A keleti harcművészet lényeges fegyvere: a sai

A küzdősportok számos olyan eszközt igényelhetnek, amelyek tradicionálisnak számítanak, és elengedhetetlenek a hagyományos edzésformák elsajátításához. Ilyen kevesek által ismert eszközök a saik is.
A keleti harcművészet fegyverei
A keleti harcművészeti ágazatok híresek kecses, de mégis halálos fegyvereikről, amelyeket már biztosan te is több filmben láthattál. A sai nem más, mint az okinawai harcművészetek tradicionális eszköze, amely pontosabban a bottípusú fegyverek közé tartozik. Kinézetére való tekintettel egy vékony fémpálcára hasonlít, amely két ívelt tüskével, azaz yokuval és kiálló fogantyúval, azaz tsukával rendelkezik. Azonban tüskék és markolatok tekintetében sokféle sai létezik, mind más és más jellegzetességgel.
Mielőtt Okinawába érkezett volna, már számos helyen ismerték és használták - leginkább további ázsiai országokban, mint Thaiföldön, Kínában, Vietnámban, Indonéziában vagy Malajziában. Ezért származásának helye a mai napig vitatott, több feltételezés is kialakult eredetére való tekintettel. Egyik alapján a halászok csónakjában lévő evezővillát alakították át fegyverré, míg a másik elmélet azt igazolja, hogy a szénrakó vasvilla volt az elődje.
Hatékony védekezőfegyvernek számít, amelyet régen akár kardok elleni küzdelemben is sikeresen használtak. Mindemellett halálos, hiszen támadásnál keményebb ütéseket is be lehet vinni segítségével.
A sai használata és felépítése
Használata elsősorban a karate technikájára épül, a legtöbb gyakorlat végrehajtható használatakor, ennek köszönhetően leginkább a kezek meghosszabításaként tekintenek rá és úgy alkalmazzák. Éppen ezért általában párban használták a fegyvert, azaz kezenként egy sai jutott a harcosnak, amellyel sokoldalúan lehetett halálos, illetve nem halálos kimenetelű sérüléseket okozni.
A sai az előzőekben említett két fő rész mellett a monouchiból, azaz a sai szúrószárából, azaz kerek vagy csiszolatlan/szögletes pengéjéből, a motoból, azaz a sai középpontjából, a tsume-ből, vagyis az oldalvillák hegyéből, a tsukagashira-ból, a nyél bunkós végéből, valamint a sakiból, azaz a fegyver hegyéből épül fel.
Amennyiben szeretnél többet megtudni a küzdősportokban használt harcászati eszközökről, azok rendeltetésszerű használatáról, eredetéről és történelméről, akkor keresd fel a SamanSport.hu weboldalát, ahol számos hasznos infromációval gazdagodhatsz. Mindemellett beszerezheted a gyakorláshoz szükséges kellékeket és gyakorlófegyvereket egyaránt.