Folytatódnak a tárgyalások az iráni nukleáris programról
Az atomalkut, hivatalos nevén a Közös Átfogó Cselekvési Tervet (JCPOA) aláíró államok - Irán, az Egyesült Államok, Kína, Oroszország, Franciaország és Németország - pénteken értekezletet tartottak Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője elnökletével. Az államok képviselőit tömörítő vegyesbizottság tagjai megvitatták, miként lehet biztosítani a 2015-ben létrejött, Irán atomprogramját szabályozó nukleáris megállapodás teljes körű és hatékony végrehajtását az összes fél részéről.
A bizottság tájékoztatást kapott az Irán ellen bevezetett szankciók feloldásával és a végrehajtási intézkedésekkel foglalkozó két szakértői csoport munkájáról is.
A résztvevők továbbá hangsúlyozták elkötelezettségüket a folyamatban lévő közös diplomáciai erőfeszítések további folytatása mellett. A bizottság megbízta a szakértői csoportokat, hogy folytassák munkájukat, és megállapodtak abban, hogy a jövő hét folyamán újra egyeztetnek az osztrák fővárosban.
A 2015-ben Bécsben aláírt megállapodás előirányozta az iráni atomprogram korlátozását a nemzetközi szankciók fokozatos feloldásáért cserébe. 2018 tavaszán Donald Trump akkori amerikai elnök kilépette az Egyesült Államokat az egyezményből, és bejelentette, hogy országa ismét szankciókat ró ki Iránra. Irán ezt követően megtagadta a szerződésben rögzített vállalásait, így egyebek közt újrakezdte magasabb dúsítású urán előállítását. A Joe Biden vezette jelenlegi amerikai kormány továbbra is mérlegeli az atomalku felélesztését célzó lehetőségeket Irán.