Az európai adósságválság ellenére is bődületesen nő a kínai export
Az export ilyen mértékű emelkedése váratlan volt, ugyanis az elemzők arra számítottak, hogy az európai adósságválság miatt mérséklődik a kínai áruk iránti igény. Az erős kínai kereskedelmi adatok miatt Peking újra nyomás alatt lehet az amerikai és egyéb kormányok által, hogy engedje erősödni a jüant. A jüan árfolyama a dollárral szemben 2008 vége óta "befagyott", miután a kínai kormányzat ezzel a lépéssel igyekezett javítani az exportőr vállalatok helyzetén.
A kínai export májusban elérte a 131,7 milliárd dollárt, mely megegyezett a válság előtt két éve mért szinttel, egy hónappal korábban 120,5 milliárd dollár értékű volt a kivitel. Az Európában irányuló export 34,4 százalékkal, az USA-ba irányuló 24,8 százalékkal emelkedett májusban éves szinten.
A kínai import lassulást mutatott az áprilisi szintjéhez képet, májusban a bővülés mértéke 49,7 százalék volt, mindez a vasérc és egyéb nyersanyagok iránt csökkenő igényeknek köszönhető.
A kínai ingatlanárak emelkedése ugyan mutat némi lassulást a kormányzat intézkedéseit követően azonban májusban még így is 12,4 százalékos növekedést mértek. Igaz, 2009 márciusa óta ez az első alkalom, hogy lassult a növekedés. Havi szinten viszont már jelentősebb volt a lassulás, ugyanis májusban "csak" 0,2 százalékos drágulást mértek az áprilisi 1,4 százalék után.
A használt lakások piacán májusban a tavalyi év azonos időszakához képest 9,2 százalékos volt az áremelkedés, de áprilishoz viszonyítva 0,4 százalékos visszaesést mutatnak a számok. Az új lakásokért 15,1 százalékkal kellett többet fizetni az év ötödik hónapjában, 0,3 százalékponttal kevesebbet, mint áprilisban.
Az elszabadult ingatlanárak és velük a lakosság körében jelentkező feszültségek kezelésére új szabályozókat vezettek be Kínában, így megszigorították, korlátozták az ingatlanfejlesztő vállalkozások és a harmadik lakást vásárlók hitelhez jutását, megemelték a törlesztések minimum összegének mértékét és növelték a második lakást vásárlók esetében a hitelfelvételéhez szükséges kötelező saját tőke összegét.
Míg az árak emelkedésében volt némi lassulás, addig az ingatlanpiaci befektetések tovább emelkedtek májusban. Az ingatlanszektorba irányuló befektetések mértéke, mely az összes városi állóeszköz befektetés mintegy 20 százaléka, 38,2 százalékkal emelkedett a január-május közötti időszakban éves szinten, szemben az év első négy hónapjában mért 36,2 százalékkal. Az megkezdett új ingatlan építések száma az év első öt hónapjában 72,4 százalékra gyorsult éves szinten az első négy hónapban mért 64,1 százalékról.