Fahatású fém vagy WPC kerítés? Melyiket válasszuk?
Akik a természetes hatásra és a gondozásmentességre szavaznak, azoknál a fahatású fém, illetve a WPC is szóba jöhet, mint lehetséges alternatíva. Nézzük meg, mit érdemes tudni róluk.
A WPC kerítés
Napjaink egyik népszerű alapanyaga, amit nem csak kerítésként, hanem kültéri burkolatként is lehet használni, de készülhet belőle korlát, szegély, illetve kerítés is. A rövidítés jelentése “wood plastic composit”, tehát egy fa és műanyag kompozit anyagot takar.
Az összetételét tekintve általában 60% farostból, 30% termoplasztból (egy hőre lágyuló műanyagfajta) és 10% egyéb összetevőből áll. Ezek az arányok természetesen eltérőek lehetnek az egyes gyártók esetében.
A WPC elemek küllemüket és tapintásukat tekinve hasonlítanak a falécekre, azonban vitathatatlan előnyük, hogy nem szükséges karbantartani őket, ugyanis jól viselik az időjárás viszontagságait. Azaz nem kell sem csiszolni, sem újrafesteni, így kerítésnek is alkalmasak.
Emiatt időtálló megoldásnak számítanak, viszont azt érdemes megjegyezni, hogy a WPC elemek a bennük lévő műanyag miatt a hőmérséklet folyamatos változásának a hatására egy idő után deformálódhatnak, ami felpúposodáshoz, kilazuláshoz, legrosszabb esetben eltöréshez vezethet. A silányabb minőségű termékek esetén pedig az UV-sugárzás megfakíthatja a színt.
A fahatású fémkerítés
Ezek a kerítéselemek külsőleg szintén nagyon hasonlítanak a falécekre, viszont az alapanyaguk valamilyen fém (például acél vagy alumínium), amit élethű famintás festékréteg fed. Előnyük, hogy hőtágulás egyáltalán nem jellemző rájuk, így a hőmérséklet ingadozása esetén sem fog változni a méretük.
Bár padlóburkolatnak nem alkalmasak, de kerítésnek annál inkább: a Nívó kerítéselemeket egyszerű felszerelni, és tetszés szerint készíthető belőlük vízszintes vagy függőleges, illetve hézagos vagy zárt kerítés. A hamarosan megjelenő 3, illetve 5 cm széles lécek pedig várhatóan nagyon divatosak lesznek a következő évek során.
A speciális festékrétegnek nem árt a napsugárzás, a csapadék, a fagy és a vihar sem, így a kerítés karbantartása kimerül annyiban, hogy néha megtisztítjuk a portól. A WPC-vel ellentétben a fémkerítések a környezetet is kímélik, hiszen az elkészítésükhöz nem kell fákat kivágni, tartósságuknak köszönhetően pedig kevesebb hulladék keletkezik.
Melyik a jobb választás?
Ez természetesen mindenkinek az egyéni igényeitől függ. Ami közös bennük, hogy a fa kerítések természetes szépségét nyújtják, viszont sokkal strapabíróbbak, és megszabadítanak a rendszeres karbantartással járó vesződéstől.
Az újszerű, innovatív alapanyagoknak pedig pontosan az a célja, hogy megkönnyítsék az életünket.