Meghaladja a "diplomás minimálbért" a diákok átlagos órabére

A tavalyit 7-10 százalékkal haladja meg, így 2100 forint körül mozoghat 2025 nyarán a diák munkavállalók átlagos órabére - mondta el Kott Zoltán, a piacvezető Meló-Diák vezérigazgatója. A diákmunka átlagos díjazása így meghaladja a garantált bérminimumot is.

Meghaladja a "diplomás minimálbért" a diákok átlagos órabére

A tavalyit 7-10 százalékkal haladja meg, így 2100 forint körüli lehet 2025 nyarán a diák munkavállalók átlagos órabére - mondta el Kott Zoltán, a piacvezető Meló-Diák vezérigazgatója. A diákmunka átlagos díjazása így meghaladja a garantált bérminimumot is, amiből a 25 éven alattiaknak szja-t sem kell fizetniük.

Június 20-án az ország legtöbb iskolájában véget ér a 2024/25-ös tanév, a szünetben pedig sok diák a pihenés mellett hosszabb-rövidebb időre munkát is vállal. A tapasztalatszerzés, a munkaerőpiaci viszonyokkal való ismerkedés mellett a fő motiváció természetesen a pénzkereset, a bér a fiatalok szemében is a legfontosabb szempont.

2024 nyarán a Meló-Diák hálózatában 1933 forint volt az átlagos órabér; ez 9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az idén pedig hasonló mértékű, 7-10 százalékos emelkedésre, 2100 forint körüli átlagos órabérre lehet számítani - mondta el Kott Zoltán vezérigazgató. A diákmunka-keresetek együtt mozognak a munkaerőpiac egészére jellemző adatokkal, amelyek között a tavalyit 9 százalékkal meghaladó minimálbér és a 2024. évinél 7 százalékkal magasabb, "diplomás minimálbérként" is emlegetett garantált bérminimum diktálja az ütemet. Az érettségihez, főiskolai/egyetemei hallgatói jogviszonyhoz kötött vagy szakmai ismereteket megkövetelő munkakörökben a garantált bérminimum az irányadó: ez 2025-ben bruttó 2005 forintos órabért jelent, amit a 25 év alatti diákok, akiknek szja-t nem kell megfizetniük, levonás nélkül kézhez is kapnak.

A diákmunka-órabérek az egyes régiókban szintén a munkaerőpiac általános mintázatait követik. Az Alföldön, ahol a mezőgazdasági munkák súlya nagyobb, 2024 egészét tekintve a Meló-Diáknál 1769 forint volt az átlagos órabér (a pótlékokkal együtt), Dél-Magyarországon 1981, Budapesten és Pest megyében 2113, az Észak-Dunántúlon pedig 2178 forint - mondta el Kott Zoltán.

Ezekből az adatokból is látható, hogy a Meló-Diák kínálatában bőven akadnak olyan lehetőségek, ahol a garantált bérminimumot jóval meghaladó órabérrel számolhatnak a munkavállaló diákok. A fővárosban az irodai asszisztens munkakörökben az idén nyáron már 2200 forint a jellemző órabér, a műszaki gyakornokok akár 2800 forintot is kaphatnak. Nyugat-Magyarországon akadnak vállalati pénzügyi pozíciók, amelyekben 3000 forintot is lehet keresni óránként; ezekre az állásokra értelemszerűen a 18 évesnél idősebb, szakmai ismeretekkel/tapasztalattal rendelkező fiatalokat várják. A betanított fizikai munkák esetében ugyanakkor országszerte az (óránként) 1672 forintos minimálbér az irányadó. A vendéglátásban és a kereskedelemben is innen indulnak az ajánlatok, de ezekben a nemzetgazdasági ágakban már nem ritka a 2400 forint feletti órabér sem - sorolja a friss "kínálati" adatokat a vezérigazgató.

A diákmunkában még mindig a nyár a legerősebb szezon, de ez a helyzet folyamatosan változik. A középiskolások többsége ugyan továbbra is döntően a nyári szünetben vállal munkát, az egyetemistákra azonban egyre inkább jellemző, hogy egész évben, folyamatosan dolgoznak is a tanulás mellett. Sokan vannak, akik a lakhatást, a rezsit másként nem tudnák biztosítani, de akadnak olyanok is - a fiatalabb korosztályban is -, akik azért vállalnak havi néhány napot a fő szezonon kívül is, hogy a munkáltató "ne feledkezzen meg" róluk, és nagyobb eséllyel tudjanak a nyári hónapokban a jobb pozíciókban elhelyezkedni.

Az ifjú munkavállalók körében évek óta a fesztiválok és a balatoni álláshelyek a legnépszerűbbek, ez idén sem változott. De aki ezekről lemaradt, annak sem kell elkeserednie, lehetőségek bőven vannak az ország egész területén. Egyre több cég ismeri fel ugyanis a diákok foglalkoztatásával járó előnyöket: amellett, hogy motivált, terhelhető, a szükséges ismereteket könnyen és gyorsan elsajátító munkaerő áll a rendelkezésükre, a diákszövetkezetek a szükséges adminisztrációt is elvégzik helyettük. Az egyszerűsített foglalkoztatás feltételeinek szigorítása - a közterhek növekedése és a ledolgozható napok számának korlátozása - szintén diákszövetkezeti foglalkoztatás mellett szól, amelyet ezek a változások nem érintenek.

2024-ben a Meló-Diák megerősítette piacvezető pozícióját a hazai diákszövetkezetek között - számolt be Kott Zoltán. A társaság árbevétele - története során első ízben - elérte a 20 milliárd forintot, a diákok által ledolgozott órák száma pedig meghaladta a 9,7 milliót, amivel a Meló-Diák az ország legnagyobb "foglalkoztatói" közé tartozik.

Kiadó: A Jövődet Építed Kft., Forrás: NKT

Így növelheti az adó-visszatérítését a tőzsdei veszteségekkel

A befektetés célja mindig a nyereség — de még a veszteségek is hozhatnak hasznot, ha okosan kezeljük őket. A tőzsdei veszteségek ugyanis nem feltétlenül csak fájdalmas leckék: megfelelően alkalmazva akár csökkenthetik az adóterhet, sőt, még a visszatérítést is növelhetik.
2025. 10. 06. 07:00
Megosztás:

Hubai Imre: nemzetgazdasági és nemzetbiztonsági szempontból is fontos a hazai termékek vásárlása

Nemzetgazdasági, sőt nemzetbiztonsági szempontból is fontos, hogy a lakosság elsősorban a hazai előállítású termékeket keresse és vásárolja, különösen így van ez az élelmiszerek esetében, amelyek előállítása nem csupán munkát ad az élelmiszerláncban dolgozóknak, hanem ellátási biztonságot is teremt - mondta az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért felelős államtitkára Villányban vasárnap.
2025. 10. 06. 06:00
Megosztás:

Három technológiai részvény, amelynek nagyobb potenciálja van, mint bármely kriptovalutának

A kriptovaluták több mint egy évtizede velünk vannak, de még ma is ugyanazokkal a problémákkal küzdenek, mint a kezdetekkor: extrém volatilitás, gyenge fundamentumok és kiszámíthatatlan hype. Az árfolyamokat gyakran a közösségi média vagy a befektetői hangulat mozgatja, nem pedig bevétel, termék vagy valós üzleti teljesítmény.
2025. 10. 06. 05:00
Megosztás:

Hol lesz a Bitcoin 10 év múlva?

A hosszú távon gondolkodó befektetők számára a Bitcoin (BTC) ma már megkerülhetetlen. Az elmúlt évtizedben a kriptovaluta elképesztő karriert futott be, és a világ egyik legfontosabb pénzügyi eszközévé vált.
2025. 10. 06. 04:00
Megosztás:

A magyar fiatalok áttérnek MI-alapú keresésre

Megtörni látszik a Google keresőpiaci egyeduralma: a mesterséges intelligencia, különösen a ChatGPT előretörése új szokásokat hoz.
2025. 10. 06. 03:00
Megosztás:

Trump: közel a megállapodás a gázai túszok szabadon engedéséről

Jól haladnak a tárgyalások a gázai túszok kiszabadulásának részleteiről – közölte Donald Trump amerikai elnök vasárnap.
2025. 10. 06. 02:00
Megosztás:

Megalakult az új franca kormány, a miniszterek többsége a helyén maradt

Megalakult vasárnap este az új francia kormány, csaknem négy héttel azután, hogy Emmanuel Macron köztársasági elnök a korábbi védelmi minisztert, Sébastien Lecornut nevezte ki miniszterelnöknek. Az elnöki hivatal által közzétett listán szereplő 18 miniszter többsége már az előző, a centrista François Bayrou által vezetett kormánynak is tagja volt.
2025. 10. 06. 01:00
Megosztás:

A Bitcoin soha nem látott magasságokba emelkedett – áttörte a 125 000 dolláros határt

A világ legnagyobb kriptovalutája, a Bitcoin (BTC) új történelmi csúcsot ért el, miután vasárnap kora reggel 125 750 dollárig emelkedett. Ezzel a digitális eszköz megdöntötte az augusztusban felállított korábbi rekordját, és ismét a befektetői érdeklődés középpontjába került.
2025. 10. 05. 23:00
Megosztás:

Mi lesz a kriptovalutákkal, ha az amerikai kormányzati leállás elhúzódik?

Az Egyesült Államok szövetségi kormányának újabb leállása a kriptovaluták jövőjét is homályba borítja Washingtonban. Míg egy rövid szünet alig okozna fennakadást, egy elhúzódó válság könnyen megtörheti a lendületet a már folyamatban lévő szabályozási kezdeményezésekben – és ezzel együtt az intézményi kriptoadaptáció reményeiben is. A következő hetek kulcsfontosságúak lehetnek a kriptopiaci jogalkotás szempontjából.
2025. 10. 05. 21:00
Megosztás:

Andrej Babis egypárti kormány létrehozására készül

A csehországi választáson győzelmet arató ellenzéki Andrej Babis az eredmények közzététele utáni első sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy célja egypárti kormány létrehozása, amelynek támogatásáról a Szabadság és Közvetlen Demokrácia (SPD) mozgalommal, valamint az Autósok párttal kíván tárgyalni.
2025. 10. 05. 20:00
Megosztás:

A Solana az új Wall Street” – állítja a Bitwise befektetési igazgatója

A Solana szerepe a tokenizált piacokért folytatott versenyben új figyelmet kapott a héten, amikor Matt Hougan, a Bitwise CIO-ja úgy nyilatkozott: „A Solana az új Wall Street.”
2025. 10. 05. 19:00
Megosztás:

A Bitcoin új történelmi csúcsot ért el: 125 000 dollár fölé emelkedett az árfolyam

A Bitcoin története során először lépte át a 125 000 dolláros szintet, ezzel új történelmi csúcsot állított fel a 17 éves kriptovaluta.
2025. 10. 05. 18:00
Megosztás:

Fordulat a személyi hiteleknél – alig van már 10 százalék feletti kamat

Fordulóponthoz érkezett a hitelpiac: a személyi kölcsönök kamatait sorra mérséklik a bankok. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint várható volt a trendforduló, hiszen a tavaszi kamatemelkedés után júliustól láthatóan megindult a csökkenés. Ma már szinte minden nagybank 10 százalék körüli kamattal kínálja maga top ajánlatát, és nem csak nagy összegekre.
2025. 10. 05. 17:00
Megosztás:

Újabb milliárdos született Magyarországon

Több mint 1,5 milliárd forintot nyert egy szerencsés játékos az Ötöslottón. Idén ez a harmadik telitalálat az ország legismertebb lottójátékán. Nemcsak az Ötöslottón, hanem a Jokeren is telitalálat született, a szerencsés nyertes majdnem 42 millió forinttal gazdagodott.
2025. 10. 05. 16:00
Megosztás:

Az EU meghosszabbította a külföldön folytatott orosz destabilizáló intézkedésekre válaszul hozott szankcióit

Meghosszabbította az Európai Unió egy évvel, 2026. október 9-ig azokat a szankciókat, amelyeket azokkal szemben hozott, akik felelősök Oroszország "külföldi destabilizáló intézkedéseiért" - közölte Brüsszelben pénteken az uniós tagországok Tanácsa, amely a "folytatódó orosz hibrid tevékenységekkel" indokolta döntését.
2025. 10. 05. 15:00
Megosztás:

Bitcoin hírek: belső vihar a Bitcoin fejlesztői között a Core v30 változása kapcsán

A Bitcoin közösség ismét komoly belső konfliktussal néz szembe: a legújabb Bitcoin Core v30 frissítés komoly megosztottságot idézett elő a fejlesztők körében. A vitatott pont az OP_RETURN mező korlátozásának eltörlése – egy technikai módosítás, ami ideológiai törésvonalakat hozott a felszínre. Vajon a Bitcoin a szabad tranzakciók hálózata marad, vagy egy jobban szabályozott monetáris rendszer irányába mozdul el?
2025. 10. 05. 14:00
Megosztás:

Új korszak kezdődik a Solana blokkláncon: a Voidify és a Tornado Cash összefog a DeFi anonimitásért

A blokklánc világában egyre nagyobb figyelem irányul a felhasználói adatvédelemre. A Voidify és a hírhedt Tornado Cash új szövetsége most forradalmasíthatja a Solana ökoszisztémáját. A nemrég bejelentett Proposal 64 keretében megvalósuló együttműködés célja: a Tornado Cash által kínált szintű adatvédelmi funkciók bevezetése a Solana hálózaton. Ez a lépés nemcsak technológiai, hanem piaci szinten is komoly változásokat vetít előre.
2025. 10. 05. 13:00
Megosztás:

Megnyílt a Budapest-Belgrád vasútvonal teljes szerbiai szakasza

Megnyitották a Budapest-Belgrád vasútvonal teljes szerbiai szakaszát pénteken, az első Belgrád és Szabadka közötti járaton Aleksandar Vucic szerb elnök is fenn volt.
2025. 10. 05. 12:00
Megosztás:

Tüntetéseket tartottak Londonban

Palesztinpárti tüntetéseket tartottak szombaton Londonban, annak ellenére, hogy a rendőrség és a belügyminisztérium a manchesteri zsinagógánál elkövetett terrortámadás miatt a demonstrációk felfüggesztését kérte a szervezőktől. A szombati tüntetéseken jóval kevesebben vettek részt, mint az elmúlt hetek hasonló, gyakran többszázezres megmozdulásain, de a Scotland Yard több mint négyszáz embert őrizetbe vett.
2025. 10. 05. 11:00
Megosztás:

A KIA új, elektromos modell gyártását kezdte meg zsolnai üzemében

A KIA új, elektromos modell gyártását kezdte meg a szlovákiai Zsolnán, a tisztán elektromos EV4 gyártására az elmúlt év során 108 millió eurós beruházással készítette fel európai üzemét a dél-koreai autógyártó.
2025. 10. 05. 09:00
Megosztás: