Az előzetesnél nagyobb mértékben javult a külkereskedelmi méreg

2009. augusztusban a külkereskedelmi forgalom volumene exportban 10, importban 15 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban. 2009. január–augusztusban a kivitel volumene 17, a behozatalé 23 százalékkal csökkent 2008 azonos időszakához képest. A külkereskedelmi mérleg 815 milliárd forintos (2837 millió eurós) aktívumot mutatott, 875 milliárd forinttal (3104 millió euróval) javult az előző év január–augusztusi, 60 milliárd forintot (267 millió eurót) kitevő passzívumához képest.

Az év első hét hónapjában a külkereskedelmi mérleg még 2,582 milliárd euró (747 milliárd forint) többletet mutatott, az előző év hasonló időszakának 136 millió eurós (31 milliárd forintos) passzívumához képest. Az előzetes adatok alapján a külkereskedelmi mérleg augusztusban 229 millió euró (61 milliárd forint) aktívumot mutatott.

 

A 2009. január–augusztusi forgalom forintban mért árszínvonala az export és az import esetében közel azonos, 5 százalék körüli mértékben emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva, a cserearány gyakorlatilag nem változott. A forint a főbb devizákhoz képest 17, ezen belül az euróhoz mérten 15, a dollárhoz viszonyítva több mint 30 százalékkal gyengült. A külkereskedelmi termékforgalom devizaárszintje az előző év azonos időszakitól közel 10 százalékkal maradt el.

 

Az export 60 százalékát, az import közel felét kitevő gépek és szállítóeszközök forgalmának volumene 2009 első nyolc hónapjában, exportban 21, az importban 26 százalékkal volt kevesebb, mint a 2008 azonos időszakában. Az árufőcsoporton belül a legnagyobb visszaesés a közúti jármű, valamint az energiafejlesztő gép és berendezés forgalmában mutatkozott: a kivitelben 39, illetve 26, a behozatalban 49, illetve 41 százalékos volt a volumencsökkenés. A híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülékek kivitelének volumene mindössze 3 százalékkal mérséklődött, a havi adatokat vizsgálva ennél a termékcsoportnál júliusban és augusztusban az elmúlt évi alacsony bázishoz képest jelentős volumenbővülés figyelhető meg.

 

A feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene 2009. január–augusztusban az átlagnál kisebb mértékben csökkent: 14, illetve 20 százalékkal volt kevesebb, mint 2008 azonos időszakában. Az árufőcsoporton belül a legnagyobb visszaesést a vas- és acéltermékeknél volt: az export volumene 37, az importé 45 százalékkal lett kisebb. Ezzel szemben a gyógyszerek és gyógyszerészeti termékek exportja és importja összességében 4, illetve 5 százalékos volumennövekedést mutat, de az augusztusi adatokat vizsgálva az exportvolumen 8 százalékkal csökkent, az importvolumen két hónapja tartó csökkenés után augusztusban szinten maradt.

 

Az energiahordozók behozatalának volumene 2009 első nyolc hónapjában 29 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2008 azonos időszakában, de augusztusban, idén először, mintegy 8 százalékos volumenbővülés volt az árszint 25 százalékos csökkenése mellett. Az árufőcsoporton belül 2009 első nyolc hónapjában a kőolaj és kőolajtermékek importvolumene 21, a természetes és mesterséges gázoké 46 százalékkal esett vissza. A volumencsökkenés 2009 augusztusában a kőolaj és kőolajtermékeknél mindössze 2 százalék volt, míg a gázbehozatal volumene már 10 százalékkal növekedett. A villamos energia importvolumene 2009 első nyolc hónapjában 10 százalékkal, ezen belül augusztusban 50 százalékot meghaladó mértékben nőtt. Az árszint az év első nyolc hónapjában 10 százalékkal emelkedett.

 

Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 2009 első nyolc hónapjában összességében 3 százalékkal növekedett, importvolumene 6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A kivitel növekedésének legfőbb tényezője a gabona és gabonakészítményeknek az időszak egészére vonatkozó 21 százalékos exportvolumen bővülése volt, azzal együtt, hogy ebben az árucsoportban 2009. július– augusztusban már jelentős, mintegy 30 százalékos visszaesés tapasztalható. Az import terén a legnagyobb, mintegy 19 százalékos volumencsökkenés az állati takarmánynál mutatkozott.

