Mérsékelt eséssel zártak a nyugat-európai piacok; emelkedett a BUX

A pán-európai STOXX 600 index 0,4%-kal esett vissza, a vezető nyugat-európai indexek mind mínuszban zártak. A brit FTSE100 0,7%-kal, a német DAX 0,4%-kal, míg a francia CAC40 0,5%-kal került lejjebb. A szektorok közül a pénzügyi és egészségügyi részvények húzták le a STOXX 600-at. Az eurózónás bankindex 1,1%-kal esett, a Commerzbank, a Banco BPM és a Société Générale egyaránt több mint 2%-ot veszített értékéből. Az egészségügyi szektorban a Novo Nordisk 2,3%-kal gyengült. Az Ericsson árfolyama 7,7%-kal zuhant, annak ellenére, hogy a vállalat eredményei kedvezőek voltak. A menedzsment figyelmeztetett, hogy a vámok negatívan hatnak a marzsokra.
A hangulatot rontotta, hogy az EU az Egyesült Államokat a kereskedelmi megállapodás akadályozásával vádolta, és ellenintézkedéseket helyezett kilátásba. Bár az amerikai elnök nyitottságot jelzett a tárgyalásokra, a 30%-os vámfenyegetés továbbra is bizonytalanságot kelt.
A német ZEW gazdasági hangulatindex sorozatban a harmadik hónapban mutat nagyobb optimizmust: a konszenzust (50,3) meghaladva 52,7 pontra nőtt, ami az orosz-ukrán háború kitörése óta a legmagasabb érték. A szakértők a német gazdaság teljesítményének javulására számítanak, amit a vámmegállapodásba vetett bizalom, a fiskális ösztönzők, az adócsökkentések és az állami beruházások élénkülése táplál. Elemzők szerint a pozitív kilátások gyorsan elillanhatnak, ha nem születik megállapodás az EU és az USA között.
Az eurózóna ipari termelése májusban havi alapon 1,7%-kal bővült, ezzel meghaladta a 0,9%-os piaci konszenzust. A növekedéshez elsősorban Írország (+12,4%) és Németország (+2,2%) járult hozzá, Írország esetében a kiemelkedő növekedés mögött vélhetően a gyógyszeripari vámkockázatok által kiváltott „front running” (előrehozott import) hatás áll, tekintettel az ország meghatározó szerepére a szektorban. Spanyolország és Hollandia szintén pozitív teljesítményt mutatott, míg Olaszországban és Franciaországban visszaesés volt tapasztalható.
A KKE-régióban mérsékelt elmozdulások voltak, a BUX 0,3%-kal növekedett, a cseh PX stagnált, a lengyel WIG20 szintén 0,3%-kal növekedett. A hazai blue chipek közül az OTP és a Mol árfolyama emelkedett, miközben csak a Richter árfolyama esett. A TTF gáz ára 3%-os csökkenést mutatott.
A májusi magyar ipari termelés az eurózóna növekedésével szemben csökkent: 2,6%-kal maradt el az egy évvel korábbitól és 1,3%-kal csökkent az előző hónaphoz viszonyítva. A legnagyobb súlyú feldolgozóipari alág, a járműgyártás 6%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest, míg a másik öt nagy súlyú feldolgozóipari alág közül négy visszaesést mutatott, és csupán egy tudott növekedni.
(Forrás: OTP Ébresztő)