A harmonikus kamasz–szülő kapcsolat titka
A szülő-gyerek kapcsolat életünk meghatározó részét képezi, ugyanakkor a kamaszkor idején sokszor érezhetjük úgy, mintha két külön bolygón élnénk kamasz csemeténkkel, és szinte esélyét sem látjuk annak, hogy bármilyen témában közös álláspontra jussunk. A kamaszkor a gyerek számára is egy kihívást jelentő állapot, hiszen óriásit változik a testük, átalakulnak a társas kapcsolataik, fejlődik személyiségük, és ez lelkileg is megterhelő.
Ebben az életszakaszban különösen fontos, hogyan állunk kamasz gyerekünkhöz, hogy érezze: nem az ellenségei vagyunk, hanem szeretettel fordulunk felé. Természetesen a vitákat nem tudjuk elkerülni, de arra kell törekednünk, hogy egy harmonikus kapcsolatot építsünk ki kamasz gyerekünkkel. Ez pedig sok türelmet és odafigyelést igényel.
Nézzük meg, mi a titka a harmonikus kamasz-szülő kapcsolatnak:
Együtt töltött minőségi idő, közös programok
Egy kamasz gyerek már nem igényli úgy a társaságunkat, mint egy kisgyerek. Ennek ellenére fontos, hogy legyenek közös programjaitok, töltsetek el együtt minőségi időt. Szervezz olyan programot, melyen ő is szívesen részt vesz, akár néhány barátját is meghívhatod rá. Egy közös anya-lánya, apa-fia program is jó szolgálatot tehet.
Maradj meg szülői szerepedben
Fontos, hogy partnerként kezeld a kamasz gyereked, kérdezd meg a véleményét és őszintén hallgasd is meg, de tartsd fent a szülői hierarchiát. Ne vedd túl lazára a hozzáállásod, mert könnyen a visszájára fordulhat a szituáció és elszemtelenedhet a gyerek.
Légy képben a barátaival
A kamaszok számára bizony elsők a barátok, ilyenkor velük töltik a legtöbb időt. Mutass érdeklődést a barátai iránt, ismerd meg őket és próbáld megérteni, mit kedvelhet bennük a serdülő gyereked. Nyomon követheted azt is, hogy merre szoktak találkozni, milyen programokat csinálnak, de ne az vezéreljen, hogy ellenőrizd a gyereket, sokkal inkább az, hogy megértsd, mi zajlik le benne.
Adj neki kellő szabadságot
Ha tetszik, ha nem, kamaszkorban a gyerek egyre kevesebb időt szeretne a szülőkkel tölteni és igényli a szabad mozgásteret. Ne erőltesd magad a gyerekre, adj neki szabadságot. Fontos, hogy tisztában legyél a napirendjével, hogy mikor hol van, de ne telepedj rá, mert azzal még több ellenállást szülsz benne. Ha a kamasz érzi, hogy megbízol benne, akkor sokkal őszintébben fogja elmondani, hogy mikor hol jár, mert érzi, hogy bízol benne.
Szeresd
Talán a kamaszkorú gyereknek van a legnagyobb szüksége arra, hogy mindig éreztesd vele, hogy szereted, és hogy számíthat rád.