A rugalmas foglalkoztatási formákban a jövő?

Egyre több cég osztja el a főállású feladatköröket kisebb részekre, amelyek így rugalmasabb konstrukciókban is elvégezhetőek. Minden munkaadónak érdemes megfontolni az előnyöket, amelyek az olyan “alternatív” megoldásokkal járnak, mint a részmunkaidő, diákmunkaerő, nyugdíjas munka, home office.
Részmunkaidős munkatársak
Egyes esetekben praktikus lehet a 8 órás munkaidőt igénylő feladatot felosztani két, 4-4 órában dolgozó beosztott között. A tapasztalat szerint ugyanis a rövidebb, koncentráltabb munkaidő jobb hatékonyságot biztosít. Továbbá a munkatársak ebben a konstrukcióban rugalmasabban beoszthatóak, ami nagyobb működési biztonságot jelent, hiszen kisebb eséllyel betegednek meg, mennek szabadságra vagy mondanak fel egyszerre.
Diákmunka az egyetem mellett
A cégek által nyújtott egyre változatosabb diákmunka-kínálat találkozik a fiatalok növekvő lakhatási kiadásaiból és tapasztalatszerzési vágyból létrejövő kereslettel. A munkaadó szempontjából előnyös, hogy a járulékok helyett a diákmunka során fizetett nettó bért csupán a 15%-os személyi jövedelemadó, illetve a szövetkezet közvetítői díja egészíti ki.
Az alacsonyabb adóteher miatt pedig a dolgozó fiatalok is az átlagnál magasabb órabért érhetnek el: 2019-ben már a nettó 1000 forintos órabér volt átlagos az Atlasz Iskolaszövetkezetnél. A diák munkavállalók ráadásul általában megbízható, lelkes egyetemista fiatalok, akik tanulmányaikból kifolyóan komolyabb szakmai feladatokra is alkalmasak lehetnek.
Nyugdíjas állások
Szintén egyre népszerűbb és előnyös konstrukció a nyugdíjas munka, amelyet a diákmunkához hasonlóan csupán az SZJA terhel. Az szenior munkavállalók is nyitottak a rugalmas, részmunkaidős megoldásokra és megbízható, tapasztalt szakemberek, figyelmesek, lojálisak.
Home office munka
A home office-t, azaz az otthoni munkát nem csak a dolgozók szeretik, de a vállalkozások körében is egyre elfogadottabb. Az a tapasztalat, hogy a home office esetén a munkaidő nagyobb része telik ténylegesen hasznosan. A munkavállaló hálás a nagyobb fokú rugalmasságért, nem kell a rövidebb elfoglaltságok miatt szabadságot kivennie és a bejárással kapcsolatos kellemetlenségek is kiesnek. Természetesen az otthoni munkához szükség van bizonyos szintű önfegyelemre, önállóságra a dolgozó részéről, munkaadói oldalról pedig megfelelő technikai infrastruktúrára és szervezésre.
Míg az adó- és járulékterhek változásaira nehéz felkészülni, úgy ezek a rugalmas megoldások garantáltan biztonságosabb, kiszámíthatóbb működést hoznak a cégek számára. Így érdemes kísérletezni, hogy az adott vállalkozás profiljához, csapatához mely opciók adaptálhatók.