Hitelválság után foglalkoztatási válság jön?
Világszerte legalább 20 millió munkahely esett áldozatul a globális pénzügyi és gazdasági válságnak 2008 márciusa óta a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) legújabb tanulmánya szerint.
Az EU-n belül mintegy 6,1 millió álláshellyel lett kevesebb a válság következtében. Az ILO szerint a túl korán befejezett gazdaságélénkítő programok a munkapiaci fellendülést akár egy évvel is hátráltathatják.
Az ABC televízió arról számolt be, hogy a vártnál kisebb lesz a tavalyi amerikai banki segélycsomag vesztesége; a washingtoni pénzügyminisztérium legfrissebb becslése szerint a bajba jutott cégeknek nyújtott 370 milliárd dollár hitelből csak 42 milliárd dollár nem fog visszafolyni. Az Obama-kormány a nyáron - annak fényében, hogy még további beavatkozások voltak várhatók - olyan előrejelzést adott, hogy 700 milliárd dolláros segélyakciót 341 milliárd dolláros veszteséggel kell majd lezárni.
Ben Bernanke Fed-elnök Washingtonban arról beszélt, hogy még túl korai az amerikai gazdaság tartós felépüléséről, önfenntartó folyamatról beszélni. Az amerikai központi bank első embere reményét fejezte ki, hogy a gazdasági helyzet javulása jövőre folytatódni fog. Úgy vélte, erőteljes visszaesés valószínűtlen. Utalt a gyenge munkaerő-piaci helyzetre, a fogyasztók óvatosságára, valamint a még mindig szűkös hitelkínálatra, álláspontja szerint e hátráltató tényezők miatt a gazdaság erősödése valószínűleg továbbra is csak mérsékelt ütemű lesz.
Elmondta: a Fed legnagyobb feladata annak az időpontnak a kiválasztása, amely a legalkalmasabb lesz az ösztönző politika megfordítására. Hozzátette, hogy a jelenlegi alacsony, zéró százalék körüli kamat fenntartását célzó politika még egy ideig változatlan marad.