Egyelőre elmarad a mikulás rally!
Magyarország
A forint a várakozások ellenére nemhogy erősödni nem tudott, a reggeli 270-es szintekről, de komoly eladói nyomás alá is került tegnap, miután a negatív nemzetközi hírek (lást lentebb) csökkentették a kockázatvállalási kedvet a régiós devizák piacán is. Az euróval szembeni jegyzések egészen 274 fölé is felcsúsztak a hajnali órákban, mostanra viszont valamivel visszább tértek és 273.20 környékén járnak. A dollárral szemben még többet gyengült a forint - a zöld-hasú párhuzamos erősödése miatt - 186-ról mostanra is csak 185.10-ig tért vissza az árfolyam. A régiós tőzsdék, így a BUX index is esett tegnap és ma is piros tartományban járnak. A nap későbbi részében 275-ig is elmehetnek a jegyzések amennyiben folytatódik a jelenlegi negatív hangulat és nem lesz semmilyen ezt megfordító hír. A hét vége felé lehet csak némi enyhülésre számítani, addig a 272-275-ös sáv tűnik valószínűnek az euró/forint vonatkozásában, csak utána térhet vissza 272 alá a kurzus. Bár egyelőre még nem tudni, hogy a jelenlegi eladói nyomás meddig fog tartani, mivel ahogy ezt már korábban is említettük a jegybankok az extra lividitást megerősítő nyilatkozatai már nem tudnak újat mondani, és az ilyen értelemben vett likviditási rally mintha kezdene kifáradni. Ez pedig elég szignifikáns magyarázó változó a forint árfolyamát illetően.
Állampapír aukció
A tegnapi 3 hónapos (D100317) diszkont-kincstárjegy aukción az értékesítésre meghirdetett 40 milliárd forintnyi mennyiségre 147.77 milliárd forintnyi vételi ajánlat érkezett. A kibocsátó az eredetileg meghirdetett mennyiséget fogadta el. A lefedettség 3.69-szeres, az aukciós átlaghozam 5.90 százalékos lett. Az aukciós átlaghozam 5 bázisponttal alacsonyabb a legutóbbi kibocsátás átlaghozamánál és 12 bázisponttal alacsonyabb az előző napi 3 hónapos referenciahozamnál. A tegnapi aukción az elfogadott ajánlatok hozama 5.85 és 5.91 százalék között szóródott. A másodlagos állampapír-piaci hozamok az egy éves referenciahozamok leszámítva, kissé 1-10 bázisponttal emelkedtek a tegnapi nap során, a hozamgörbe rövid vége továbbra is egy újabb szűk 50 bázispontos vágást áraz, az egész görbe jelenleg 6.08-7.44 százalék között tartózkodik.
Nemzetközi
Annak ellenére, hogy a nyugat-európai piacok tegnap délelőtt 0.2-0.3
százalékos pozitív tartományban jártak, a nap végére 1.3-1.7 százalékos lejtmenet valósult meg. Az októberi brit ipari termelési és feldolgozóipari termelési számok elmaradtak a várakozásoktól és stagnálást mutattak a szeptemberi szinthez képest. Valamint ami még kiábrándítóbb volt, hogy a délben nyilvánosságra került német ipari termelés - az 1 százalékos hó/hó alapú növekedésről szóló várakozások helyett - 1.8 százalékkal csökkent. Igaz az előző havi számokat 2.7 százalékos emelkedésről 3.1 százalékosra módosították fel, de még így is rendkívüli negatív meglepetésként hatott az adat. Emellett a Fitch leminősítette a görög államadósságot „A-„-ról „BBB+"-ra, az ország a 10 százalék feletti idei és jövőbeli költségvetési hiányára és a 2010-ben várhatóan a GDP 120 százalékára rúgó államadóssága miatt. Valamint tegnap érkezett hír arról, hogy a Dubai World tulajdonában lévő ingatlanfejlesztő cég, a Nakheel nagyjából 3.6mrd dollárnak megfelelő veszteséget halmozott fel az első félévben, miután a bevételei 2008 első félévéhez képest 77 százalékkal estek.
Tőzsdék
A Wall-Streeten is a nyugat-európainál valamivel kisebb mértékű, 0.6-1 százalékos csökkenés valósult meg tegnap az előző okokból kifolyólag. Nem beszélve arról, hogy a decemberi IDB/TIPP gazdasági optimizmus index is növekedés helyett csaknem 1 pontos csökkenést produkált és 47.9-ról 46.8-ra csökkent. Emellett a 3M és a McDonald's háza tájáról is negatív hírek érkeztek az előbbi esetben a kilátásokat illetően, míg az utóbbiban a sorozatban második havi csalódást okozó értékesítési számokra vonatkozóan.
Az ázsiai piacok a hétfői vegyes és a keddi mínuszos teljesítmény után szerda reggel újra 1.3-1.7 százalékkal estek, melyhez nagyban hozzájárult a felülvizsgált harmadik negyedéves japán GDP, ami az előzetes 1.2 százalékos negyedév/negyedév alapú növekedés helyett, csak 0.3 százalékkal emelkedett. Ennek fényében már annál inkább indokoltnak tűnik, a tegnap bejelentett, második japán gazdaságélénkítő csomag.
A nyugat-európai börzék ismételten 0.5-0.7 százalékos mínuszban járnak szerda reggel, míg az amerikai futures-ek egyelőre 0 körül bizonytalankodnak. Úgy tűnik tehát, hogy egy a Dubai hírek miatti mínuszos hét után, következett egy korrekciós, pluszos hét a múlt héten, de azóta nem tud újraindulni a rally, sőt e héten már újra 2-3 százalékos esést valósítottak meg a főbb indexek. Hátha a csütörtöki amerikai friss mn-i segélykérelmek és a pénteki kiskereskedelmi forgalom új lendületet tud majd adni a piacoknak. Mindenestre eddig mikulás rallyról nem beszélhetünk.
Devizák
A dollár nem várt negatív hírek következtében megvalósuló a kockázatkerülés növekedése miatt újra erősödött az euróval szemben és tegnap még 1.47 alá is benéztek az euró/dollár jegyzések, jelenleg 14750-nél jár a kurzus. A jen az ázsiai részvénypiaci esések hatására szintén - a japán államkötvényekbe való menekülés miatt - erősödött, jelenleg 129.30-nál tartózkodik az euróval, míg 87.60-nál a dollárral szemben.
Egyéb makrogazdasági hírek: Magyarország
Az októberi magyar külkereskedelmi mérleg 464 millió eurós többletet mutatott, az ennél jóval alacsonyabb várakozásokhoz képest. 2008 első 10 hónapjában a külkereskedelmi mérleg még 143 millió eurós hiányt mutatott, így ehhez képest még inkább pozitív az adat. Az export már csak 11.8 százalékos év/év alapú csökkenést mutatott októberben, míg az import továbbra is meredek 20.8 százalékkal apadt 2008 októberéhez képest. A belső kereslet alacsony szintje és az export kereslet stabilizálódása miatt, a harmadik negyedéves GDP-hez a felhasználási oldalon egyedül a nettó export tudott pozitív előjellel hozzájárulni. A fogyasztás, a beruházás és a kormányzati vásárlások is csökkentek, és a felülvizsgált adatok szerint 7.1 százalékkal csökkent a bruttó hazai össztermék a július-szeptemberi időszakban év/év alapon, míg negyedév/negyedév alapon 1.8 százalékos volt a lejtmenet üteme. (A KSH előzetesen 7.2 százalékos visszaesést jelentett.) 2009 egészét tekintve 6.7 százalékos GDP csökkenésre számítunk, míg 2010-ben 0.5 százalékos növekedést valószínűsítünk egyrészt a továbbra is pozitív előjelű nettó export és a készletezési ciklus újraindulása miatt. Sőt már 2009 utolsó negyedévében is pozitív előjelű negyedév/negyedév alapú GDP növekedésre számítunk.