Ne csak a magas gázszámlát fizessük! Fektessünk földgázba!
A földgáz talán az egyik legnagyobb slágere ennek a fűtési szezonnak. Habár nagy emelkedéseket nem láthattunk tőle.
Mindez mindek köszönhető?
Az elmúlt évtizedek statisztikáját figyelembe véve kijelenthető, hogy a földgáznak az év eleji mélypontja nem a tavaszi időszakban van, hanem február végén. Mindez azért nagy újdonság, mert a tavalyi évet figyelmen kívül hagyva néhány évtized szezonalitását figyelembe véve a február hónap végétől, miután mélypontot ütött intenzív emelkedésbe kezdett, köszönhetően a készletfeltöltési aktivitásnak, tehát az abból adódó kereslet élénkülésnek. Ez azonban nem minden évben volt így, ami félrevezető volt sokak számára. Nagyon sok alkalommal tapasztalható volt, hogy olyan időszakokban is, mint a január és február nagyon heves emelkedésen ment keresztül a földgáz árfolyamának jegyzése, aminek hátterében extrém hideg időjárás, vagy nagyon erős inflációs nyomás állt. Azonban ha ezeket kiszűrjük a döntő többségében a februárt követő időszak, illetve a szeptembertől kezdődő időszak a tipikus árfolyam emelkedést eredményező szakasza az évnek.
Földgáz árfolyamciklusok
A felül feltűntetett ábrán a 7 (piros) és 14 (fekete) éves átlagos földgáz árfolyam alakulás látható. A pirossal bekeretezett részek pontosan mutatják a fordulatok lehetséges helyét.
Ezeken felbuzdulva a 2001-ig visszanyúló havi bontású grafikont is elővettük, amin megvizsgáltuk a tényleges árfolyamjegyzéseket.
Folytonos Földgáz Grafikon (2001-2010 napjainkig)
A 2008-as és 2009-es esztendőt kihagyva (azért mert 2008-ban, amikor a nagy árfolyam emelkedés volt, az az árutőzsdei lufinak volt köszönhető, valamint az azt követő zuhanás pedig a pánik időszaknak, amikor a szezonalitás, mint meghatározó tényező teljesen érvényét vesztette és a 2009 szeptember volt az első alkalom, amikor a szeptemberi felfutás visszatért mint ciklus az árfolyamokba) jól látható, hogy a februári felfutás (kék nyilak) habár kisebbek, mint a szeptemberi (piros nyilak), minden évben megmutatja magát és biztosít néhány hónapig tartó árfolyam emelkedést.
Nos, akkor hol tartunk most?
Földgáz Napos Grafikonja
Jól látható, hogy közelítünk az emelkedési fázishoz, amit kékkel jelöltünk, míg a pirossal bekeretezett a már korábban megemlített szeptemberben kezdődő felfutás. Nos, mire számítsunk egy esetleges felfutás esetén? Mégis mennyire mehetnek újabb szintekre az árfolyamok?
Nagy emelkedésekre nem kell számítani, ami annyit jelent, hogy a 6$ és egy kicsit fölé nézhetnek a jegyzések. Mindez annak az eredménye, hogy az idei készletek egyelőre jóval a 7éves átlagos szintek fölött tartózkodik több százalékkal. Mivel a készletek nincsenek olyan alacsony szinteken, így a tavaszi feltöltési időszakban viszonylag gyorsan sikerülhet a tározók teljes feltöltése.
Konklúzió
Fontos, hogy a grafikonra felrajzolt Fibonacci szintek közül még a 61,8-as szint nem lett megtesztelve a 4,9$-os árfolyamszint közelében. Tehát nem kizárt, hogy e szintek környéke tesztelésre kerülhet. További fontos tényező, hogy amíg tart a fűtési szezon, addig nem nagyon kezdik el komolyan feltölteni a készleteket, ami nem is baj, mert annál több a valószínűsége, hogy a tavaszi időszakban nagyobb lesz a kereslet a földgáz iránt, ami sokat emelhet az árfolyamok jegyzésén.