A koronavírus-járvány ellenére is rendkívül kiegyensúlyozott maradt az üzletkötési kedv a közép-kelet-európai régióban

A Mazars és a Mergermarket közös idei jelentése alapján csak átmeneti zavart okozott a közép-kelet-európai (CEE) országok összeolvadási és felvásárlási (M&A) piacán a koronavírus-járvány, miután az üzletkötési kedv az év második felében ismét fellendült. A „CEE Látkép: Külföldi befektetések” című jelentés 2020/2021-es kiadása átfogó képet ad az elmúlt évben megvalósult regionális vállalati összeolvadásokról és felvásárlásokról, valamint betekintést nyújt a következő hónapok kihívásaiba és lehetőségeibe. A tanulmány szerint a magyar kereskedési piac megtartotta az egy évvel korábbi lendületét, az összesített ügyletérték csaknem a nyolcszorosára nőtt.

A koronavírus-járvány ellenére is rendkívül kiegyensúlyozott maradt az üzletkötési kedv a közép-kelet-európai régióban

2019-hez képest tavaly 11 százalékkal, összesen 42,3 milliárd euróra nőtt az ügyletek összértéke a CEE-régióban még úgy is, hogy közben a tranzakciók darabszáma (648) 16 százalékos csökkenést mutatott. Az ügyletértékek növekedési mértéke a világjárvány ellenére is jelzi a régió tartós vonzerejét a megaüzletek iránt érdeklődő befektetők körében. Ha figyelmen kívül hagyjuk Oroszországot, a régió legnagyobb gazdaságát, akkor 2020-ban az éves ügyletértékek 28 százalékkal növekedtek.

A nemzetközi befektetők számára továbbra is vonzó a régió: a korábbi évekkel összhangban a teljes ügyletérték 49 százalékát tették ki, összesen 23,9 milliárd euró befektetésével. Fabrice Demarigny, a Mazars pénzügyi tanácsadásért felelős nemzetközi vezetője kiemeli, hogy „globális szinten a CEE-országok megítélése stabil. A régióba továbbra is erős és egyenletes a befektetések beáramlása a világ minden pontjáról.”

 

A magyar kereskedési piac 2020-ban is megtartotta egy évvel korábbi lendületét összesen 31 üzletkötéssel, amely hasonló a 2019-es mennyiséghez. Ugyanakkor az összesített ügyletérték csaknem a nyolcszorosára nőtt: a tavalyelőtti 378 millió euróval szemben 2020-ban elérte a 3 milliárd eurót. A magyar érdekeltségű tranzakciók közül kiemelkedett a három állami tulajdonú hitelező, a Budapest Bank, az MKB Bank és a Takarékbank fúziós megállapodása, mely az egész CEE-régiót tekintve a negyedik legnagyobb nyilvánosságra hozott ügylet lett az előző évben.

 

Benedek Zoltán, a Mazars partnere kiemelte: a belföldi M&A szektor meglehetősen aktívnak számít. A különösen élénk ágazatok közé tartozik Magyarországon az informatika, az egészségügy és a megújuló energiaforrások. Benedek Zoltán arra számít, hogy a következő időszakban több befektetési, beszállási lehetőség bukkan fel a piacon, olyan bajba jutott ágazatokban, mint a kiskereskedelem és az idegenforgalom, de a logisztika is az érdeklődés középpontjába kerülhet.

A magántőke (private equity) továbbra is rendkívül aktív volt 2020-ban: a nyilvánosságra hozott kivásárlások 40 százalékos éves emelkedéssel 3,9 milliárd euróra nőttek. A private equity-k az értékesítésben is jól teljesítettek: 2019-hez képest ezek a tranzakciók 11 százalékos növekedéssel elérték a 8,1 milliárd eurós értéket.

"A Covid-19 valójában több lehetőséget teremt a magántőke és a pénzügyi befektetők számára, mert általában elegendő likviditással és HR-erőforrással rendelkeznek az akvizíciók végrehajtásához" - közölte Lukáš Hruboň, a Mazars Csehország tranzakciós tanácsadási vezetője.

