A londoni elemzők is még egy kamatcsökkentésre számítanak
A 4cast nevű londoni gazdaságelemző ház szakértői a hétfői MNB-kamatcsökkentés után adott kommentárjukban úgy vélték, hogy egyedül az inflációs kilátást tekintve - a várakozást meghaladó januári kiugrással együtt is - még lenne mód jelentős további mérséklésre. Ám az infláció csak az egyik a két kulcstényező közül; "a Monetáris Tanács kezét megkötő igazi tényező" a piaci kockázatvállalási hajlam.
A 4cast elemzői az MNB kamatdöntő testületének hétfői közleményéből kiemelték azt a mondatot, amely szerint a bizonytalanabbá vált külső környezet szűkítette a kamatpolitikai mozgásteret. A cég londoni szakértői szerint ez messze a legerősebb ilyen jelzés a magyar jegybank kamatdöntő bizottsága részéről az elmúlt hónapokban, és alátámasztja azokat a várakozásokat, hogy az enyhítési ciklus "nagyon hamar" véget érhet.
A 4cast elemzői kiemelték azt is, hogy ezúttal volt kamattartási javaslat, és szerintük ez szintén azt jelezte, hogy óvatosabb irányba tolódik a magyar jegybank alapállása. Mindent egybevetve a ház alapeseti várakozása változatlanul az, hogy a magyar jegybanki kamatszint 5,50 százalékon éri el mélypontját, vagyis még egy negyed százalékpontnyi csökkentés valószínű. A 4cast elemzői ugyanakkor hangsúlyozták: ha a külső környezet érezhetően romlana a következő hetekben, a Monetáris Tanács már a jövő hónapban úgy dönthet, hogy változatlanul hagyja alapkamatát.
A JP Morgan globális bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői is hangsúlyosan kiemelték hétfői kommentárjukban az MNB-közlemény azon kitételét, hogy a bizonytalanabbá vált piaci helyzet szűkítette a kamatpolitikai mozgásteret. Kiemelték azt is, hogy tavaly június óta most először volt kamattartási javaslat.
A JP Morgan londoni elemzői szerint a Monetáris Tanács "igen érzékeny" a magyar befektetési konstrukciók kockázati megítélésére, és szoros figyelemmel követi a görögországi fejleményekhez köthető kockázatkerülést. A ház szakértői úgy érzékelik, hogy az MNB tart az euróövezeti szuverén kockázat növekedésének esetleges magyarországi hatásaitól is a jövőben.
A JP Morgan elemzői szerint a hétfői kamatdöntés szavazati megoszlása és a döntés utáni kommentárok illeszkednek a cég azon várakozásához, hogy közeledik a magyarországi monetáris enyhítési ciklus vége. A ház kitart azon előrejelzése mellett, hogy a jövő hónapban várható még egy negyed százalékpontos kamatcsökkentés. A JP Morgan szakértői szerint azonban véget vethet az enyhítési ciklusnak, ha eladási nyomás alakul ki a magyar piacon, akár a választások utáni költségvetési teljesítménnyel kapcsolatos bizonytalanság növekedése, akár a Görögországgal kapcsolatos idegesség kiújulása miatt.
Ha az új kormány fenntartja a megfontolt költségvetési politikát, és a piaci környezet is megengedi, akkor nem lehet kizárni a további kamatcsökkentést még az idén, bár ha meggyőző ütemű növekedés indul a magyar gazdaságban, és a térség jegybankjai szigorításba kezdenek, az jó eséllyel a kamatszint tartására késztetné az MNB-t - vélték a JP Morgan londoni részlegének szakértői.
Nagy londoni házak most már globális szinten is a pénzügypolitikai alapállás elmozdulását jósolják a szigorítás felé. Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző cége - márciusra szóló, Londonban már hozzáférhetővé tett legfrissebb világgazdasági prognózisa szerint az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve az idei harmadik negyedben a jelenlegi, 0-0,25 százalékos szövetségi napikamat-célsávról áttér a 0,5 százalékos kamatszintre, majd az idei negyedik negyedévben ezt 1,0 százalékra emeli tovább, és 2011 jelentős részében ezen a szinten tartja alapkamatát.
Az EIU e prognózis indoklásaként felidézi, hogy az amerikai gazdaság teljesítménye a tavalyi utolsó negyedévben a várakozásokat messze meghaladó ütemben, éves szinten számolva 5,7 százalékkal nőtt; ez a leggyorsabb amerikai növekedés volt a 2006 első negyedében mért 5,4 százalék óta. A ház ennek alapján jelentősen, az eddigi 2,5 százalékról 2,8 százalékra javította az amerikai hazai össztermék (GDP) idei növekedésére adott előrejelzését.