Fülkeforradalom - újratöltve
Szanyi Tibor - aki már leadta az elnökjelöltté váláshoz szükséges háromezer támogató aláírást - kiemelte, az MSZP történetében először fordul elő, hogy a hivatalban lévő pártelnöknek kihívója lesz a kongresszuson. "Ne csak hirdessük, gyakoroljuk is a demokráciát!" - magyarázta indulását, megjegyezve: noha a pártvezetésben tartottak attól, hogy a belső kampány ártalmas, megosztja a pártot, mára látszik, hogy ez a félelem alaptalan volt.
További érvként említette, hogy Mesterházy Attila irányítása alatt a szocialisták támogatottsága megrekedt 20-25 százalék körül. "A pártelnök azt mondja, hogy jó úton vagyunk, szerintem viszont ha vele három év alatt nem tudtunk kimozdulni a holtpontról, változtatni kell" - jelentette ki. Veszélyes önámításnak tartja, hogy a pártvezetés elégedett, amikor valamelyik közvélemény-kutató az MSZP támogatottságának csekély növekedését jelzi. Szerinte a 2014-es választáson az fog győzni, aki az egyéni körzetek többségét megnyeri, de ez nem a párt népszerűségén, hanem helyi szavazatszerző képességen múlik.
Ebben pedig rosszul áll az MSZP: pillanatnyilag az angyalföldin kívül jó, ha 2-3 választókerületben van győzelmi esélye - fűzte hozzá. Szanyi Tibor úgy véli: miután négyszer választották egyéni képviselővé, új szemléletet, tudást hozhat a pártvezetésbe. Mint mondta, tévedés, hogy ő és Tóth József polgármester a körzet baloldali hagyományai miatt győzött 2010-ben a XIII. kerületben, ha ez lett volna a döntő, az MSZP-s jelölteknek kellett volna nyerniük Csepelen, Dunaújvárosban és Miskolcon is. Egyéni körzetben az nyer, akit ismernek, akiben megbíznak az emberek, és aki jelen van köztük; "vannak elhanyagolt és megművelt virágoskertek, a XIII. kerület az utóbbiak közé tartozik" - hangoztatta.
Véleménye szerint az MSZP-nek sokkal több "terepmunkára" lenne szüksége, mert szavazatszerző képességét, szervezettségét, választóinak eltökéltségét nézve a Jobbik is megelőzte. Szanyi Tibor szólt arról is, hiba volt, hogy az MSZP kormányon a neoliberális gazdaságpolitikával "flörtölt". Ez többé nem fordulhat elő - mondta. Véleménye szerint a szocialistáknak szakítaniuk kell Gyurcsány Ferenc és Hagyó Miklós örökségével is. Elmondta: Gyurcsány - az alulról jövő döntések helyett - rendre kész helyzet elé állította párttársait, a volt főpolgármester-helyettes pedig üzleti logikával közelített a politikához.
Hagyó Miklóssal kapcsolatban úgy foglalt állást: "amivel gyanúsítják, abban full ártatlan, nem látott nokiás dobozt, se kicsit, se nagyot", de sokat ártott pártjának azzal, ahogyan az MSZP-n belüli demokratikus eljárásokat befolyásolni próbálta. "Hagyó így gondolkodott: fölveszem a nénikédet a városszépészeti kft.-be 120 ezer forintért, cserébe te megszavazod, amit kérek. Ez a mandátumbrókerség megmérgezte a szocialista pártot" - jelentette ki. "Meg kell szabadulni a neoliberalizmustól, és a távozásuk után is továbbélő gyurcsányizmustól, hagyóizmustól - ezzel, azt hiszem, olyat mondok, amit a versenytársam nem mond, mivel nem beszél ezekről a kérdésekről" - jelezte, hozzátéve, hogy ezek a jelenségek "lenullázták az MSZP értékeit".
"Ha az MSZP most túl tud lépni az árnyékain, azt üzeni az embereknek, hogy 2014-ben is képes nyerni" - fogalmazott. Szanyi Tibor erősítené az MSZP közösségépítő szerepét. A pártházak üresek hétvégén, megszűntek a fiataloknak szóló rendezvények, nyári táborok, noha sokan ezekből indulva kezdték pártkarrierjüket - folytatta. Példaként hozta, hogy a német szociáldemokrata párt ifjúsági utazási irodát működtet, amely nyaranta több százezer fiatalnak szervez csereutakat. Véleménye szerint a szocialista pártnak karitatív programokat kell indítania: ruha-, játék- és könyvvásárokat, élelmiszerosztást, tudatosítva, hogy a rászorulók fordulhatnak az MSZP-hez. Kitért arra, hogy a szocialistáknak a mainál sokkal több aktivistára van szükségük, ideértve a párttagokat is.
"Ki kell adni a feladatot, hogy év végéig mindenki léptessen be a pártba valakit, akire felnéz" - mondta. Szerinte ugyanakkor fiatalítani is kell a vészesen öregedő MSZP-t, akár úgy is, hogy "a 92 éves nagymama meggyőzi harmincas unokáját, hogy köztünk a helye". Javaslatai között szerepel, hogy válasszák szét a pártelnöki és a frakcióvezetői posztot - az utóbbit 2014-ig Mesterházy Attila töltheti be -, az MSZP-lista élére pedig a párt táboránál szélesebb körnek elfogadható miniszterelnök-jelöltet állítsanak.
Lehetséges jelöltet nem nevezett meg, de aláhúzta: ez bejött Medgyessy Péter esetében, és volt ilyen törekvés a 2005-ös államfőjelöléskor is, amikor Szili Katalin mellett Glatz Ferencet állították a kongresszus elé. Arra a kérdésre, hogy a március 31-i kongresszus után kiket látna szívesen az elnökségben, úgy válaszolt, Mesterházy Attilával ellentétben nincs ilyen listája, csak azt kéri a kongresszustól, hogy nagyrészt már bizonyított politikusokat, különösen arra érdemes nőket válasszon meg. "Néhány nyeretlen kétéves is elfér a brigádban, de jobb, ha a többség azért mégiscsak valaki" - mondta. (MTI)