A koronavírus elleni vakcinák elterjedése 2021 második felére remélhetőleg stabilabb üzletkötési környezetet eredményez majd. Azonban a járvány új hullámai, a nemzetközi viták és a váratlan gazdasági sokkok kockázata mindig fennáll.
Mindazonáltal Michel Kiviatkowski, a Mazars pénzügyi tanácsadásokért felelős közép-kelet-európai vezetője pozitív évre számít a térség esetében, mely „remekül átvészelte 2020-at, és mivel versenyelőnyei egyre inkább előtérbe kerülnek, ezért a CEE-régió jó helyzetben van, hogy az M&A egyik globális központja legyen.”

A tanulmány további fontos megállapításai:

-Továbbra is négy ország uralja a piacot.  Az ügyletérték szempontjából az első négy ország ugyanaz maradt, mint 2019-ben: Oroszország, Lengyelország, Csehország és Ausztria. Az év tíz legjelentősebb tranzakciója közül négy is a régió legnagyobb piacán, Oroszországban jött létre. Mindeközben az elmúlt év legnagyobb üzletét Ausztriában, a legtehetősebb CEE-országban kötötték. A megállapodás eredményeként az osztrák olajipari vállalat, az OMV 36 százalékról 75 százalékra növelte a részesedését a Borealis petrolkémiai vállalatban 5,712 milliárd euróért.

-A technológiai szektor virágzik a világjárvány közepette. A közép-kelet-európai régióban létrejött megállapodások túlnyomó többségét ebben az iparágban kötötték: az 57 tranzakció értéke elérte a 2,5 milliárd eurót, ami nagyságrendben 12 százalékos, értékben pedig 34 százalékos éves növekedést jelent. A bejövő ügyletek értékét tekintve az energia és a közüzemi szolgáltatások továbbra is őrzik vezető helyüket 9,1 milliárd eurós összértékkel, mely 20 százalékos éves növekedésnek felel meg.

-Növekszik a térségen belüli ügyletek száma. A régión belüli határokon átnyúló tranzakciók a teljes érték 13 százalékát tették ki. Ez összességében 6 százalékos növekedést jelent az elmúlt öt év eredményeit tekintve csúcstartó 2019-hez képest.

Lebuktatták a magyar ásványvizek sötét titkát

A forró nyári hónapok során magától értetődő, hogy megnő a vízfogyasztás – Magyarországon azonban ez nem csupán szezonális reakció. Az ásványvíz sokak számára napi szokássá, sőt, identitásformáló tényezővé vált. Mindez egy olyan országban történik, ahol a csapvíz minősége nemzetközi összevetésben is kivételesen jó. Mégis sokan meg vannak győződve arról, hogy a boltban megvásárolt palackos víz jobb, mint amit a saját otthonuk csapjából engednek.
2025. 07. 19. 02:00
Megosztás:

Új nyugdíjszámítás Magyarországon! Ki kap többet és ki jár rosszul?

A legutóbbi Országos Nyugdíjas Parlament által megfogalmazott javaslat szerint jelentősen, akár több tízezer forinttal is nőhetne az átlagos nyugdíjösszeg, amennyiben a magyar állam a jelenleg alkalmazott inflációkövető rendszer helyett a svájci indexálást vezetné be.
2025. 07. 19. 01:00
Megosztás:

Megérkezett végre a mém érme szezon? Szárnyal a Bonk és a Pepe!

A mém érmék robbanásszerű emelkedésbe kezdtek július harmadik hetében, és kevés az olyan kereskedő, aki veszteségben lenne. A nagyobb piaci kapitalizációval rendelkező mém érmék közül a Bonk és a Pepe teljesített legjobban, azonban a PENGU és az SPX befektetőknek sincs okuk a panaszra.
2025. 07. 19. 00:01
Megosztás:

Kedvező irányba mozdult el az amerikai lakáspiac

A kiadott építési engedélyek száma 1 millió 397 ezerre emelkedett hó /hó alapon a júniusi előzetes adatok szerint az Egyesült Államokban.
2025. 07. 18. 22:00
Megosztás:

Vártnál jobb profit az American Express-től

Az American Express a tőzsdenyitás előtt tette közzé második negyedéves gyorsjelentését.
2025. 07. 18. 21:30
Megosztás:

Csökkent a gyűlölet-bűncselekmények száma Spanyolországban

Spanyolországban tavaly az előző évhez képest 13,8 százalékkal csökkent a gyűlölet-bűncselekmények száma, amelyek mintegy fele rasszizmus és idegenellenesség miatt történt - derült ki a belügyminisztérium pénteken nyilvánosságra hozott jelentéséből.
2025. 07. 18. 21:00
Megosztás:

Az ÁKK mandátumot adott ki egy kínai devizakötvény kibocsátás megszervezésére

Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény ("pandakötvény") kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére - olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
2025. 07. 18. 20:00
Megosztás:

Sugar Rush 1000 nyerőgép bemutató: Egy színes utazás az édes nyeremények világába

Ha olyan nyerőgépet keresel, amely ötvözi a látványos grafikát, izgalmas funkciókat és magas nyerési potenciált, akkor a Sugar Rush 1000 tökéletes választás lehet. A Pragmatic Play fejlesztésében készült játék egy mesés, cukorkával teli világba repíti a játékosokat, ahol klaszteres nyeremények, zuhanó tárcsák és ragadós szorzók fokozzák az élményt. Ez a nyerőgép a pörgős akciót kedvelőknek és az alkalmi játékosoknak egyaránt ideális lehet.
2025. 07. 18. 19:30
Megosztás:

Milyen különbségek vannak az Otthon Start iránt érdeklődők között az egyes vármegyékben?

„A Bankmonitor kalkulátorát használó és ott érdeklődést leadók több, mint 4 ezer személynek az adatai megvannak vármegyénkénti bontásban is. Az érdeklődők bő harmada Budapesten szeretne ingatlant vásárolni. Nem meglepő módon a fővárosban hajlandók a legtöbbet költeni a házvásárlásra, és az igényelt kölcsönösszeg is itt a legmagasabb. Ezen adatok mellett már megdöbbentő lehet, hogy nem a budapestiek feszítik ki a legjobban magukat azért, hogy megszerezzék álmaik otthonát.”
2025. 07. 18. 19:00
Megosztás:

Újabb féléves csúcson a belföldi használtautó-piac

A DataHouse ma közzétett előzetes adatai szerint a hazai használtautó-piacon 466 300 személygépkocsi cserélt gazdát az első félévben. Ez az érték 2,5 százalékkal haladja meg a tavalyi első félév volumenét, amely az eddigi rekordot jelentette. A JóAutók.hu várakozása szerint komoly esély van arra, hogy éves szinten megdől a használtautó-piac forgalmának tavaly elért közel 907 ezres csúcsa is.
2025. 07. 18. 18:00
Megosztás:

Változó hitelcélok: ezért keresik legtöbben a személyi kölcsönöket

Komoly átrendeződés történt a személyi kölcsönöknél, júniusban autóvásárláshoz kerestek legtöbben szabad felhasználású kölcsönt – írja közleményében a Bank360.hu. A hitel iránt érdeklődők átlagos jövedelme 12,1 százalékkal emelkedett egy év leforgása alatt, míg a személyi hitelek átlagos összege csak minimálisan növekedett az elmúlt egy évben - ez derül ki a Bank360 saját kalkulátorának keresési adataiból.
2025. 07. 18. 17:00
Megosztás:

Nagy pofonba futhatnak bele azok az Otthon Start igénylők, akik ezzel nincsenek tisztában

A BiztosDöntés.hu szakértőihez érkező kérdések alapján sokak számára kulcsfontosságú a 10 százalékos önerő lehetősége az Otthon Start hitelnél, ám van ezzel kapcsolatban egy gyakori félreértés. Ezt ugyanis a többség úgy értelmezi, hogy a lakásvásárláshoz elegendő lesz majd a vételár 10 százaléka, míg a fennmaradó részt lehet majd a 3 százalékos kamatú hitellel finanszírozni. A helyzet azonban nem ilyen egyszerű, és bizony előfordulhat majd, a vételár nem 10, hanem akár 20-30 százalékát is saját forrásból kell előteremteni. Mutatjuk, miért van ez, és miért nem mond ellent a 10 százalékos elvárásnak.
2025. 07. 18. 16:00
Megosztás:

Továbbra is túlzsúfoltak a börtönök Európában

Továbbra is növekvő túlzsúfoltság jellemzi az európai börtönöket, ami a tagországok egyharmadában komoly kihívást jelent - közölte az Európa Tanács pénteken.
2025. 07. 18. 15:30
Megosztás:

Banki segítség a sikeres településfejlesztéshez

A klíma-alkalmazkodás fejlesztésétől a bölcsődebővítésig számos területen hasznosítható az a mindegy 1960 milliárd forint, ami az előttünk álló, 2027-ig tartó uniós költségvetési ciklusban, a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz (TOP Plusz) keretében érkezhet Magyarországra. A sikeres pályázatokhoz elengedhetetlen a fejlesztési források lehívásában szerzett sokéves tapasztalat és a stabil pénzügyi háttér, ezért kötött partnerségi megállapodást a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) az OTP Bankkal.
2025. 07. 18. 15:00
Megosztás:

Aggodalom ellenére új csúcson az USA részvények

Lehet a Fed függetlenségén aggódni, hiszen Trump az egyik mondatával erős jelzést tesz Powell eltávolításának irányába, míg a másikkal meg határozottan cáfolja ezen szándékát.
2025. 07. 18. 14:30
Megosztás:

EM: beérkeztek az első igénylések a közvilágítási pályázatra

Beérkeztek az első igénylések a közvilágítási pályázatra, a hétfőn megnyitott programban a kormány 18 milliárd forinttal támogatja a vidéki kistelepülések fejlesztéseit - tette közzé az Energiaügyi Minisztérium (EM) pénteki Facebook-bejegyzésében.
2025. 07. 18. 14:00
Megosztás:

Július végén kezdődik a Körszálló újjáépítése

Július végén indul a Körszálló újjáépítése, a Market csoporthoz tartozó Market Asset Management (MAM) Zrt. beruházásában megvalósuló, 2027 végéig tartó projekt első szakasza az elavult épület bontása, amely után megkezdődhet majd a modern, fenntartható és az eredeti építészeti értékeket és formát őrző lakóépület létrehozása - közölte a társaság az MTI-vel pénteken.
2025. 07. 18. 13:00
Megosztás:

Észak-Macedóniában fejleszt az MTel

A Magyar Telekom makedón leányvállalata szándéknyilatkozatot írt alá a makedón kormánnyal Észak-Macedónia digitális átalakítása és fellendítése céljából.
2025. 07. 18. 12:30
Megosztás:

Újabb féléves csúcson a belföldi használtautó-piac

A magyarországi használtautó-piacon 466 300 személygépkocsi került új tulajdonoshoz az idei első félévben, ami 2,5 százalékkal több, mint a tavalyi azonos időszakban elért rekord - közölte a JóAutók.hu pénteken az MTI-vel, a DataHouse előzetes adatai alapján.
2025. 07. 18. 12:00
Megosztás:

Decemberben mondhatja ki a végszót az EKB

A Bloomberg friss elemzői felmérése szerint az EKB szeptemberben vághat legközelebb, 1,75%-ra csökkentve a betéti kamatot és 1,9%-ra vágva az alapkamatot.
2025. 07. 18. 11:30
Megosztás: