Benyújtotta a költségvetési salátatörvényt Matolcsy minisztériuma

Benyújtotta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) egyes törvényeknek a jövő évi költségvetéshez kapcsolódó módosításáról szóló, úgynevezett salátatörvényt.

Az Országgyűlés honlapján található törvényjavaslat többi között tartalmazza a Banai Péter Benő, a tárca költségvetésért felelős helyettes államtitkára által péntek délután jelzett, a gazdasági stabilitási törvényt érintő változást is.  Ennek értelmében a stabilitási törvényt a rosszabb makrogazdasági pályához igazítják, és az a korábbi 2,2 helyett 2,7 százalékos deficitcélt ír majd elő 2013-ra.
    

A jogtechnikai módosításokon túl a salátatörvény tartalmazza, hogy változik egyes adóbevételeknek a fővárosi önkormányzat és a kerületi önkormányzatok közötti megoszlása. Ennek értelmében - az érintett adónemek esetében - a fővárosi önkormányzat a bevételek 47 százaléka helyett 51 százalékában részesül, míg ennek megfelelően a kerületi önkormányzatok bevételi aránya 53 százalékról 49 százalékra csökken.
    

A törvénymódosítási javaslat egyben kiköti, hogy a fővárosi önkormányzat - a módosításból származó - 4 százalékpontnak megfelelő forrást köteles a helyi közösségi közlekedési feladatok ellátására fordítani. Az intézkedést a minisztérium a megváltozott önkormányzati rendszerrel és a közösségi közlekedés fenntartható finanszírozási modelljét részletező, elkészült koncepcióra hivatkozva indokolja. Az egyes kerületek számára történő kifizetések mértékét - a korábbi, összetett szabályozás helyett - új melléklet szabályozza a benyújtott törvényjavaslat szerint.
    

A salátatörvényben arra tesz javaslatot a kormány, hogy az önkéntes tagdíjfizetési eleven működő magánnyugdíj-pénztári rendszer aktív központi nyilvántartását - deregulációs célból - szüntessék meg. Ennek megfelelően kezeli a nyilvántartás jövőbeli kezelésének módjait. "A társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe visszalépett tagokra vonatkozó adatok a társadalombiztosítási egyéni számla szempontjából lehetnek relevánsak, így a központi nyilvántartás megszűnésével, az adatokat az egyéni számla vezetéséért felelős államigazgatási szerv részére szükséges átadni" - magyarázza javaslatát a kormány.
    

A törvényjavaslat értelmében az adózás rendjéről szóló törvényben szabályozzák a pénztárgépeknek a központi nyilvántartásba való bekötésének részleteit. A forgalmazással kapcsolatos legsúlyosabb visszaélésekre 10 millió forintos, a kötelezettségek kisebb megszegésénél magánszemélynél 500 ezer forintig, nem magánszemélynél pedig 1 millió forintig terjedő bírságot lehet majd kiszabni.
    

Az NGM emellett rendelet megalkotását helyezi kilátásba az új típusú, az online kommunikációra képes elektronikus memóriás pénztárgépekre való áttérés anyagi megterhelésének kormányzati enyhítése érdekében.     Emellett az általános forgalmi adóról szóló törvényt érintő módosítás értelmében - a Nemzeti Média- és Hírközlés Hatóság szakhatósági véleménye alapján - az állami adóhatóság a közvetlen adatlekérdezés alól bizonyos esetekben felmentést adhat.
    

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény módosításával a kormány lehetővé tenné - a szociális biztonsági egyezményben részes állam területén élő nyugdíjasoknak - a nyugdíj közvetlen, külföldi bankszámlára történő utalását. Az utalás költségét ebben az esetben a nyugdíjas viseli, de a költségkímélés érdekében kérheti az ellátás negyedévi, félévenkénti vagy évenkénti teljesítését is. A salátatörvény a pénzügyi tranzakciós illetékkel kapcsolatosan több pontosítással is él. Így a visszatérített jutalék- és díjbevételeket nem terheli illetékfizetési kötelezettség.  A javaslat egyben egyértelművé teszi, hogy az illeték hatálya alá tartoznak a külföldi székhelyű  pénzforgalmi szolgáltatók magyarországi fióktelepei is.
    

A minisztérium a javaslattal - a Könyvvizsgálói Közfelügyeleti Bizottság helyett - könyvvizsgálói közfelügyeleti feladatokat ellátó hatóság létrehozását helyezi kilátásba, amely a szakkamara feletti törvényességi felügyeletet gyakorolja. A kormány ezen kívül több ponton is módosítaná a nemzeti felsőoktatásról szóló törvényt. A változásra - a minisztérium részletes indoklása szerint - azért van szükség, mert ezeket a területeket korábban vagy kormányrendeleti, vagy költségvetési szinten szabályozták.
    

