Forradalmi változtatásra készülnek a repterek?

A világ vezető reptér üzemeltetőinek jelentős része (80%) tervezi, hogy az önkiszolgáló check-in rendszert teszi a becsekkolás elsődleges módjává - áll a repüléstechnikai IT-ra specializálódott SITA hatodik, globális felmérésében Airport IT Trends címmel.

Az érintett, vezető repterek 52 százaléka értékelte az elektronikus jegy bevezetését a legjelentősebb hatással bíró változásként, amely átállás kezdetben a bárkóddal ellátott beszállókártyák mobiltelefonra történő elküldésével kezdődne.

 

A SITA kutatása, melyet az Airline Business valamint az ACI (Airports Council International) is szponzorált, világszerte 172 megkérdezett reptér válaszain alapult, melyből 56 reptér TOP 100 kategóriás a bevételét valamint az utasszámot tekintve.

 

A világ reptéri IT üzletága megközelítőleg 3 billió US dollárt ér, amely a felmérésben megkérdezett repterek 45 százaléka szerint 2010-ben csak növekszik majd. A felmérésben résztvevő repterek mindössze 14 százaléka jósolja az összeg csökkenését.

 

“A tanulmány megerősíti azt a tényt, hogy az önkiszolgáló becsekkolás egy globális trenddé nőtte ki magát, hiszen a megkérdezett repterek közel 80 százaléka tervezi, hogy 2010-re ezt a módszert teszi a becsekkolás elsődleges módjává. Mi több, a világ TOP 100 reptereinek már 40 százalékában működik az önkiszolgáló check-in.” - nyilatkozta Catherine Mayer, a SITA alelnöke.

 

“A repterek rájönnek, hogy azok az utasok, akik elhagyják a check-in pultokat nagy eséllyel újabb kígyózó sorokban találják magukat a csomagfeladásnál, vagy épp a biztonsági kapuknál. Ennek eredményeként, a repterek különböző automatizált megoldásokhoz folyamodnak, hogy lenyomozzák a várakozási időt az egyes ellenőrző pontokon.” - tette hozzá Mayer.

 

A megkérdezett repterek, -melyek elmondásuk szerint ellenőrzik majd a várakozási időt a jövőben-, 60 százaléka használ videó elemzést, 43 százalékuk RFID megoldást, míg 27 százalékuk Bluetooth technológiát fog alkalmazni.

 

A repülőterek legfontosabb informatikai befektetései a következőképpen alakulnak: utasszállítási folyamatok és szolgáltatások (61%); utasszállítási biztonság (56%); valamint repülőtéri folyamatok (51%). A poggyászkezelési folyamatok és felügyelete szintén az egyik legfontosabb befektetési területnek számít a Top 100 reptereknél (51%) de kevésbé játszik szerepet a kisebb mértékben kihasznált repülőtereknél.

 

A repülőterek 52 százaléka a különféle elektronikus dokumentumok használatát és alkalmazását tartja a legjelentősebb informatikai és telekommunikációs befektetésnek. A fejlesztés segítségével valóra válhatnak az olyan kezdeményezések, mint a papírmentes utazás és a bár kóddal ellátott beszállókártyák (BCBP), de valószínűleg más területeket is érinteni fog, például a légijármű-karbantartási szolgáltatásokat.

 

A repterek többsége a mobilitást az öt legfontosabb IT trend között tarja számon, mely várhatóan jelentősen befolyásolja a légikikötők infrastruktúráját. A repülőterek fele szerint a mobil eszközökre kifejlesztett megoldások játszák majd a legfontosabb szerepet a jövőben.

A felmérésben résztvevő repülőterek 63 százaléka már rendelkezik önkiszolgáló check-in pulttal. Ez az arány 2012-ig várhatóan már 90 százalék lesz.

 

Az önkiszolgáló pultok használata során a repterek eltérő stratégiát alkalmaznak. A legtöbb repülőtér a pultok számának növelését tervezi. 44 százalékuk a becsekkolási lehetőségeket szeretné bővíteni, míg 9 százalékuk új funkciók bevezetését tervezi, például az útlevél szkennelést (2012-ig 32 százalékról 58 százalékig emelkedik) valamint az automatizált poggyászcímke nyomtatást (17 százalékról 2012-ig várhatóan 51 százalékig növekszik). A legnagyobb érdeklődést kiváltó területek a következőek:

 

 - Önkiszolgáló poggyászfeladó helyszínek - 12 százalékról 48 százalékig emelkedik 2012-ig;

 - Automatizált beszálló kapuk – 8 százalékról 42 százalékig emelkedik 2012-ig;

 - Önkiszolgáló pultok átszálló utasoknak - 11 százalékról 39 százalékig emelkedik 2012-ig;

 - Önkiszolgáló pultok az elveszett poggyászok bejelentésére – 5 százalékról 36 százalékig emelkedik 2012-ig.

 

A SITA a világ vezető specialistája a légiipari kommunikációs és IT megoldásokban. A SITA légitársaságok, repülőterek, kormányhivatalok, repülőgép gyártó cégek valamint légi fuvarozó társaságok és más ügyfelek számára szállít üzleti megoldásokat. Több mint 200 országban van jelen és 4,500 munkatárs fáradozik a több, mint 3,200 ügyfél legmagasabb szintű kiszolgálásán. A SITA 1949-ben alakult és mára 140 országban foglalkoztat munkatársakat, akik több, mint 70 különböző nyelven beszélnek. A SITA bevétele 2008-ban 1.13 milliárd € volt.

A szlovén kormányfő átfogó intézkedéseket jelentett be a romló közbiztonság kezelése érdekében

Biztonsági, büntetőpolitikai és szociálpolitikai intézkedéscsomagot jelentett be kedden a délkelet-szlovéniai romló közbiztonság kezelése érdekében Robert Golob miniszterelnök, miután a hétvégén egy halálos kimenetelű támadás során meggyilkoltak egy férfit.
2025. 10. 29. 07:00
Megosztás:

A magyarok harmada él állandó anyagi szorongásban

Minden második magyar rendszeresen él át negatív stresszt, melynek legfőbb okozója a túlhajszolt életmódunk, a munkahelyi, családi vagy párkapcsolati konfliktusaink, miközben minden harmadik ember szorong állandó jelleggel az anyagiak miatt. Az NN Biztosító kutatása azt is feltárta, hogy az egyes generációk mi miatt aggódnak a leginkább és melyik a stressznek leginkább kitett korosztály. A stressz ma Magyarországon a mindennapok része, de ha közelebbről nézzük, kiderül: nem minden esetben ellenségünk. A mindennapok során éppúgy tapasztaljuk pozitív és negatív oldalát, így a fő kérdés, hogyan éljük meg a stresszes helyzeteket és mennyire készülünk fel a váratlanra, milyen erőforrásaink vannak ennek kezelésére.
2025. 10. 29. 06:00
Megosztás:

A dízelek futottak a legtöbbet, hibridek voltak a legdrágábbak szeptemberben – frissült a Használtautó.hu és a KSH közös statisztikája

Továbbra is dinamikus kereslet tapasztalható a használtautó-piacon, különösen az elektromos és hibrid meghajtású járművek iránt. A Használtautó.hu és a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szeptemberi jelentése szerint a kínálat 10 millió forint alatti kategóriákban továbbra is meghatározó, de egyre nő a drágább modellek aránya. A közös havi statisztikai sorozat célja, hogy pontos képet adjon a hazai használtautó-kínálat összetételéről és az árak alakulásáról.
2025. 10. 29. 05:00
Megosztás:

Romlott a GfK novemberi német fogyasztói hangulatindexe

Az elemzők által várt erősödés helyett gyengült a GfK novemberre vonatkozó német fogyasztói hangulatindexe, elsősorban a rosszabb jövedelmi kilátások hatására.
2025. 10. 29. 04:30
Megosztás:

Mennyi ingyen hitelre elég a közszolgálati otthontámogatás?

Jövő évtől igényelhető a közszolgálati otthontámogatás, amiből akár egy meglévő lakáshitel havi törlesztőrészletei is kifizethetők. Ezt azt jelenti, hogy évi 1 millió forintot gyakorlatilag az állam fizet helyetted a banknak. De mire elég az évi 1 millió forint, ha úgy vennél fel hitelt, hogy az neked egy filléredbe se kerüljön?
2025. 10. 29. 04:00
Megosztás:

A georgiai versenyhatósággal kötött együttműködési megállapodást a GVH

Magas szintű georgiai delegációt fogadott a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), Budapesten. A kaukázusi ország versenyhatóságának elnöki szintű látogatásának célja a két szervezet közötti szakmai együttműködés elmélyítése és a versenypolitikai tapasztalatcsere szélesítése. A hétfői eseményen szakmai együttműködési megállapodást írt alá Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke és Irakli Lekvinadze a georgiai Verseny- és Fogyasztóvédelmi Ügynökség elnöke. A GVH elnöke hangsúlyozta: „Az együttműködések segítik, míg a blokkosodás megöli a versenyképességet.”
2025. 10. 29. 03:30
Megosztás:

Ne dőljön be a Black Friday csapdáknak!

Közeledik a Black Friday időszaka, amikor a vásárlókat egymás után érik a hatalmas kedvezményeket ígérő hirdetések. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) az elmúlt évekhez hasonlóan tájékoztató videókkal, jó tanácsokkal segíti a fogyasztókat abban, hogy körültekintően vásároljanak, és ne dőljenek be a szezonális akcióknak.
2025. 10. 29. 03:00
Megosztás:

Moszkvában tárgyal a szíriai védelmi miniszter

Távlatosnak nevezte Andrej Belouszov orosz védelmi miniszter kedden Moszkvában az orosz-szíriai politikai és katonai kapcsolatokat a szíriai hivatali partnerével, Mahraf Abu Kaszra tábornokkal tartott tárgyalásokon.
2025. 10. 29. 02:30
Megosztás:

A rendőrség idén is jelen lesz a temetők környékén

A rendőrség idén is jelen lesz a temetők környékén, hogy a mindenszentek és a halottak napja méltóságteljesen, nyugalomban teljen - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Kommunikációs Szolgálata kedden a rendőrség honlapján.
2025. 10. 29. 02:00
Megosztás:

A szlovén kormányfő átfogó intézkedéseket jelentett be a romló közbiztonság kezelése érdekében

Biztonsági, büntetőpolitikai és szociálpolitikai intézkedéscsomagot jelentett be kedden a délkelet-szlovéniai romló közbiztonság kezelése érdekében Robert Golob miniszterelnök, miután a hétvégén egy halálos kimenetelű támadás során meggyilkoltak egy férfit.
2025. 10. 29. 01:30
Megosztás:

Közös fejlesztésekről állapodott meg Zalaegerszeg és Hévíz önkormányzata

Stratégiai együttműködési megállapodást kötött Zalaegerszeg és Hévíz önkormányzata közös elképzelések, köztük a Hévíz-Balaton Airport fejlesztése érdekében - tájékoztatta Hévíz önkormányzata kedden az MTI-t.
2025. 10. 29. 01:00
Megosztás:

Az amerikai szenátus tizenharmadik alkalommal sem tudta elfogadni az átmeneti költségvetést

Tizenharmadik alkalommal sem tudta elfogadni az átmeneti költségvetést az amerikai szenátus kedden, így tovább szünetel az Egyesült Államok kormányzati intézményeinek működése.
2025. 10. 29. 00:30
Megosztás:

Moszkvában tárgyal a szíriai védelmi miniszter

Távlatosnak nevezte Andrej Belouszov orosz védelmi miniszter kedden Moszkvában az orosz-szíriai politikai és katonai kapcsolatokat a szíriai hivatali partnerével, Mahraf Abu Kaszra tábornokkal tartott tárgyalásokon.
2025. 10. 28. 23:30
Megosztás:

Mi az az egyetlen kriptovaluta, amivel 1.000 dollárból 100.000 dollárt lehet csinálni? Elemzők rangsorolták a legjobb befektetéseket

A kriptovaluták piacán egyre fokozódik a keresés azok után a befektetési lehetőségek után, amelyek képesek akár 100-szoros hozamot is biztosítani, különösen mióta a piacok láthatóan magukhoz tértek az október 10-i összeomlás után.
2025. 10. 28. 23:00
Megosztás:

Újabb könnyítés a lakástámogatásoknál, ezúttal a CSOK Pluszra kerülhet sor

Az éjszaka társadalmi egyeztetésre bocsátott jogszabálytervezet alapján a kormány módosítana a CSOK Plusz szabályain. A házaspárok életkorára vonatkozó feltételhez nyúlna hozzá a jogalkotó.
2025. 10. 28. 22:30
Megosztás:

Az egykori Tungsram gyár területének fejlesztéséről szóló szakmai párbeszéd vette kezdetét a Design Week 2025 keretében

A Tungsram gyárterület jövője volt a Design Week 2025 kiemelt szakmai eseményének fókuszában. Urbanisták, építészek és fejlesztési szakértők indítottak párbeszédet az egykori ipari zónában rejlő hatalmas potenciál kiaknázásáról és a területnek a városszövetbe való sikeres integrálásáról.
2025. 10. 28. 22:00
Megosztás:

Enyhe erősödést ért el kedden a forint

A forint erősödött kissé kedden a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
2025. 10. 28. 20:30
Megosztás:

A LUKOIL eladja nemzetközi eszközeit a szankciók miatt

A Lukoil orosz olajtársaság eladná külföldi érdekeltségeit a vele szemben bevezetett szankciók miatt.
2025. 10. 28. 20:00
Megosztás:

Ismét Budapesten gyűlik össze az akkumulátoripar

November 6–7-én ötödik alkalommal rendezik meg a régió egyik legfontosabb akkumulátoripari szakmai eseményét, a Hungarian Battery Days konferenciát. A Magyar Akkumulátor Szövetség és a White Paper Consulting szervezésében megvalósuló rendezvény átfogó képet nyújt az iparág aktuális folyamatairól, kihívásairól és jövőbeli irányairól, valamint teret ad az európai akkumulátoros energiatárolási ökoszisztéma legfontosabb szereplőinek találkozására és párbeszédére. A konferencián első alkalommal adják át a Magyar Akkumulátor Kiválósági Díjat, amellyel a Szövetség a szektor kiemelkedő hazai teljesítményeit kívánja elismerni.
2025. 10. 28. 19:30
Megosztás:

Accor: íme a harmadik negyedéves eredmények, emelték az EBITDA-előrejelzést

Az Accor, a világ vezető vendéglátóipari csoportja az idei harmadik negyedévben változatlan árfolyamon az árbevétel 3,1%-os növekedéséről számolt be, EBITDA-növekedési előrejelzését pedig 11-12% közötti értékre javította.
2025. 10. 28. 19:00
Megosztás: