Draghi: az EKB készen áll a monetáris lazítás kiterjesztésére
Draghi sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy a gazdasági növekedést, illetve az infláció emelését célzó eszközvásárlási program zökkenőmentesen halad, és továbbra is kedvező hatást fejt ki a vállalati és lakossági hitelezés terén. A nyersanyagárak csökkenése és a feltörekvő piacok körüli aggodalmak beárnyékolják a gazdasági kilátásokat, az inflációs nyomás továbbra is lefelé mutat.
Ezért a kormányzótanácsnak felül kell vizsgálnia a monetáris politikát következő, decemberi ülésén, amelyen aktualizálják a növekedési és inflációs előrejelzést - tette hozzá az EKB elnöke, ismét leszögezve, hogy szükség esetén a kormányzótanács kész a monetáris politika minden eszközét bevetni az euróövezeti gazdaság fellendítésének és az infláció felpörgetésének érdekében. Ilyen eszköz lehet egyebek között a betéti rendelkezésre állás kamatlábának további csökkentése, amelyről szó volt a csütörtöki ülésen is.
Az EKB március 9-én indította el a legalább 2016 szeptemberéig tartó, havi 60 milliárd eurós, összességében 1100 milliárd eurós kötvényvásárlási programját, amelynek keretében elsősorban 2-30 év lejáratú befektetési minősítésű államkötvényeket, továbbá az EU intézményei és magánvállalatok által kibocsátott papírokat vásárol.
Már akkor jelezték, hogy az eszközvásárlási program folytatódik, ha jövő év szeptemberéig sem éri el az infláció mértéke az EKB 2 százalékos célszámát. Az euróövezetben stagnálnak, vagy csökkennek a fogyasztói árak, ami nyomást gyakorol az EKB-ra, hogy vessen be újabb eszközöket, például a mennyiségi enyhítési program összegének növelésével, vagy időtartamának meghosszabbításával.
Draghi elismerte, hogy ez a nyomás nem fog enyhülni, mivel az infláció a közeljövőben gyenge marad. Az EKB elnöke megismételte, hogy készek cselekedni, és egyáltalán nem a "majd meglátjuk" álláspontra helyezkedtek, miként azt számos elemző állítja, hanem a helyzet értékelésén dolgoznak.
Számos kockázat leselkedik az infláció kilátásaira, köztük a kőolaj árának csökkenése és a kínai gazdasági növekedés lassulása, de a központi bankok elnökei kivárnak a cselekvéssel, hogy jobban tudják értékelni azok lehetséges hatását az euróövezetre, és úgy gondolják, hogy decemberre többet tudnak majd - mondta Draghi, aki ismét felszólította az euróövezeti tagállamok kormányait, hogy tegyék meg ők is a szükséges lépéseket a még mindig törékeny fellendülés megszilárdításának érdekében. (MTI)