 

Az Európai Unióba irányuló kivitel és az onnan érkező behozatal volumene 2009. január–augusztusban 16, illetve 24 százalékkal volt kisebb, mint az előző évben. A régi tagállamok esetében az export 16, az import 26 százalékkal csökkent. Az új tagállamokba irányuló forgalmunk volumencsökkenése a kivitelben 17, a behozatalban 14 százalékos volt az előző évi szinthez viszonyítva. Külkereskedelmi mérlegünk aktívuma az unió egészét tekintve több mint 50 százalékkal javult, és 1660 milliárd forintot ért el.

 

2009. január–augusztusban az EU-n kívüli országokba irányuló export volumene 22, az onnan érkező importé 23 százalékkal esett vissza az elmúlt év azonos időszakához képest. Külkereskedelmi mérlegünk hiánya a harmadik országos forgalomban 846 milliárd forint volt, ez 290 milliárd forinttal kevesebb, mint egy évvel korábban. Az ázsiai országok vonatkozásában egyenlegünk hiánya 90 milliárd forintos javulás mellett 1201 milliárd forint volt, míg az EU-n kívüli európai országokkal folytatott külkereskedelmünk aktívuma 201 milliárd forintot ért el, 289 milliárd forinttal haladva meg az előző évi szintet.

Korábbi Ripple CTO: Esélytelen a Lopott XRP Visszaszerzése – Itt a Kemény Valóság

Hiába reménykedtek a károsultak: a lopott XRP nem szerezhető vissza az XRP Ledgeren. David Schwartz, a Ripple korábbi technológiai igazgatója egyértelművé tette, hogy az úgynevezett „Clawback” funkció nem alkalmazható az XRP tokenre. A friss biztonsági incidens ismét rávilágított a decentralizált blokklánc-hálózatok egyik legfontosabb – és sokak számára fájdalmas – sajátosságára: a tranzakciók véglegességére.
2026. 02. 14. 16:00
Megosztás:

A fedőmatracról alkotott tévhitek és valóság

Eszedbe jutott már valaha, miért akad annyi félreértés a fedőmatracok körül? Gyakori, hogy az emberek valamilyen csodaszerként tekintenek ezekre az alvássegítőkre, mások pedig teljesen feleslegesnek tartják őket. A valóság azonban – mint oly sok esetben – valahol középen van.
2026. 02. 14. 15:00
Megosztás:

Csillagászati összegek az Ötös – és Hatoslottón

Halmozódik a főnyeremény összege Magyarország két legismertebb lottójátékán. Az Ötöslottón 132 a Hatoslottón 100 napja nem volt telitalálatos szelvény. Előbbi 4,56 milliárd forinttal kecsegtet, utóbbin 2,464 milliárd forint várja a játékosokat.
2026. 02. 14. 14:00
Megosztás:

Hogyan határozza meg a RAM a számítógép teljesítményét?

A számítógéped működése során számos elem meghatározza, milyen gyorsan és hatékonyan teljesítik az egyes feladatokat. Az egyik legfontosabb tényező, amely közvetlenül hat a rendszer gyorsaságára, az a RAM. Lehet, hogy már tapasztaltad, mennyire számít, hogy 4, 8 vagy akár 16 GB RAM-mal szerelt gépet használsz. Naponta érzed, hogy a memória nagymértékben befolyásolja, milyen élményt nyújt a számítógéped. Nézzük meg, miért olyan fontos a RAM!
2026. 02. 14. 13:00
Megosztás:

Műcsalik: az új generáció kedvencei a pergető horgászatban

A horgászat során egyre nagyobb teret nyernek az innovatív ötletek, ahogy a hagyományos csalikat a fejlett technológiával készült műcsalik váltják fel. Korábban a természetes csalik voltak népszerűek, de a modern műcsalik az elmúlt években teljesen meggyőzték a pergetőhorgászok közösségét. Miért is olyan kedveltek ezek a korszerű csalik? És vajon te is közéjük tartozol?
2026. 02. 14. 12:00
Megosztás:

Így költekezünk a Valentin-nap környéken

A Valentin-nap az ajándékozás és a figyelmesség jegyében telik, ami a bankkártyás forgalmi adatokban is markánsan megmutatkozik. A K&H megvizsgálta az ügyfelek költési szokásait február első két hetében: az adatokból kiderül, hogy a forgalom egy év alatt 18 százalékkal bővült, így már 100 milliárd forint felett költünk ebben az időszakban. Bár a számla évről évre magasabb, az egy vásárlásra jutó átlagos összeg emelkedése mellett a vásárlási arányok meglepően stabilak maradnak.
2026. 02. 14. 11:00
Megosztás:

Tömítés a ház körül: mire érdemes figyelni?

Otthon mindenki találkozik repedésekkel, hézagokkal, amelyeket hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni, míg egyszer valódi problémává nem válnak. Pedig a tömítés nem pusztán esztétikai szempontból fontos; az anyagok helyes megválasztása kulcsfontosságú a tartósság érdekében.
2026. 02. 14. 10:00
Megosztás:

NAK: tiltakoznak a V4+ agrárkamarái az Európai Bizottság tervei ellen

Határozott irányváltást követel az Európai Bizottságtól a cseh, a lengyel, a magyar, a szlovák, valamint a lett és a litván agrárkamara - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) pénteken az MTI-vel.
2026. 02. 14. 09:00
Megosztás:

Venezuelai kőolaj kitermelésére adott ki engedélyt az Egyesült Államok nemzetközi olajipari vállalatoknak

Venezuelai kőolaj és földgáz kitermelésére adott ki engedélyt az Egyesült Államok kormánya több nagy nemzetközi olajvállalatnak pénteken.
2026. 02. 14. 08:00
Megosztás:

Hatalmas lökést adott az Otthon Start az újlakás-piacnak

Az Otthon Start program teljesen új dinamikát alakított ki a lakáspiacon: Miközben a vevői oldalon olcsó és kiszámítható finanszírozást teremtett, az eladók számára szigorú ár- és négyzetméterár-korlátokat érvényesít. A hiteligények száma napjainkban már meghaladja a 15 ezret, ám ezzel párhuzamosan a kínálati oldal is kezd felzárkózni: az országszerte elindított 12 nemzetgazdasági kiemeléssel rendelkező újlakás-beruházásban eddig már 6000 felett jár a bejelentett épülő lakások száma. A következő években várható átadási hullám és az árplafon egyszerre fékezheti a fővárosi drágulást és enged teret vidéken az áremelkedésnek.
2026. 02. 14. 07:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok megszünteti a jemeni állampolgárok átmeneti védelmét

Az Egyesült Államok megszünteti az országban tartózkodó jemeni állampolgárok átmeneti védelmet - jelentette be pénteken Kristi Noem belbiztonsági miniszter.
2026. 02. 14. 06:00
Megosztás:

Továbbra is a fiatalok és az első lakásvásárlók az ingatlanpiac főszereplői

A Duna House legfrissebb adatai szerint 2026 elején is kitart a tavalyi év második felében felerősödött trend, a piacon továbbra is a fiatal, első lakásukat keresők dominálnak, miközben a befektetési céllal vásárlók aktivitása még nem tért vissza a korábbi szintekre.
2026. 02. 14. 04:00
Megosztás:

Továbbra is a fiatalok és az első lakásvásárlók az ngatlanpiac főszereplői

A Duna House legfrissebb adatai szerint 2026 elején is kitart a tavalyi év második felében felerősödött trend: a piacon továbbra is a fiatal, első lakásukat keresők dominálnak, miközben a befektetés céllal vásárlók aktivitása még nem tért vissza a korábbi szintekre.
2026. 02. 14. 03:00
Megosztás:

Ennyi lesz a nyugdíjad, ha minimálbéren vagy bejelentve!

Sokan gondolják úgy, hogy a 40 év munkaviszony önmagában garancia a tisztességes nyugdíjra. A valóság azonban jóval árnyaltabb – különösen akkor, ha valaki egész életében minimálbérre volt bejelentve. Ebben az összefoglalóban lépésről lépésre, közérthetően mutatjuk meg, hogyan számítható ki egy ilyen életpálya nyugdíja, és mire lehet reálisan számítani 2026-ban, a hatályos magyar jogszabályok alapján.
2026. 02. 14. 02:00
Megosztás:

Téli villanyszámla-meglepetés: 30% kedvezmény járhat, ha időben lépsz

A januári rendkívüli hideg sok háztartásnál brutálisan megdobta a fűtési költségeket. A családok terheinek enyhítésére rezsistop lépett életbe, amelynek keretében azok is komoly könnyítést kaphatnak, akik villamos energiával fűtenek. A lehetőség azonban nem automatikus: egy fontos nyilatkozatról van szó, amelynek elmulasztása a kedvezmény elvesztését jelenti.
2026. 02. 14. 01:00
Megosztás:

Idén már közel 70 ezren kérték az anyakedvezményeket online a NAV-nál

Brüsszel és magyarországi lerakata adót emelne és a családok helyett a multikat, Ukrajnát és a háborút támogatná. A Tiszával ellentétben a kormány azon dolgozik, hogy egyre több pénz maradjon a családok zsebében, ezért Európa legnagyobb adócsökkentési programját hajtja végre: tavaly júliustól adómentes lett a CSED, a GYED és az örökbefogadói díj, 2025 októberétől a háromgyermekes anyák, 2026 januárjától a 30 év alatti anyák, valamint a 40 év alatti kétgyermekes anyák teljes szja-mentességben részesülnek. Mindezek mellett a kormány 2026-ra kétlépcsőben megduplázta a családi adókedvezményt is, mert Magyarország forrásainak nem Ukrajnában, hanem a magyar embereknél van a helye.
2026. 02. 14. 00:05
Megosztás:

Intenzív csaláshullámra figyelmeztet az Internet Hotline

Az elmúlt két hónapban mintegy százötven bejelentés érkezett az MVM Next és a NAV nevével visszaélő weboldalakról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) online jogsegélyszolgálatához. A csalók SMS- és e-mail üzenetekben hivatalosnak látszó weboldalakra próbálják irányítani a címzetteket, hogy így szerezzék meg bankkártyaadataikat. Az Internet Hotline szakértői hangsúlyozzák: a szolgáltatók és a hatóságok valós megkeresései soha nem tartalmaznak fizetési oldalra vezető linkeket.
2026. 02. 13. 23:00
Megosztás:

Magyarországon 13,9%-kal nőtt a biotermékek kiskereskedelmi forgalma – hazánk az Európai Unióban a második leggyorsabban bővülő piac

Megjelentek a legfrissebb statisztikai adatok az ökológiai gazdálkodás globális trendjeiről. A legújabb, 2024-es adatokat a „The World of Organic Agriculture” statisztikai évkönyv összegzi, amelyet a szerzők hagyományosan a világ vezető bioélelmiszeripari vásárán és konferenciáján, a németországi BIOFACH-on mutattak be. Az idei vásár kiemelten foglalkozott a fiatal földművelő generáció szerepvállalásával az ökoágazatban és számtalan szekció vizsgálta a biotermékek kereskedelmi trendjeit, valamint a teljes értékláncban rejlő fejlesztési lehetőségeket. A bioélelmiszerek forgalma világszerte 3,5%-kal, Európában 4,1%-kal növekedett 2023-ról 2024-re. E termékek hazánkban is egyre népszerűbbek: az évkönyv tanulsága szerint a kiskereskedelmi forgalomemelkedést tekintve Magyarország 13,9%-os növekedéssel második helyre került az Európai Unióban, közvetlenül Luxemburg (20,2%) után.
2026. 02. 13. 22:00
Megosztás:

Az téli időjárás miatt 60 százalékkal csökkent a határátlépések száma januárban az EU-ban

A téli hideg, a jeges viharok és a háborgó tenger a főbb migrációs útvonalakon hozzájárult az Európai Unióba irányuló illegális határátlépések csökkenéséhez, az előző év azonos hónapjához képest januárban 60 százalékkal kevesebben, mintegy 5500-an próbáltak átjutni az EU külső határain - tájékoztatott az EU határ- és partvédelmi ügynöksége, a Frontex pénteken.
2026. 02. 13. 20:00
Megosztás:

Jelentős túljegyzéssel zárta a tavaly indított 100 millió eurós kötvényprogramját a WING

Az utolsó, még lejegyezhető, 34,8 millió euró névértékű kötvénycsomagra 57,64 millió euró összértékű vételi ajánlat érkezett, 6%-os fix kamatozás mellett. Ezzel a WING, Közép-Európa ingatlanpiacának egyik vezető szereplője tovább erősítette tőkepiaci jelenlétét és kezdeményezte a WINGHOLDING 2029/I kötvény bevezetését a Budapesti Értéktőzsdére.
2026. 02. 13. 19:00
Megosztás: