Ide 30, oda 27

Habár a részvénypiacok enyhe negatív reakcióval válaszolnak a lépésre, azért az általános vélekedés az, hogy ez megint egy taktikai húzás. Belenget valami erőset, hogy a tárgyalások jobban, gyorsabban haladjanak előre.
Ez különben az EU esetében – mint ahogy már sokan sokhelyen leírták – nehézkes a sok tagállam miatt, ahol eleve konszenzusra kell jutni. Szóval nagy a valószínűsége, hogy augusztus 1-től mégsem, vagy csak egy átmeneti ideig lesznek általános 30 százalékos vámtarfák az EU áruira. Ezt az EU hozzáállása is mutatja. Hiszen nem büntetővámokkal, hanem a tárgyalások folytatásának fontosságát kihangsúlyozva reagált a fenyegetésre.
Mindeközben kijött a júniusi költségvetési egyenleg az USA-ban. A várakozás 30 milliárd dollár deficit volt, ezzel szemben 27 milliárd dollár többlet lett az eredmény. Ezen belül a vámbevételek szintén 27 milliárd dollárra rúgtak a pénzügyi év 9 hónapi 108 milliárd dollárjából. Szóval úgy tűnik, hogy egyelőre a költségvetés szétcsúszását fékezik a növekvő vámbevételek.
Különben olyannyira, hogyha az első negyedéves nominális GDP-hez hasonlítjuk a tavaly ilyenkori és a mostani első kilenchavi kumulált hiányt (rendre 1 273,3 milliárd és 1 227,4 milliárd dollár), akkor ezek a rendre a GDP 4,45 és 4,46 százalékára rúgnak. Azaz egyelőre nincs további romlás.
Persze az is igaz, hogy a BBB törvény, amelyt éppen csak egy hete fogadtak el, még csak most kezd el majd dolgozni (illetve jövőre), s fogja tolni a költségvetési hiányt fölfelé. Mindenesetre a jelenlegi folyamatok Trumpot igazolják, azaz az elnök nagy valószínűséggel nem fog letérni a jelenleg járt útról - vélekednek az ERSTE elemzői
Az amerikai költségvetési egyenleg havi alakulása tavaly és idén
Forrás: Montly Treasury Statement (USA)