Andor László: a tízéves uniós növekedési program is üzenet a piacnak
Andor László egy helyi elemzőintézet meghívására tartott tájékoztatót az illetékességi körébe tartozó ügyek haladásáról. Mint mondta, az EU2020 megalkotásával az unió azt üzeni, hogy a példátlan gazdasági válság okozta nehézségek ellenére is van hosszú távú stratégiája a gazdaság fellendítése és a munkahelyteremtés területén.
Az EU-tagországok állam- és kormányfői várhatóan jövő heti brüsszeli találkozójukon hagyják jóvá a program általános elemeit, majd ezt követően kezdődhet az uniós célkitűzések megvalósítását célzó nemzeti programok kidolgozása. Andor László elismerte, hogy a program "talán lehetett volna" még ambiciózusabb is, ám hangoztatta, hogy a bizottság az óvatosságot részesítette előnyben, mert a sokat bírált előző tízéves program, a lisszaboni stratégia után nagyon kellett figyelni a tervek hitelességére.
Kiemelte, hogy a tagállamok szakminiszterei a program vitájának keretében nemrégiben sikeresen megegyeztek a szegények számának uniós szinten 20 millió fős csökkentését kitűző célról. Ennek külön fontosságot ad az, hogy ezzel jön létre közös uniós program a szegénység elleni harcra - mutatott rá Andor a European Policy Centre (EPC) intézet rendezvényén.
A magyar biztos jelezte azt is, hogy a következő uniós keretköltségvetésről (2014-2020) várhatóan a jövő év elején, magyar elnökség alatt kezdődő vita során jelentősen változhat a foglalkoztatás- és szociálpolitikai uniós pénzeszközök működése és kerete. Különösen fontosnak mondta a szociális alap megerősítését - mint kifejtette, ezt kulcseszköznek tekinti az EU2020 céljainak megvalósításában.
Andor László megerősítette, hogy az Európai Bizottság várhatóan még ebben hónapban beterjeszti vitaindító javaslatait, az úgynevezett zöld könyvet a nyugdíjreformmal kapcsolatban. Mint mondta, gyakorlatilag minden tagországban szükség van ilyen típusú szerkezeti reformra, bár ennek kivitelezése az egyes államokban eltérő szinten áll.
Úgy vélte, a javaslatok megvitatására van még idő, mert a válságot követő, mostani sürgős pénzügyi konszolidáció időszaka "nem ideális" a hosszú távú reformok lebonyolítására. Elmondta a biztos azt is, hogy a régóta rendezésre váró munkaidő-szabályozás témájában viszont a következő hónapokban nem várható bizottsági javaslat. Míg ugyanis a témában kiterjedt jogi hatásvizsgálatok készültek, a szociális és gazdasági hatások vizsgálatát még jelentősen bővíteni kell.