Az elektronikus útdíjrendszer bevezetésével kapcsolatosan a kormány a közúti közlekedésről szóló törvényt módosítaná. A minisztérium megjegyzi: "a jelenleg előkészítés alatt álló, úgynevezett útdíjtörvény tartalmazta volna az új díjszedési rendszerben érintett szervezetek kijelölését, valamint a rendszer kialakításával összefüggő kötelezettségek rögzítését, mostanra azonban nyilvánvalóvá vált, hogy az útdíjtörvény elfogadására csak az Országgyűlés tavaszi ülésszakán kerül majd sor".
    

A törvény kihirdetésének időbeli kitolódása azonban szükségessé tette az új díjfizetési rendszer bevezetéséhez szükséges feltételek más jogszabályban történő rögzítését, mivel ezen jogszabályi rendelkezések nélkül a rendszer 2013. július 1-i éles üzemi indulása nem biztosítható. (MTI)

Külföldön pénzbeli támogatás, nálunk csak ingyen tankönyv

A jövő héten több százezer diák kezdi meg az új tanévet, ám a családok számára az iskolakezdés ma már komoly anyagi terhet jelent. Míg Magyarországon nincs automatikusan külön pénzbeli iskolakezdési támogatás, csupán az ingyenes tankönyvellátás biztosított, addig több környező országban közvetlen anyagi segítséget kapnak a szülők: Ausztriában például minden gyerek után egyszeri 116 eurós támogatást fizetnek, Lengyelországban pedig 300 złotyt (mintegy 65–70 eurót) – foglalja össze a Niveus.
2025. 08. 28. 06:00
Megosztás:

Piaci átlag felett teljesített a Prologis

A Prologis, a világ piacvezető logisztikai ingatlanvállalata, 2025 első félévében több mint 130 000 négyzetméternyi raktár- és ipari területre kötött bérleti szerződést Magyarországon. Ez a magas szintű bérbeadási aktivitás június végére közel 97%-os kihasználtságot eredményezett, ami tíz százalékponttal haladja meg a piaci átlagot.
2025. 08. 28. 05:00
Megosztás:

Saját pénz, saját döntések – hogyan készítsük fel a diákokat az iskolakezdésre?

Sokak számára az első iskolanap nemcsak a régen látott osztálytársakkal és a tanárokkal való találkozást jelenti, hanem egy új fejezetet is: számos fiatal ilyenkor kapja kézhez első saját bankkártyáját, és kezdi el önállóan kezelni a pénzét. Az OTP Bank kutatása[1] szerint a fiatalok egyre érdeklődőbbek a pénzügyek iránt, mégis sokszor bizonytalanok a döntéseikben. A szülők szerepe ilyenkor felértékelődik: a jó példák, a pénzügyekről való beszélgetések és a digitális eszközök tudatos használata mind segítenek abban, hogy a gyerekek magabiztosan és egyúttal felelősen bánjanak a pénzükkel.
2025. 08. 28. 04:30
Megosztás:

Fél szilárdtest-akkuk hozhatnak áttörést az ipari energiatárolásban

Az energiaárak ingadozása és a megújuló energiák terjedése felgyorsította az energiatárolási beruházásokat Magyarországon. A most induló Jedlik Ányos Energia Program iránt kiemelkedő a kereslet: a mezőkövesdi Top NRG Zrt. az elmúlt hetekben mintegy 150 ajánlatkérést kapott különböző vállalkozásoktól. A program akár 50%-os támogatást is adhat KKV-knak akkumulátoros rendszerek telepítésére, ami 1,2–1,5 éves megtérülést is eredményezhet.
2025. 08. 28. 04:00
Megosztás:

BKK: megújul a jegy- és bérletkiadó automaták hálózata

Hamarosan teljesen megújul a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) jegy- és bérletkiadó automatáinak hálózata: a társaság lefolytatta a szükséges közbeszerzési eljárást, a Fővárosi Közgyűlés pedig biztosította a munkához szükséges forrást, így a folyamat még az idén megkezdődhet - tájékoztatta a BKK szerdán az MTI-t.
2025. 08. 28. 03:00
Megosztás:

Öntöznéd a kertedet? Akkor örülni fogsz ennek a politikai döntésnek

Ősszel indul az öntözésfejlesztési pályázatok kérelembenyújtásának következő köre - közölte az Agrárminisztérium (AM) szerdán az MTI-vel.
2025. 08. 28. 02:30
Megosztás:

Új időszámítás a Balatonnál

Valódi mérföldkőhöz érkezett a Balaton védelme, mivel a Magyar Közlönyben megjelent a tó vízparti területeinek területfelhasználási követelményeiről szóló kormányrendelet (BATÉK). Az új, egységes és minden korábbinál szigorúbb építési szabályozás garantálja a Balaton és környezete természeti szépségének, valamint ökológiai egyensúlyának megőrzését - közölte Lánszki Regő országos főépítész, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára szerdán az MTI-vel.
2025. 08. 28. 02:00
Megosztás:

Megvétózta a lengyel elnök a kőolaj- és gáztartalékokról szóló törvénymódosítást

Két újabb jogszabályt vétózott meg szerdán Karol Nawrocki lengyel elnök, ezek egyike a kőolaj- és gáztartalékokról szóló törvénymódosítás, amely az európai uniós joggal hozta volna összhangba a lengyelországi szabályozást - közölte a varsói államfői hivatal.
2025. 08. 28. 01:30
Megosztás:

Politikai döntések a magyar készpénzhasználat kapcsán - mi a cél?

Magyarországon a forint törvényes fizetőeszköz, amelyet – bevonásig – névértéken el kell fogadni. Ezt a jegybanktörvény és az MNB részletes tájékoztatói rögzítik (elfogadási szabályok, kivételek, sérült bankjegyek kezelése). De mi a helyzet a jövő készpénzhasználattal? Mutatjuk a politikai döntéseket.
2025. 08. 28. 01:00
Megosztás:

3,4 százalékkal nőtt a horvát GDP

A horvát gazdaság 3,4 százalékkal nőtt a második negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyítva, gyorsabban, mint az előző negyedévben - közölte első gyorsbecslése alapján a horvát statisztikai hivatal (DZS) szerdán.
2025. 08. 28. 00:30
Megosztás:

Ma zárul a TOKEN6900 előértékesítése, amely már közel 3 milliót gyűjtött!

Manapság egy olyan világban élünk, amelyben a mém érmék rendszeresen képesek átírni a pénzügy működésének alapelveit. Annak ellenére, hogy a legtöbbjük teljesen haszontalan, gyakran szerepelnek a legjobban teljesítő eszközök között, és némelyikük soha nem látott emelkedésen ment keresztül.
2025. 08. 28. 00:01
Megosztás:

A PVH növelte negyedéves bevételét

Az amerikai PVH Corp. ruházati cég, amely számos márka, így a Calvin Klein, a Tommy Hilfiger és a Van Heusen tulajdonosa, egy év alatt 4 százalékkal, a 2,167 milliárd dollárra növelte negyedéves bevételét - áll a cég honlapján.
2025. 08. 27. 23:30
Megosztás:

Szijjártó Péter: csütörtöktől újraindulhat a kőolajszállítás Magyarország irányába

Kezdetben tesztüzemmódban, de csütörtöktől újraindulhat a kőolajszállítás Magyarországra a Barátság vezetéken keresztül, amelynek oroszországi szakaszát az előző héten ukrán légicsapások érték - írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán a Facebookon.
2025. 08. 27. 23:00
Megosztás:

Kelet-Európa kriptomédia-piaca 2025 második negyedévében: visszaesés, hűséges olvasók és AI-hatás

Az Outset PR és a SimilarWeb közös jelentése szerint Kelet-Európa kriptomédiája más pályát futott be 2025 második negyedévében, mint a globális piac. Bár a kriptopiac erősödött és az intézményi szereplők belépése fokozódott, a régió kriptós hírportáljainak közel kétharmada forgalomcsökkenést tapasztalt. Közben az AI-eszközök, mint a ChatGPT vagy a Perplexity, új kihívásokat teremtettek a láthatóság terén.
2025. 08. 27. 22:30
Megosztás:

A Richter újabb bioszimiláris készítménye kapott európai forgalombahozatali engedélyt

Az Európai Bizottság forgalombahozatali engedélyt adott a Richter Gedeon Nyrt. bioszimiláris készítményére, amelyet a Bio-Thera Solutions Inc. fejlesztett ki, és a Richter USYMRO márkanéven fogja forgalmazni Európában - közölte a magyar gyógyszergyár a Budapesti Értéktőzsde honlapján szerdán.
2025. 08. 27. 22:00
Megosztás:

Csökkenő árbevétel mellett nyereséges volt a Rába az első fél évben

A Rába Járműipari Holding Nyrt. árbevétele 8,2 százalékkal 28,822 milliárd forintra csökkent az idei év első hat hónapjában az előző év azonos időszakához képest, adózott eredménye 2,141 milliárd forint volt, szemben az egy évvel korábbi 448 millió forint veszteséggel - közölte a győri székhelyű járműgyártó vállalat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2025. 08. 27. 21:30
Megosztás:

NVIDIA: Nagy elvárások ma, még nagyobb eltérések a jövőben

Az Nvidia a mai amerikai tőzsdezárást követően publikálja 2026-os üzleti évének második negyedéves gyorsjelentését.
2025. 08. 27. 21:00
Megosztás:

Csehország támogatja Izraelt, de nem minden lépését

Nem egyoldalú a cseh kormány viszonya Izraelhez: bár Prága támogatja Izraelt, nem ért egyet Benjámin Netanjahu miniszterelnök kormányának minden lépésével - jelentette ki Petr Fiala cseh miniszterelnök szerdán Prágában.
2025. 08. 27. 20:30
Megosztás:

Az Egyesült Államokban kissé emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata

Az Egyesült Államokban szerényen emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata az augusztus 22-én záródott héten - közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America - MBA) szerdán.
2025. 08. 27. 20:00
Megosztás:

Gyengült a forint szerda estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2025. 08. 27. 19:30
Megosztás: