EBRD - Csak óvatosan a derülátással Kelet-Európában

Terhelik még kockázatok a tágabb értelemben vett kelet-európai térség kilábalási kilátásait - mondta hétfőn Londonban az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke, aki szerint ezzel együtt van ok "óvatos derűlátásra" az elmúlt időszakhoz képest. (MTI)

A pénzintézet a minap egyébként javította az országcsoportra érvényben tartott idei növekedési előrejelzését. Thomas Mirow újságíróknak tartott idei első átfogó tájékoztatóján a kockázatok közé sorolta a nem teljesítő banki kinnlevőségek arányának jelenleg is tapasztalható emelkedését, és a "nagyon magas" munkanélküliséget a bank tevékenységi területéhez tartozó országokban.

 

Mindemellett több térségi gazdaság még az idén is várhatóan recesszióban lesz; az EBRD-elnök ezek között említette a balti köztársaságokat és Magyarországot. Az átalakuló gazdaságok finanszírozására alakult londoni bank épp a múlt hét végén adta ki módosított, összességében javított előrejelzését, amely szerint a működési térséget alkotó harminc országban az idén átlagosan 3,3 százalékos gazdasági növekedés várható. Az előző, tavaly októberben közzétett EBRD-prognózisban még 2,5 százalékos térségi növekedési jóslat szerepelt.

 

Magyarországon azonban a bank 2010-re még 0,6 százalékos visszaesést valószínűsít a tavalyi évre becsült 6,7 százalékos mínusz után. Ez is azonban javított prognózis: az EBRD az októberi előrejelzésben 0,9 százalékos idei magyarországi gazdasági visszaesést jósolt. A pénzintézet jövőre a magyar hazai össztermék 2,0 százalékos bővülésével számol. Mirow a hétfő esti londoni sajtóbeszélgetésen elmondta: tavaly több mint 50 százalékkal, 5,2 milliárd euróról 8,2 milliárd euróra nőtt az EBRD által a térségnek nyújtott finanszírozások összege.

 

Az elnök hozzátette: a bank az idei évre "legalább a tavalyi" finanszírozási összeg kihelyezését célozza, de ha az EBRD pótlólagos tőkéhez jut, akkor "valószínűleg javasolni fogja a részvényeseknek" a finanszírozások 9 milliárd euróra növelését. Az MTI kérdésére, hogy hol tartanak a tárgyalások a tervezett tőkeemelésről, az elnök kijelentette: "különböző szinteken" folynak erről az egyeztetések, és a tavasszal Zágrábban esedékes éves közgyűlésen várható döntés.

 

Mirow elmondta: személyesen is széleskörű tárgyalásokat folytat az ügyben, nemrégiben például az Egyesült Államokba utazott, ahol Tim Geithner amerikai pénzügyminiszterrel beszélt erről. A bank nemrég kérte 20 milliárd eurós jegyzett tőkéjének 50 százalékos megemelését a részvényes országoktól, arra hivatkozva, hogy a jelenlegi tőkekészlettel már nem tudja tovább növelni a működési területének nyújtott éves finanszírozásokat.

Negyvenszeres az árkülönbség a legdrágább és a legolcsóbb panellakás között

A panellakások stabilan őrzik népszerűségüket a hazai lakáspiacon. Jó elhelyezkedésük, praktikus alaprajzuk, a téglaépítésű lakásokhoz képest 25 százalékkal alacsonyabb áruk miatt a vásárlók széles köre számára jelentenek alternatívát. A panellakások a kedvezőbb árszintjük miatt az első lakásvásárlók kedvenceinek is számítanak. Országosan több mint 54 ezer eladó társasházi lakás hirdetése szerepel a kínálatban, amiből a panelek 7300 darabot tesznek ki, vagyis minden hetedik eladó lakás panel építésű. A panelpiacon is nagyon széles skálán mozognak az árak: az ingatlan.com aktuális kínálata alapján ma már a panellakások között is akadnak százmillió forint feletti ingatlanok, miközben a legolcsóbbak ára bőven 10 millió alatt marad. Az ingatlanhirdetési portál az országos kínálatból összegyűjtötte a legdrágább és legolcsóbb panellakások listáját.
2025. 10. 27. 05:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok szerint India teljes mértékben leállította a kőolajvásárlást Oroszországból

Az Egyesült Államok szerint India teljes mértékben leállította a kőolajvásárlást Oroszországból – közölte Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter vasárnap egy interjúban.
2025. 10. 27. 04:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok és Kína megállapodott a kétoldalú kereskedelmet szabályozó egyezség kereteiben

Az Egyesült Államok és Kína megállapodott a kétoldalú kereskedelmet szabályozó egyezség kereteiben, és lekerülhet a napirendről az újabb amerikai büntetővám - közölte Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter vasárnap.
2025. 10. 27. 03:00
Megosztás:

Az Otthon Start mellett a CSOK Plusz feltételeibe is belenyúlna a kormány

Egy éjszaka társadalmi egyeztetésre bocsátott jogszabálytervezet alapján a CSOK Plusz két fontos részletébe is belenyúlna a kormány. Nem kell megijedni a változás inkább kedvező a támogatás iránt érdeklődők számára.
2025. 10. 27. 02:00
Megosztás:

Folytatódik a változékony időjárás a jövő héten is

A jövő héten is folytatódik a szeles, változékony időjárás, a hét elején még szórványosan lehet eső, majd szerdától melegedés kezdődik és csökken a csapadék esélye. Szombaton, mindenszentek napján a közepesen felhős ég mellett a legmelegebb órákban 16-22 Celsius-fok várható - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2025. 10. 27. 00:05
Megosztás:

A Solana ($SOL) 200 dollár alatt küszködik, miközben a Digitap ($TAP) előértékesítése már átlépte az 1 millió dolláros határt

A Solana továbbra is a világ egyik legaktívabban használt blokklánca, napi több ezer tranzakcióval, DeFi protokollokkal és kiterjedt ökoszisztémával. Elméletben ez a valós felhasználás folyamatos növekedést kellene hogy eredményezzen – a SOL árfolyama azonban más képet mutat.
2025. 10. 26. 23:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 43. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 10. 26. 22:00
Megosztás:

Zcash jelentése, értelmezése és gazdasági jelentősége: A magánszféra-alapú kriptovaluták jövője

A kriptovaluták világa sokszínű és gyorsan fejlődő, de a legtöbb ember számára még mindig egyetlen fogalom ugrik be elsőre: Bitcoin. Azonban a blokklánc-technológia nem csak a pénzküldés egyszerűsítéséről szól, hanem olyan alapvető emberi jogok technológiai támogatásáról is, mint a magánélet védelme. Ebben a tekintetben az egyik legfontosabb szereplő a Zcash, amely nemcsak egy újabb digitális fizetőeszköz, hanem egy filozófiai és technológiai irányzat zászlóvivője is.
2025. 10. 26. 21:00
Megosztás:

Verseny a 200 milliárd dollárért: Képes lesz a Solana felvenni a harcot azzal az új kihívóval, amelyet az elemzők a "következő PayPalként" emlegetnek?

A kriptovalutapiac feszült figyelemmel követi, ahogy a Solana (SOL) ambiciózus kampányba kezd, hogy elérje a 200 milliárd dolláros piaci kapitalizációt – miközben intézményi felhalmozás és technikai lendület hajtja, ami akár meg is duplázhatja a jelenlegi, 105 milliárd dolláros értékelését.
2025. 10. 26. 20:00
Megosztás:

A Coinbase vezére szerint a jövő startupjai teljesen blokkláncra költözhetnek

El tudnál képzelni egy olyan világot, ahol a cégek már nem tőzsdére mennek, hanem közvetlenül a blokkláncra? Brian Armstrong, a Coinbase vezérigazgatója pontosan ezt vízionálja: olyan startup-ökoszisztémát, amely a cégalapítástól az elsődleges nyilvános kibocsátásig (IPO) teljes egészében okosszerződéseken és kriptopénzeken keresztül zajlik. A forradalmi terv nemcsak a kriptovilágot alakíthatja át, hanem a globális tőkepiacokat is.
2025. 10. 26. 19:00
Megosztás:

Miért nem indult még be az altcoin-szezon? Egy elismert elemző lebuktatja a bikapiac gyengeségeit

Bár az Ethereum (ETH) újra átlépte a 4.000 dolláros szintet, és sokan már a következő altcoin-szezon tetőzését várják, egy ismert kriptoelemző szerint még mindig nem érkeztünk el oda. Mi állhat a háttérben, és vajon mikor robbanhat be igazán az altcoin-piac? A válaszok meglepőek – és egyben reménykeltőek.
2025. 10. 26. 18:04
Megosztás:

Nem szavazta meg az új kormányt a koszovói parlament

A koszovói parlament nem szavazott bizalmat vasárnap Albin Kurti miniszterelnök-jelölt új kormányának.
2025. 10. 26. 16:00
Megosztás:

MNV Zrt.: az árverés licitidőszakában egy érvényes ajánlat érkezett a Belügyminisztérium épületegyüttesére

Az árverés licitidőszakában a Belügyminisztérium épületegyüttesére egy érvényes ajánlat érkezett, amelynek összege bruttó 50 milliárd 797 millió 460 ezer forint volt, az árverésen a végleges eredményhirdetés szeptember 25-én történt meg - közölte a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV Zrt.) szombat este az MTI-vel.
2025. 10. 26. 14:00
Megosztás:

Sétarepülést kínáló cég helytelen adózási gyakorlatát tárta fel a NAV

Sétarepülést kínáló cég helytelen adózási gyakorlatát tárta fel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) - közölte a hivatal vasárnap az MTI-vel.
2025. 10. 26. 13:00
Megosztás:

Okos kiegészítők, amikről nem is tudtad, hogy szükséged van rájuk

Az ősember eszköztárában nem szerepelt a mobiltelefon, a tablet, a laptop, a PC, és a különféle játékkonzolok sem. Nem hiányzott neki sem a wifi, sem a bluetooth, de még a kombinált fogó sem. Talán ez utóbbinak vette volna leginkább hasznát a mindennapi élete során - ha akkoriban létezett volna. Praktikus, ezer dologra használható, multifunkciós eszköz, ami pillanatok alatt segíthet megoldani egy problémát. Ma már számtalan eszköz, szolgáltatás, és technológiai elérhető. Ezek hasznosságát az adott szituáció igényei határozzák meg. A különféle kütyük, kiegészítők pedig pont ilyenek. Nem is gondolnád, mennyire megkönnyíthetik az életed, amíg ki nem próbáltad őket.
2025. 10. 26. 12:00
Megosztás:

Orbán Viktort fogadja XIV. Leó pápa

Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes társaságában látogatást tesz a Vatikánvárosi Államban és Rómában, az Olasz Köztársaságban - tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.
2025. 10. 26. 11:00
Megosztás:

Kiderült, hogy ki vette meg a Belügyminisztérium épületét 50 milliárd forintért

A Budapest V. kerület 24512, 24513, 24514 hrsz-ú, természetben a 1051 Budapest, Nádor utca 4., 1051 Budapest, Nádor utca 2., 1051 Budapest, József Attila utca 2. szám alatti ingatlanok (a továbbiakban: Belügyminisztérium épületegyüttes) értékesítése vonatkozásában az alábbi közlemény került hivatalosan kibocsátásra.
2025. 10. 26. 10:00
Megosztás:

Catherine Connolly győzött az ír elnökválasztáson

Catherine Connolly független képviselő győzött a szombaton tartott ír elnökválasztáson a voksok 63,4 százalékával - derült ki a szavazás eredményeinek ismertetéséből.
2025. 10. 26. 08:00
Megosztás:

A DK bemutatta nyugdíjprogramját és nyugdíjkalkulátort indított

A DK bemutatta nyugdíjprogramját és nyugdíjkalkulátort indított, amelyet Gy. Németh Erzsébet, a párt alelnöke ismertetett szombati online sajtótájékoztatóján.
2025. 10. 26. 06:00
Megosztás:

Története legerősebb első kilenc hónapját zárta az UniCredit Csoport

Erős, diverzifikált teljesítményének és fegyelmezett tőkegazdálkodásának köszönhetően a 19. egymást követő negyedévben zárt nyereséggel az UniCredit Csoport: 2025 első kilenc hónapjában a nettó eredmény elérte az új kilenchavi rekordot jelentő 8,7 milliárd eurót, ami éves alapon 13 százalékos növekedésnek felel meg - közölte a pénzintézet szerdán az MTI-vel.
2025. 10. 26. 05:00
Megosztás: