A globális üzleti szektor kétharmada tartja jelentős világgazdasági kockázatnak a kereskedelmi háborút
A ház világszerte 156 nagyvállalat várakozásait vizsgálta. A felmérésbe bevont cégek együtt hatmillió alkalmazottat foglalkoztatnak, összesített éves forgalmuk hozzávetőleg kétezer milliárd dollár.
A vizsgálat - az első ilyen jellegű globális felmérés Donald Trump volt és újból megválasztott amerikai elnök győzelme óta - kimutatta, hogy a globális üzleti szektor vállalatainak 65 százaléka - a válaszadók legnagyobb egyedi csoportja - tekinti rendkívül nagy világgazdasági kockázatnak a kereskedelmi protekcionizmus és az ebből kialakuló kereskedelmi háború lehetőségét a következő két évben.
Az Oxford Economics új felmérése szerint az átlagon belül ugyanakkor csökkent azoknak a vállalatoknak az aránya, amelyek a geopolitikai feszültségeket is nagyon komoly világgazdasági kockázatnak tartják: a közel-keleti válság fejleményeiről például a vizsgálatba bevont cégek 20 százaléka vélekedett így.
Az előző, októberi negyedéves felmérésben még a vállalatok 60 százaléka nevezte súlyos globális gazdasági rizikótényezőnek a közel-keleti konfliktust.
Valamelyest az előző vizsgálatban kimutatott 40 százalék alá csökkent azoknak a cégeknek az aránya, amelyek a NATO és Oroszország viszonyát is a jelentős világgazdasági kockázatok közé sorolták.
Az elemzőműhely felmérése szerint ugyanakkor romlott az általános üzleti hangulat: a vizsgálatba bevont cégek és befektetési intézmények 56 százaléka számolt be arról, hogy borúlátóbban ítéli meg a következő két év világgazdaság növekedési kilátásait, mint az előző felmérés idején.
Az Oxford Economics kiemeli hétfői ismertetésében, hogy az utóbbi két évben most a legmagasabb azoknak az üzleti vállalkozásoknak az aránya, amelyek két felmérés között borúlátóbbá váltak.
A felmérésbe bevont vállalatok 2025-re szóló globális növekedési prognózisainak középértéke jelenleg 2,3 százalék, vagyis elmarad az Oxford Economics saját előrejelzése által jövőre valószínűsített 2,8 százaléktól.
Jelentősen, az előző vizsgálatban kimutatott 48 százalékról 62 százalékra nőtt azoknak az üzleti vállalkozásoknak az aránya, amelyek szerint enyhe vagy jelentős lefelé mutató kockázatok terhelik a világgazdasági növekedésre szóló előrejelzéseket.
A várakozások megoszlását mutató grafikonos kimutatás alapján a válaszadók legnagyobb csoportja - hozzávetőleg 45 százalékuk - 2-3 százalék közötti világgazdasági növekedésre számít 2025-ben.
Egy másik, ugyancsak friss szakértői tanulmány szerint csak a brit gazdaságnak több tízmilliárd font exportveszteséget okozhatnak a Trump által kilátásba helyezett vámemelések.
A Sussexi Egyetem kereskedelempolitikai kutatóműhelyének (CITP) szimulációs forgatókönyve olyan helyzetet vázol fel, amelyben az Egyesült Államok 20 százalékos vámot vet ki minden importtermékre, és külön 60 százalékos büntetővámmal sújtja a Kínából érkező behozatalt.
A CITP modellszámításai szerint e forgatókönyv megvalósulása esetén a teljes brit export éves értéke 22 milliárd fonttal (csaknem 11 ezer milliárd forinttal) zuhanna. Ez 2,6 százalékos exportkiesést jelentene, és a kiviteli veszteség elérné az éves brit hazai össztermék 0,8 százalékát.