Csökkent a kínai nagyvállalatok nyeresége
A 20 millió jüannál (700 millió forint) nagyobb éves bevétellel rendelkező legnagyobb kínai cégek összesített nyeresége az év első három hónapjában alig haladta meg az ezermilliárd jüant. A hivatal indoklása szerint a tendencia mögött elsősorban az emelkedő alapanyagárak, a gyenge értékesítési teljesítmény és a növekvő gyártási költségek húzódnak meg.
A tavalyi év azonos időszakához képest egyedül márciusban nőtt az ipari nyereség, 4,5 százalékkal. Az eredményt a termelés bővülésével, az áringadozások hatásának mérséklődésével, valamint a nem működési bevételek növekedésével magyarázták. Az állami tulajdonú és állami ellenőrzés alatt álló vállalatok 12,4 százalékos profitcsökkenést voltak kénytelenek elkönyvelni január és március között a tavalyi év első negyedéhez képest - áll a hivatali közleményben.
A magánvállalatok ugyanebben az időszakban 22,4 százalékos eredménynövelést produkáltak. A legnagyobb visszaesés a fémipari ágazatot sújtotta, ahol 83,5 százalékkal zsugorodott a nyereség; a vegyiparban és a vegyi termékgyártásban 23 százalékot meghaladó csökkenést mértek. Az áram termelés és az olajipar vállalatai ugyanakkor profitbővülést jelentettek. Kína két legnagyobb légitársasága, az Air China és a China Southern is pénteken tette közzé negyedéves eredményét. Adataikból kiderült, hogy nekik is csökkent a nyereségük a tavalyi év első három hónapjához képest.
Ennek főbb okaként a hajtóanyag árának emelkedését, az alacsonyabb árfolyamnyereséget és a befektetések lassabb megtérülését jelölték meg. Mindkét légitársaság esetében nőttek ugyan a bevételek, de eredményük jelentős mértékben, az Air Chinanál 86 százalékkal, a China Southernnél 74 százalékkal zuhant, a tavalyi év azonos időszakához képest. A két vállalat további erős piaci nyomásra, a gazdasági növekedés visszaesésével járó alacsonyabb forgalomra és a működési költségek további növekedésére számít. (MTI)