Biztonságosabb hitelezni Buffett-nak, mint az USA-nak?
2009 kezdete óta az amerikai Pénzügyminisztérium által kibocsátott 2,59 billió dollár értékű adósság komoly problémákat vet fel az ország 'AAA' minősítésű adósbesorolásával kapcsolatban. A múlt hét hétfőn a Moody's nemzetközi hitelminősítő már foglalkozott is a témával.
Eszerint, a lehető legjobb, "Aaa" adósosztályzattal ellátott gazdaságok besorolásai jelenleg jól alátámasztottak, bár közülük többnek, például az Egyesült Államoknak a költségvetési helyzete "feszített", és egy idő után nyomás alá kerülhet az elit amerikai adósbesorolás - olvasható a a Moody's Investors Service Londonban kiadott új szektorelemzésében.
A nemzetközi hitelminősítő harmadik alkalommal állította össze "Aaa Sovereign Monitor" című helyzetértékelését, amely az elit adóskategóriába tartozó gazdaságokra összpontosít. A cég az új elemzésben megállapítja: jelenleg a nagy "Aaa"-gazdaságok közül az Egyesült Államok és Nagy-Britannia "adósságelviselő képessége" - vagyis a költségvetési bevételekhez mért kamatfizetési kötelezettsége - a legfeszítettebb, de mindkét ország továbbra is jelentős kapacitásokkal bír a helyzet kiigazítására.
A Moody's szerint az USA, Angliát kivéve ebben az évben többet fog költeni adósságszolgáltatásra százalékos értelemben, mint bármelyik "Aaa" minősítéssel ellátott ország. Amerika az adóbevételek 7 százalék fogva fordítani adósságfizetésre 2010-ben, míg 2013-ben ez a szám közel 11 százalék lesz.
A piaci bizonytalanságot fokozta John Lipsky, az IMF vezérigazgató-helyettesének hétvégi nyilatkozata, miszerint a fejlődő országok a következő években jelentős kihívás elé nézhetnek a növekvő adósságállományuk miatt. Várakozásai szerint Kanadát és Németországot leszámítva a G7 csoportba tartózó országok GDP arányos eladósodottsága 2014-re eléri, sőt meg is haladhatja a 100 százalékot.