Erős a forint, húzza maga után a gazdaságot is

A nem túl optimista előrejelzések ellenére a nyár folyamán a forint kielégítő szinten mozgott, majd a nyár második felére erősödni is tudott. Míg júniusban és júliusban a 312 HUF/EUR szint volt a jellemző, addig augusztusra már a 310 HUF/EUR szintet is elérte. Szeptember második felében egy jelentős erősödésnek lehettünk tanúi, amely mögött a kedvező makrogazdasági adatok és a növekvő befektetői aktivitás állt. Azonban nem feledkezhetünk meg arról a tényről sem, hogy az S&P minősítése a BB+ szintről a BBB- szintre emelte Magyarországot, ami szintén kedvezően hatott a forintra. Az S&P kiadott értékelésében rendkívül kedvező gazdasági helyzetet jósol az országnak.
Az elemzésben kiemelték, hogy csökkent az állam külföldi devizában lévő adóssága, illetve szignifikánsan kisebb a lakosság tulajdonában lévő külföldi adósság is, továbbá, hogy ezek a mutatók idővel csak javulni fognak. „Az MNB célja ugyanis, hogy támogassa a bankközi piacokon történő tevékenységeket, és még alacsonyabban tartsa a piaci kamatokat. Ezzel helyezné előtérbe a nem hagyományos befektetési módokat, amelyeket az utóbbi időben fő eszközként használt a jegybank monetáris politikája lazításához” - vélekedik František Kovács, az AKCENTA CZ devizapiaci elemzője. A Bank ebben az időszakban 900 milliárd forint értékben vezetett be betéti eszközöket 3 hónapos korláttal. Ily módon a bankok több mint 1,6 billió forintot fektettek be az elmúlt hetekben. Egyértelművé vált továbbá, hogy a kereskedelmi bankoknak máshova kell fektetniük likviditási többleteiket, ami állami kötvényt, kincstárjegyet, vagy a bankközi piac egyéb eszközeit jelenti.
A központi bankároknak valószínűleg szemet fog szúrni az erős forint, hiszen ők a lehető legalacsonyabb szinten szeretnék tartani a kamatokat. Mindemellett el szeretnék érni a kitűzött, 3%-os inflációs célt, aminek a forint gyengülése kedvezne. Ha a hazai fizetőeszköz továbbra is növekszik, a jelenlegi szinten marad, az MNB túl erősnek ítélheti a magyar pénznemet, ami a monetáris politika további lazításához vezethet.