Felmentést kaphatnak egyes intézmények az energiaszolgáltatás kikapcsolása alól
A Gazdasági és informatikai bizottság hétfőn szavazott a módosító javaslatról, amely szerint október 15. és április 15. között ezen intézményeknek akkor is biztosítani kell az energiaellátást, ha elmaradásban vannak a fizetéssel. A bizottsági ülésen a képviselők döntöttek arról, hogy tárgysorozatba veszik a fogyasztói árkiegészítésről szóló törvényt módosító javaslatot, amely a közösségi közlekedés árkiegészítésének emelését tartalmazza.
A kormány nem támogatta az előterjesztést. A Gazdasági és informatikai bizottság tagjai elfogadták a nemzeti mobil fizetési rendszerről szóló törvényjavaslat tárgysorozatba vételét és ugyanakkor arról is döntöttek, hogy általános vitára alkalmas a jogszabályjavaslat. A téli moratóriumot a villamos energiáról szóló törvény módosító javaslatában azzal indokolta Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiaügyekért felelős államtitkára, hogy ez társadalmi érdek. Az államtitkár közlése szerint a részleteket tartalmazó miniszteri rendelet is elkészül időben azért, hogy 2012. január elsején a jogszabály hatályba léphessen. Bencsik János hangsúlyozta, hogy a moratórium a téli időszakra szól és újabb felmentéssel csak akkor élhetnek majd az intézmények, ha előtte rendezték tartozásukat.
A jogszabály biztosítja azt, hogy a szolgáltatók nem terhelhetik ezeket a kintlévőségeket a többi fogyasztóra. A vita során Volner János (Jobbik), a bizottság alelnöke azt vetette fel, hogy vajon a szolgáltatók "kibírják-e" a kintlévőségek gyarapodását, míg Kovács Tibor (MSZP), szintén bizottsági alelnök arról beszélt, hogy a zömében önkormányzati intézményeknek vajon honnan lesz pénzük rendezni a tartozást. Rogán Antal (Fidesz), a bizottság elnöke emlékeztetett arra, hogy napirenden van az önkormányzati intézmények "áttekinthetetlen" helyzetének rendezése. A jobbikos képviselő kijelentette, hogy nem látja a probléma megoldását, a szocialista pedig azt, hogy a javaslat csak elodázza a megoldást. Kovács Tibor megjegyezte: az önkormányzati intézmények átalakítása során 600 iskolát zárnak be, "ez kezelni fogja a helyzetet".
A közlekedéssel kapcsolatos fogyasztói árkiegészítést a kormány azért nem támogatja - számolt be erről Kanyó Lóránt, a Nemzetgazdasági Minisztérium főosztályvezetője - mert nincs rá forrás és az árkiegészítés javasolt emelése meghaladná a kedvezményes és a teljes ár közötti különbözetet. A főosztályvezető hivatkozott a Széll Kálmán Tervre, amely a közösségi közlekedés hatékonyságának javítását irányozza elő, továbbá a 2012. évi költségvetési törvényjavaslatra, amelyben az árkiegészítést az előző évhez képest 16 milliárd forinttal 93 milliárd forintra csökkentették. A fideszes és KDNP-s képviselők önálló indítványa 3,5 milliárd forint többletkiadást jelentene és ehhez jön hozzá a főváros által igényelt 6 milliárd forint többlet - magyarázta Kanyó Lóránt. A törvénymódosító javaslatot eredetileg 2011. szeptember 29-én nyújtották be fideszes és KDNP-s képviselők, de a hatályba lépésre 15 napot adtak. Most változatlan formában a hatályba léptetés dátuma: 2012. január 1.
Az árkiegészítésre vonatkozó javaslat szerint Budapest közigazgatási határán belül a kedvezményes bérlet árkiegészítése havi 3.580 forint, ez ugyan ebben a javaslatban változatlan, de Budapesten ezt a kérdést más jogszabály rendezi. A megyei jogú városokban autóbuszra 2.030 forintról 2.984, külön villamosra és külön trolibuszra 1.330 forintról 1.862 forintra, a kettőre együtt 1.380 forintról 1.932 forintra emelkedne az árkiegészítés. A kombinált bérletre 2.520 forintról 3.528 forintra nőne a költségvetési árkiegészítés a 26 megyei jogú városban, míg a többi - 80 településen 1.710 forintról 2.052 forintra emelkedne.
A nemzeti mobil fizetési rendszerről szóló törvényjavaslatban Láng Zsolt (Fidesz) képviselői önálló indítványa központosított mobil értékesítési szolgáltatást javasol egyes közlekedési közszolgáltatásban. Ez a törvényben rögzített nemzeti mobil fizetési szervezet kizárólagos joga lesz, ha a javaslatot a parlament megszavazza. A képviselő november 30-án nyújtotta be a javaslatot, így a kormánynak még nincs álláspontja - mondta a bizottsági ülésen Vályi-Nagy Vilmos, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium főosztályvezetője. Kovács Tibor (MSZP) megjegyezve, hogy súlyos érvágást jelent a jogszabály a jelenlegi szolgáltatóknak, felvetette, hogy nem ütközik-e az európai versenyjogba a javaslat. (MTI)