínuszban zárt.
A TTF-típusú gáz ára bő 1%-kal lépett feljebb pénteken, ezzel heti nyeresége megközelítette a 7%-ot. A fokozatos áremelkedést keresleti oldalról az átlagosnál melegebb időjárásra vonatkozó előrejelzések támogatták, miközben a stabil kínálati helyzet fékezte az árak megugrását.
(Forrás: OTP Ébresztő)