Berlusconi - az euró és Olaszország védelmében szükséges a megszorítás
A megszorító intézkedések részét képezik annak az európai lépésnek, melynek célja, hogy a befektetők számára Európa bebizonyítsa, hogy képes úrrá lenni a elhatalmasodott költségvetési hiányon, melynek nyomán az euró árfolyama az idei évben már 15 százalékkal gyengült.
A csomag célja, hogy Olaszországban a GDP arányos költségvetési hiány 1,6 százalékkal csökkenjen és 2012-re az EU által megszabott 3 százalékos limit alá kerüljön a tavalyi 5,3 százalékról.
A Görögországból kiindult adósságválság nyomán a hitelfelvételi költségek Európa déli felén jelentősen megemelkedtek, miután a piac már Portugália, Spanyolország, és Olaszország kapcsán is aggodalmát fejezte ki a jelentős mértékű hiány miatt. Az euróövezeti válság jelentősen erodálta az euró árfolyamát, valamint a régiós részvénypiacokat, ennek megfékezése érdekében született meg a 750 milliárd eurós mentőcsomag, melynek részeként a fenti országok mindegyike kiadáscsökkentő lépéseket fogadott el.
Olaszországban a megszorítások elsősorban a köztisztviselőket és a helyi önkormányzatokat érintik. A közszférában elbocsátásokra kerül sor, befagyasztják a béreket és kitolják a nyugdíjkorhatárt, valamint csökkentik a helyi önkormányzatok juttatásait. Az olasz államháztartási hiány tavaly a bruttó hazai termék (GDP) 5,3 százaléka volt, ami meghaladta az engedélyezett 3 százalékot. A kormány a kedden meghozott intézkedésektől azt várja, hogy a deficit 2,7 százalékra csökken 2012-re.
Görögországhoz hasonlóan Olaszország is divat kibújni az adófizetés alól, becslések szerint közel 100 milliárd euró esik ki az állami kasszából a feketegazdaság miatt, amely a GDP 22 százalékát teszi ki.