Ezek a legnépszerűbb németországi cégformák - melyiket válasszam?
Lehet, hogy valaki sok éves, akár évtizedes múlttal a háta mögött sikeres vállalkozó Magyarországon, ám a németországi piacra lépés előtt mindenképpen érdemes szakértő tanácsadóktól segítséget kérni. A megfelelő ismeretekkel, tanácsokkal felvértezve gördülékennyé válik a cégalapítás és a vállalkozás Németországban. A rendelkezésre álló számos cégforma közül ugyanis ember legyen a talpán, aki mindenféle előzetes tapasztalat nélkül képes megtalálni a számára legelőnyösebbet.
Annak ellenére, hogy ennyiféle cégtípus közül lehet választani, az újonnan létrejövő vállalkozások zöme az alábbi három cégforma valamelyikeként jön létre. Ezért most mi is ezt a három, legnépszerűbb típust vizsgáljuk meg. Mindegyiknél sorra véve az adott cégforma sajátosságait, előnyeit és hátrányait, illetve hogy kinek, milyen esetben lehet ideális ezt választani.
Mindezek előtt nézzük a német cégalapítás általános feltételeit.
Ki alapíthat céget Németországban?
Az Európai Unióban élő természetes és jogi személyek is alapíthatnak németországi céget különösebb megkötés nélkül. Ennek feltétele a büntetlen előélet, illetve, hogy a cégalapító ellen nem folyik vagy folyt semmilyen gazdasági vagy csődbüntettel kapcsolatos eljárás.
Ezen felül a cég tevékenységétől és a cégformától függően további engedélyek, dokumentumok beszerzésére is szükség lehet. Mindezek beszerzése, megkötése során olyan hatóságokat kell felkeresni, mint például az adóhivatal, a járási bíróság vagy az iparűzési hivatal.
Einzelunternehmen - egyéni vállalkozás
Ennek a cégformának alapvető jellemzője, hogy tulajdonosa ügyvezetője is a cégnek, aki a vállalkozás tartozásaiért személyes vagyonával is felel. Ez azt jelenti, hogy az egyéni vállalkozó összes bevétele a cég bevétele is egyben, és a kiadásokra is ez áll. Az egyéni vállalkozó nem fizetést kap, hanem a cég nyereségéből részesedik, ez a személyes keresete.
Milyen esetben érdemes ezt a cégformát választani?
- Ha az ágazat, amiben tevékenykedni szeretnénk, alacsony tőkeigényű.
- Ha egyedül szeretnénk irányítani a vállalkozást.
- Ha nincs problémánk a teljes vagyoni felelősséggel.
Az egyéni vállalkozás előnyei
- Az alapítás és a megszüntetés is rendkívül egyszerű.
- Ez a legolcsóbb cégforma a három közül.
- Adózás tekintetében bizonyos árbevételig az egyéni vállalkozás a legelőnyösebb.
- Bizonyos árbevétel alatt a könyvelés is sokkal egyszerűbb (például nem kell mérleget készíteni).
- A GmbH-ra jellemző drága éves zárás helyett csak a személyi jövedelemadó-bevallást kell néhány melléklettel kiegészíteni.
- A másik két cégtípushoz képest a hitelfelvétel is könnyebb egyéni vállalkozóként.
Az egyéni vállalkozói cégforma hátrányai
- A cég a tulajdonos nevét viseli.
- Teljes vagyoni felelősség.
- Kevésbé jelentős a presztízse, mint a GmbH-nak.
- Jogi személyiség nélküli cégforma.
- Magáncélú lakásbérlés vagy személyi kölcsön felvétele esetén egyéni vállalkozóként jóval nehezebb dolga van az embernek Németországban.
Egyéni vállalkozások esetében fontos megjegyezni, hogy a német hatóságok nagyon odafigyelnek bújtatott alkalmazotti foglalkoztatás kiszűrésére. Ezért alapvető feltétel, hogy az egyéni vállalkozó bevétele nem származhat egyetlen forrásból. Ekkor ugyanis felmerül a látszatvállalkozás (Scheinselbständigkeit) gyanúja, és az egyéni vállalkozó számíthat a hatóságok szigorú ellenőrzésére.
UG - “Vállalkozói társaság”, “Mini GmbH”
Az UG (Unternehmergesellschaft/haftungsbeschänkt) valójában nem egy különálló cégforma, hanem egy valódi GmbH, csak annak egy speciális változata. Úgy is leírhatjuk, hogy sok tekintetben a GmbH-hoz hasonló, ám ahhoz képest jelentős könnyítésekkel.
Milyen esetben érdemes ezt a cégformát választani?
- Ha szeretnénk a GmbH nyújtotta előnyöket élvezni, de nincsen 12 500 eurónk az alapításhoz.
- Ha nem szeretnénk a cég esetleges tartozásaiért a saját vagyonunkkal felelni.
- Ha legalább 1-3.000 euró a rendelkezésünkre áll.
Az UG előnyei
- Alapításánál kb. a 20 százalékát kell kifizetni a közjegyzőnél annak az összegnek, amit a GmbH alapításánál előírnak.
- Az úgynevezett „Musterprotokoll” révén az alapításkor felmerülő közjegyzői díjnak akár 80%-a is megspórolható.
- Az UG alapítója, tulajdonosa saját vagyonával nem felel a cég esetleges tartozásaiért, veszteségéért.
Az UG cégforma hátrányai
- Alapítása - ha tanácsadói segítség nélkül indulunk neki - igen bonyolult lehet.
- Annak ellenére, hogy a szabályok szerint 1 euróval is megalapítható, ennél jóval nagyobb törzstőkére lesz szükség.
- A cég nyereségének minimum 25%-át nem lehet kivenni és osztalékként kifizetni a tulajdonosnak, azt a cégben kell tartani.
GmbH - a kft. németországi megfelelője
A GmbH (Gesellschaft mit beschränkter Haftung) a korlátolt felelősségű társaság német megfelelője, az egyik legnépszerűbb cégforma. A 25 000 eurós alaptőke és a viszonylag komplikált alapítási folyamat ellenére ez a második legnépszerűbb vállalati forma Németországban (csak az egyéni vállalkozás előzi meg). A GmbH az egyik legjobban csengő cégtípus, ami nem csak Németországban, de a nemzetközi üzleti életben is jelentős bizalmat kelt.
A GmbH alapításához általában egy alapító tagra (a vállalkozás tulajdonosa) és egy ügyvezetőre van szükség (bár lehetőség van egyszemélyes GmbH alapítására is, amikor ez a kettő egy személy).
Milyen esetben érdemes ezt a cégformát választani?
- Ha nem ijedünk meg az alapításhoz kapcsolódó magasabb költségektől: az alapítással közvetlenül összefüggő kiadások mintegy 1000 eurót tesznek ki.
- Ebben nincs benne az alaptőke, a kamarai tagsági díj és az esetlegesen megbízott tanácsadó iroda díja, viszont az alapítással összefüggő összes kiadás finanszírozható az alaptőkéből.
- Ha van elég forrásunk az alaptőke és a cég fenntartásához kapcsolódó költségek biztosításához.
- Ha olyan cégformát keresünk, amellyel egyaránt élvezhetjük a németországi és a nemzetközi üzleti partnereink bizalmát.
A GmbH előnyei
- Amennyiben a nyereséget nem veszik ki a cégből, kedvezőbb adózási feltételek alá eshet, mint az egyéni vállalkozás.
- A tulajdonos nem felel a saját vagyonával a cég tartozásaiért.
- Az esetleges nemzetközi üzleti partnerek bizalmát is elnyeri ez a cégforma.
A GmbH cégforma hátrányai
- A három cégtípus közül ennek alapítása a legköltségesebb és a legbonyolultabb.
- A kedvező adózás ellenére az adóterhek lényegesen magasabbak, mint a magyarországi kft.-k esetében.
- A cég működtetéséhez elengedhetetlen egy felkészült könyvelő. A GmbH felszámolása is igen komplikált.
A GmbH alapítása számos hivatali kitérőt, különféle dokumentumok és engedélyek beszerzését, igénylését jelenti. Ha tapasztalatok nélkül, a szükséges információk hiányában vág bele valaki, szinte garantált a kudarc. Ez nem csak a cégalapításra fordított idő aránytalan növekedését, de az alapításhoz kapcsolódó költségek megugrását is eredményezheti - mindez ráadásul a másik két cégformára is igaz.
Ezért érdemes egy megbízható, a német piacon évek óta jelenlévő tanácsadó céget megbízni, amilyen például a GmbH-UG.com. A szakértő segítség révén a cégalapításhoz kapcsolódó ügyintézés felgyorsul, miközben a tájékozatlanságból fakadó esetleges vargabetűket is megspórolhatjuk a folyamat során. Ráadásul a cég által biztosított magyar nyelven elérhető támogatást az alapítás után is igénybe lehet venni. Ha pedig nem Németországban élünk, segítségükkel sok utazást, kinttartózkodást megspórolhatunk. (Természetesen legalább egyszeri személyes kiutazás így is szükséges a cégalapításhoz.)
fotók: pixabay.com