A kockázatkezelési vezetők szerepe kisebb a biztosítóknál, mint a bankoknál
A KPMG most 23 biztosító és bank kockázatkezelésért felelős vezetőjét (Chief Risk Officer - CRO) kérdezte a helyzetükről, a megítélésükről és legfőbb feladataikról. A válaszadók 95 százaléka úgy vélte, hogy a szervezetben betöltött szerepük jelentősége a jövőben tovább növekszik.
Pozitív folyamatnak tekinthető a jövőre nézve, hogy a kockázatkezelés fejlesztését a tulajdonosok és a felügyeleti szervek egyaránt fontosnak gondolják. A kockázatkezelés fejlesztése mellett a válaszadók a felügyeleti szervek fellépésében a fogyasztóvédelmi szempontok markáns erősödését is tapasztalják.
A banki CRO-k 80 százaléka növelte befolyását a stratégiaalkotás és a termékfejlesztés területén az elmúlt két évben. Erre magyarázat lehet, hogy a magyarországi bankok a kockázatos termékektől egyre inkább a biztonságosabb, alacsonyabb veszteségpotenciálú és tőkeigényű termékek felé kívánnak elmozdulni.
A biztosítóknál a CRO-k befolyása kevésbé növekedett, mint a bankoknál, a válaszadók kevesebb mint fele számolt be ilyen irányú fejlődésről. Erre egyfelől válasz lehet, hogy a biztosítóknál a Szolvencia II-vel - a szavatoló tőkével - kapcsolatos szabályozói reformok csak mostanában kezdenek egyre több feladatot és felelősséget jelenteni a CRO-k számára. Másrészről a biztosítók az elmúlt években nem szenvedtek el olyan mértékű veszteségeket, mint a bankok. (MTI)