Elszállt az EURÓ árfolyama, emelkednek a bérleti díjak

A biztonságra való törekvés lesz a meghatározó 2021 során a kereskedelmi ingatlanok bérlőinél. Visszajön egy-két régi belső kialakítási forma, a bérlők zöme pedig várhatóan elodázza a költözést, s inkább átmeneti megoldásként meghosszabbítja szerződését – derül ki a VLK Cresa tanácsadó cég év elejei felméréséből.

Elszállt az EURÓ árfolyama, emelkednek a bérleti díjak

A biztonságra törekvés jegyében indult az év az irodabérlők túlnyomó részénél. Egyrészt a bérlő cégek saját működésük folyamatosságát akarják biztosítani, másrészt elegendő teret adni azoknak a munkavállalóknak, akik két home office-os nap között az irodában dolgoznak. A kivárás szinte teljesen jellemző lett, több bérlő eltolta a költözést és inkább a hosszabbítás mellett döntött, még ha az nem is sok évre szól, mint a járvány előtti időszakban – összegezte a felmérés eredményeit Kalaus Valter, a VLK Cresa ügyvezetője.

 „Egy száz fős vállalat a járvány előtt mintegy 1.000-1.300 négyzetméternyi irodát használt úgy, hogy szinte minden munkavállaló rendszeresen bejárt. Most, 2021 elején ugyanekkora területen legfeljebb 50 ember dolgozik egyszerre. Nagy változást látunk azonban a területhasználatban. A korábban közösségi célokra, pihenésre igénybe vett területek jelentős részét a tényleges, ha úgy tetszik a klasszikus munkavégzésre használják. Megint kezd népszerű lenni a cellás elrendezés, ez akár 25-30 százalékkal is nagyobb arányt képvisel egy adott, mondjuk 1.000 négyzetméteres irodában, mint a járvány előtt. Felívelőben van a különféle megoldású mobil paravánok csillaga is.” – érzékeltette a fejleményeket a cégvezető.

A VLK Cresa szakértői azt tapasztalták az óév utolsó hónapjaiban és az új év első heteiben, hogy hiába érkeztek a jó hírek az új vakcinákról, a bérlők munkavállalói óvatosabbak lettek. A nyitott irodaterekbe nem szívesen térnek vissza még most sem, amikor már elindult az oltás. A munkáltatónak alkalmazkodnia kell ehhez, s ennek megfelelően kell kialakítani a belső tereket, nagyobb egymástól való távolságokat kell hagyni és az értekezleteket is szigorú szabályok mellett kell tartani.

A terület visszaadások vagy a sikeres albérleti tranzakciók elmaradtak a várakozástól. Tavaly nyáron és ősszel voltak olyan vélemények, hogy az albérletek aránya megugorhat, de ez a tanácsadó cég szerint nem következett be. Kalaus Valter úgy látja, hogy ugyan továbbra is erőltetik ezt az esetleges „gyors megoldást” a bérlők, akiknek feleslegessé vált a területük egy része, de legtöbb esetben „többe kerül a leves, mint a hús”. Az albérletnek esetleg jó területek albérleti díját még hajlandó csökkenteni, de a terület felújítására vagy kialakítására már nem akar komolyabban költeni a főbérlő (az irodaház bérbeadója sem, hiszen ő már egyszer megtette ezt). Azonban kevés az az albérlőjelölt, aki elfogadja a kész helyzetet, felszereltséget, akinek a meglévő kialakítás teljesen megfelel még egy csökkentett albérleti díjon is és így sajnos a vége az, hogy ezért gyakran le is mond a kedvezőnek tűnő albérleti lehetőségéről.

A válaszadók zöme korábban plusz kedvezmények kiharcolásával vagy rövidebb futamidejű szerződések megkötésében látta a kiutat. A bérbeadók által adott kedvezmények terén látunk jelentős elmozdulást pozitív irányban, kétségkívül hajlandóak jobban a zsebükbe nyúlni a bérbeadók egy jó nevű bérlő megszerzéséért. A jelenleg bizonytalan és sok cég számára kicsit kilátástalan helyzetben felértékelődtek a biztonsági megoldások.  Sok esetben a bérbeadónak és a bérlőnek is a jelenlegi szerződés meghosszabbítása lehet az elsődleges cél. A bérbeadó nem veszít el egy már megismert ügyfelet, a bérlő pedig későbbre halasztja a költözéssel vagy felújítással kapcsolatos, bizonytalan és gyakran jelentős költségekkel járó döntést. Új irodaházaknál továbbra is ötéves szerződéseket kötnek, helyben maradásnál és szerződés hosszabbításnál lehet szó hároméves vagy esetleg még rövidebb futamidőről – számolt be a vezető a válaszadók információi alapján. 

irodaház

A tanácsadó cég tapasztalatai szerint a szerződések egyik kulcs eleme, a bérleti díj nominálisan nem nagyon változott, inkább stagnál. Ám mivel a nemzetközi gyakorlat szerint túlnyomórészt euróban kell kifizetni, a bevételeiket forintban szerző bérlőknek el kell viselni az árfolyamkockázatot.

„Két évvel ezelőtt még 315-320 forinttal számoltunk, ezzel szemben 2021 januárjában 360 forintnál jár az árfolyam, ez bizony 15 százalékos költségnövekedés azon bérlők számára, akik nem tudnak vagy nem akarnak euróban fizetni. Számos várakozással ellentétben az üzemeltetési költségek is nőttek, bár nem feltétlenül ilyen arányban. Ezen költségtétel azonban egyre gyakrabban forintban kerül meghatározásra így az árfolyam kockázat nem lép fel. A budapesti irodapiacon csak elvétve van olyan bérbeadó, aki eleve forintban állapítja meg a bérleti díjat, de az „A” kategóriás épületek esetében szinte kivétel nélkül – a finanszírozó bankok előírásai és a nemzetközi összehasonlíthatóság miatt is – csakis euroban számolnak el.” – hívta fel a figyelmet a vezető.

Kalaus Valter úgy vélte, hogy a kiskereskedelmi ingatlanpiac egészén a bérleti díjak átmeneti ugyan de egységes forintosítására egyelőre nem sok esély van. A bevásárlóközpontok kisebb és közepes bérlőinek egy része ugyan egyesületbe tömörülve ezt kérte a kormányzattól tavaly decemberben, de még nem kaptak választ.

” Szerintem akkor tudják hatékonyabban érvényesíteni érdekeiket, ha a nagy mágnesbérlők is csatlakoznak, viszont tapasztalataim szerint őket nem annyira rázta meg a válság, mint a magyar tulajdonú kisebb láncokat, az euró alapú elszámoláshoz pedig nemzetközi kötelezettségeik miatt ragaszkodnak”. – vélte az ügyvezető.

Eltörölhetik idén az óraátállítást?

A Magyar Alvás Szövetség kapcsolódik a nemzetközi Time Use Initiative (TUI) programjához az óraátállítás mielőbbi eltörléséért.
2026. 03. 24. 12:00
Megosztás:

Nyílt napot tart a NAV

Nyílt napokat szervez siket, nagyothalló és siketvak ügyfeleinek a NAV Dél-budapesti Adó- és Vámigazgatósága - közölte a hivatal az MTI-vel.
2026. 03. 24. 11:30
Megosztás:

Kapu Tibor bemutatta a HUNOR Magyar Űrhajós Programot a Munich Space Summiton

A második magyar űrhajós, Kapu Tibor mutatta be hétfőn a HUNOR Magyar Űrhajós Programot a Munich Space Summiton (Müncheni Űrcsúcstalálkozón).
2026. 03. 24. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők kedden?

Az ázsiai-csendes-óceáni térség részvénypiacain zöldben állnak az irányadó részvényindexek a kedd reggeli zárás előtt, bepótolva a hétfői korrekciót, mely az európai és amerikai piacokon napközben végbement. Japánban a ma megjelent februári inflációs adatok az áremelkedés lassulását tükrözték, a hó/hó index csökkenést mutatott, az év/év mutató 1,5%-ról 1,3%-ra csökkent, az év/év magárindex pedig 2%-ról 1,6%-ra mérséklődött. A ma megjelent előzetes adatok szerint márciusban romlott a feldolgozóipar és a szolgáltató szektor BMI-je is.
2026. 03. 24. 10:30
Megosztás:

Hatalmas kilengésekkel indult a hétfő, az EUR/USD először 1,15 alá esett, majd 1,165 közelébe pattant

A Hormuzi-szoros megnyitására vonatkozó amerikai ultimátum, valamint a közel-keleti energiainfrastruktúrát ért támadások és a további csapásokkal történő fenyegetések után emelkedéssel indult a kereskedés az olajpiacon, a Brent hordónkénti ára 115 dollárra ugrott.
2026. 03. 24. 10:00
Megosztás:

Gyors irányváltás a Wall Streeten is Trump elnök bejelentését követően

Bár a részvényindexek hétfői visszaesése az USA-ban, a kereskedés elején nem volt olyan drámai, mint Európában vagy Ázsiában, a gyors felépülés itt is látványos volt, és végül 1% feletti pluszban zárt a Dow, az S&P500 és a Nasdaq Composite is. Trump elnök bejelentette, hogy a Teheránnal folytatott „gyümölcsöző megbeszéléseket” követően utasította a hadsereget, hogy halassza el az iráni erőművek elleni támadásokat.
2026. 03. 24. 09:30
Megosztás:

Volatilis nap után pluszban zárt az európai tőzsdék többsége

Az ázsiai tőzsdék hétfői zuhanását követve csökkenéssel indult a részvénypiaci kereskedés Európában is a hét első napján azután, hogy a hétvégén az USA és Irán részéről egyaránt elhangzó fenyegetések tovább fokozták a közel-keleti konfliktust. Miközben estek az európai részvényindexek, a Brent hordónkénti ára 115 dollár közelébe kúszott, a WTI-é 101 dollár fölé emelkedett, az európai jegyzésű földgáz ára pedig a megawatt-óránkénti 70 euró felé közelített.
2026. 03. 24. 09:05
Megosztás:

Feloldották a horvát határok blokádját a boszniai kamionosok

Feloldották a teherforgalmat érintő határátkelői blokádokat a boszniai fuvarozók, akik az Európai Unióban való tartózkodási szabályokkal kapcsolatos problémák miatt zártak le több teherforgalmi terminált a horvát határon.
2026. 03. 24. 08:30
Megosztás:

Gyengült a forint kedd reggelre

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 24. 08:00
Megosztás:

Önkénteseket keres a HungaroMet Zrt. a közösségi alapú mérőhálózat létrehozásához

Önkénteseket keres a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. a közösségi alapú meteorológiai mérőhálózat létrehozásához.
2026. 03. 24. 07:30
Megosztás:

Londoni elemzők szerint lassabb globális növekedés és magasabb infláció várható

Londoni pénzügyi elemzők friss előrejelzései szerint a korábban vártnál lassabb világgazdasági növekedés és magasabb infláció valószínűsíthető az idén az iráni konfliktus, mindenekelőtt a Hormuzi-szoros lezárásából eredő energiahordozó-ellátási fennakadások miatt.
2026. 03. 24. 07:05
Megosztás:

Kína ideiglenes intézkedésekkel mérsékli az üzemanyagárak emelkedését

Kína ideiglenes intézkedéseket vezetett be az üzemanyagárak emelkedésének mérséklésére - közölte hétfőn a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC).
2026. 03. 24. 06:30
Megosztás:

Egy hét alatt a negyedik amerikai cég jelent be beruházást Magyarországon

A Flextronics mintegy 35,5 milliárd forint értékben hajt végre kapacitásbővítést Zalaegerszegen, 210 új munkahelyet hozva létre, ami a negyedik amerikai beruházást jelenti Magyarországon egy héten belül - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn a helyszínen.
2026. 03. 24. 06:00
Megosztás:

A parkolás okozza a legtöbb feszültséget az autósoknak – új kényelmi funkcióval segít a Simple

A parkolóhely keresése jelenti a legnagyobb stresszt az autósok számára a vezetéssel kapcsolatban – derül ki a Simple felhasználói körében végzett felmérésből. A digitális megoldások ugyanakkor segíthetnek a mindennapi bosszúságok csökkentésében: a Simple új, Android Auto fejlesztésével a parkolás indítás teljes folyamata vagy az e-matrica vásárlás megkezdése már akár az autó kijelzőjén keresztül is intézhető.
2026. 03. 24. 05:30
Megosztás:

Egy papírfecni milliókba kerülhet: így bukhatod a garanciát ablakcserénél

Egyre több szakmailag és jogilag is hiányos ajánlat jelenik meg a nyílászárócsere piacán Magyarországon, ami komoly kockázatot jelenthet a megrendelők számára. Szakértők szerint gyakori, hogy az ügyfelek kézzel írt, műszaki részleteket és cégadatokat nem tartalmazó „árajánlatok” alapján döntenek, amelyek nem nyújtanak megfelelő garanciát sem a kivitelezés minőségére, sem a későbbi jogérvényesítésre.
2026. 03. 24. 05:00
Megosztás:

Eltűnt az ellentmondás: már nem nő az építőipar

Az év eleji adatok szerint az építőipar már nem növekszik: a teljesítmény visszaesett, a cégszám tovább csökkent. A korábbi ellentmondás megszűnt, a piac minden jel szerint gyenge maradt.
2026. 03. 24. 04:30
Megosztás:

Azt hittem, okos döntés várni az áresésre – Így lett a vidéki házam árából egy pénzzabáló pesti albérlet

Egyedülálló anyaként ingázni a vidék és a főváros között embert próbáló feladat. Amikor Anita úgy döntött, hogy eladja a vidéki házukat, és felköltözik kamasz lányával Budapestre, úgy érezte, élete legjobb döntését hozta meg. A zsebében ott volt a ház ára, a cél pedig egy budapesti lakás, közel a munkahelyhez. A történet vége azonban mégsem egy saját otthon, hanem egy drága albérlet lett. Bár meglepően sokan választják ezt a kivárásos stratégiát, egy független hitelszakértő szerint ez az egyik legkockázatosabb lépés a mai piacon.
2026. 03. 24. 04:00
Megosztás:

Megállapodás született a vietnámi atomerőmű megépítéséről Moszkvában

Kormányközi megállapodást írt alá a délkelet-ázsiai országban megépítendő első atomerőműről Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója és Tran Van Son, a vietnámi kormányhivatal vezetője hétfőn Moszkvában.
2026. 03. 24. 03:30
Megosztás:

Kevesebb idő alatt találunk ma állást, mint egy éve

Számottevően rövidült a munkakeresés kezdetétől az új állás betöltéséig szükséges átlagos idő a Profession.hu friss, reprezentatív felmérése szerint. Míg 2025 első negyedévében átlagosan valamivel több, mint 5 hónapra volt szükségük a magyar munkavállalóknak egy munkahelyváltáshoz, addig mostanra ez az idő 3 hónapra és 22 napra csökkent.
2026. 03. 24. 03:00
Megosztás:

Így igényelhetsz Te is 50.000 Ft-ot az Államkicstártól Április 1-ig

A 2025–2027 közötti bérmegállapodáshoz kapcsolódóan a kormány olyan kompenzációs programot vezetett be, amely a minimálbér emeléséből fakadó munkáltatói többletterhek enyhítését célozza. A konstrukció középpontjában a szociális hozzájárulási adó (szocho) növekményének részbeni átvállalása áll, amely különösen a kisebb, alacsony bérszinten foglalkoztató vállalkozások számára jelenthet érdemi segítséget.
2026. 03. 24. 02:00
Megosztás: