Fitch - Észtország pozitív figyelőlistán
A legnagyobb európai hitelminősítő keddi londoni bejelentése szerint a pozitív előjelű megfigyelés a devizában, illetve a hazai valutában kiadott hosszú futamú észt államadósság közepes befektetői "BBB plusz", illetve elsőrendű befektetői "A mínusz" besorolásaira vonatkozik.
Észtország az első kelet-európai EU-tagállam a pénzügyi válság kitörése óta, amelynek szuverén adósbesorolásait valamely nagy nemzetközi hitelminősítő a közeli felminősítés lehetőségére utaló pozitív figyelőlistára vette. Magyarország hosszú lejáratú devizakötelezettségeire a Fitch Ratings "BBB" osztályzatot tart érvényben, negatív kilátással.
A hitelminősítő az észt adósbesorolások pozitív figyelőlistára helyezéséhez fűzött keddi elemzésében a lépést annak "nagy valószínűségével" indokolta, hogy Észtország 2011 januárjában beléphet a valutaunióba. A Fitch kilátásba helyezte, hogy a csatlakozás hivatalos jóváhagyása után felminősíti Észtországot.
A cég szerint miután az észt kormány a múlt héten a hazai össztermék (GDP) 1,7 százalékának megfelelő államháztartási hiányt jelentett a tavalyi egész évről - ezt az uniós statisztikai hivatalnak még meg kell erősítenie -, most már "szinte bizonyosnak tűnik", hogy Észtország esetében az EU nem indít túlzottdeficit-eljárást. A Fitch Ratings ezért azt várja, hogy az EU-bizottság májusi konvergenciajelentésében javasolni fogja Észtország felvételét az euróövezetbe, és a pénzügyminiszteri tanács (Ecofin) júliusban ezt formálisan jóváhagyja - áll az elemzésben.
Más nagy londoni házak szerint azonban Görögország költségvetési és adósságproblémái megnehezíthetik az euróövezeti tagjelöltek csatlakozását, és vannak citybeli elemzők, akik Észtország jövő januári belépését sem tekintik egyértelműen biztosnak. A Barclays Capital befektetési csoport nemrégiben kiadott helyzetértékelésében például azt írta: a Görögországgal kapcsolatos problémák éppen Észtországnak jöttek nagyon rosszkor, tekintettel arra, hogy a balti köztársaság 2011-ben csatlakozni szeretne az euróövezethez.
A ház londoni elemzői szerint Görögország erőteljes példaként szolgálhat a szkeptikusoknak - különösen a valutauniós jegybankon (EKB) belül -, akik az euróövezet további bővítésének halasztását pártolnák. Ez a tábor most erősebb helyzetben lesz azokkal szemben, akik politikai meggondolásból hajlamosak lennének kedvező módon elbírálni például Észtország felvételi kérelmét - állt a Barclays Capital elemzésben.
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege egyik legutóbbi helyzetértékelésében azt jósolta: a görög tapasztalatok nyomán az EKB és az Ecofin csak akkor járul hozzá a tagjelöltek csatlakozásához, ha azok "a második tizedesjegyig" teljesítik az összes maastrichti feltételt, vagyis egyáltalán nincs napirenden a közép-kelet-európai országok "gyorsított" euróövezeti felvétele, amit a pénzügyi válság csúcspontján több megfigyelő is javasolt.
A GS szerint a jövő évi észt eurócsatlakozásról nyáron esedékes döntés fontos jelzés lesz arra, hogy mi az EKB és Brüsszel jelenlegi hozzáállása az euróövezeti bővítéshez. A Fitch Ratings keddi londoni elemzése ugyanakkor "biztatónak" nevezi az észt gazdasági stabilizációt. A cég kiemelte: az észt gazdaság teljesítménye - miután előzőleg hét negyedév alatt összesen 19,6 százalékkal zuhant - a tavalyi negyedik negyedévben már 2,5 százalékkal nőtt reálértéken az előző negyedévhez mérve.
A makrogazdasági egyensúlyhiányok eltűnőben vannak: az észt folyómérleg egyenlege tavaly a GDP 4,7 százalékának megfelelő többlettel zárt, jóllehet 2007-ben még 17,8 százalékos volt a hiány. Emellett az inflációs ráta is 2009 novembere óta a maastrichti referenciaszint alatt jár. A Fitch Ratings is elismeri ugyanakkor a pozitív figyelőlista bejelentéséhez fűzött keddi elemzésében, hogy jóllehet Észtország várhatóan teljesíti a maastrichti felvételi követelményrendszer számszerű előírásait, mégis megvan annak a "csekély kockázata", hogy az EU-hatóságok - a kritériumok értelmezése alapján - elutasítják az észt csatlakozási kérelmet.
A Fitch kiemeli, hogy a maastrichti kritériumok "fenntartható" inflációs teljesítményt írnak elő. A hitelminősítő szerint azonban ezzel együtt is "alacsony" annak a valószínűsége, hogy Észtország euróövezeti felvételét ezen az alapon utasítanák e