Belső migránsok Magyarországon - Honnan hová költöznek? Térképen mutatjuk
A Központi Statisztikai Hivatal által elkészített Tér-Kép2018 kiadványban gyönyörű grafikákon, könnyedén követhetjük nyomon hazánk demográfia változásait.
Cikkünkben most a belföldi vádorlással kapcsolatos infografikát vesszük nagyító alá.
Ezer lakosra jutó belső vándorlási egyenleg (2018)
kép forrása: KSH, Tér-Kép 2018 kiadvány
Hogyan is kell értelmezni az ábrát?
A térképen különbőző színekkel jelölték azokat a területeket, melyeket az elvándorlás súlyt (ezek a kékkel jelölt, mínuszos tartományok - minél sötétebb kék az adott terület színe, annál inkább jellemző az adott régióra az onnan való elköltözés, elvándorlás) vagy épp a beköltözés érint (az ábrán vörös színnel láthatók azok a földrajzi területek, melyekre a bevándorlás a jellemző. Az erősebb vörös szín azokat a régiókat mutatja, ahová a legtöbben költöztek be a vizsgált időszakban.)
Mik a jól tapintható vándorlási folyamatok?
Magyarországon 2018-ban 279 ezren változtattak állandó és 297 ezren ideiglenes jelleggel lakóhelyet, ami a teljes belföldi vándorlásban 4,2 ezer fős (0,7%-os) növekedést jelent az előző évihez képest. A korábbi évekhez hasonlóan az ország gazdaságilag fejlettebb – jellemzően fővárosi agglomerációhoz tartozó, és nyugati, északnyugati – térségeit jellemzi belső bevándorlási többlet. Az elvándorlás leginkább a keleti régiót súlytja, mellyel BAZ megye és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye küzd leginkább, de Békés és Baranya megyében is komoly gondok vannak ezzel.