Hogy indíthatja be a pénzpumpa a gazdaságot, mik a határai a válságkezelésnek?
Magyarország
A forint a kedvezőbb nemzetközi befektetői hangulatban valamivel 272 alá erősödött vissza az euróval szemben a hétfői nap folyamán. A július óta irányadó 265-275-ös sávba tért vissza a kurzus. Természetesen technikai szintekről is csak a globális kockázatvállalási kedv elsődlegessége mellett lehet beszélni. De úgy tűnik, ahogy e hét elején enyhül a piaci bizonytalanság, a forint is az előbbi sáv közepe, azaz 270 felé tart. Itt jár jelenleg az 50 napos mozgóátlag is, mely átlépése további lökést adhat a hazai devizának. A mai nap során alapvetően még nem várunk 270 alatti szinteket. A vártnál rosszabb ZEW index hatására sem gyengült a hazai deviza, jelenleg valamivel 272 alatt járnak a jegyzések az euróval. Annak ellenére, hogy a Románia következő IMF hitelrészlete késik a politikai bizonytalanságok miatt, a régiós devizákat most kevésbé érinti a hír. Igaz, a lej gyengülését a román jegybank is hátráltatja nyíltpiaci intervenciókkal. A cseh korona 25.50-ig, míg a zloty 4.20-ig izmosodott a közös devizához képest. Amennyiben a három hete kezdődött és most véget érni látszó globális részvénypiaci korrekció tényleg abba marad és netán újraindul a rally, akkor a forint miatt sem kell majd aggódnunk. Egyedül a jegybank ez esetben folytatódó alapkamat csökkentése gyengítheti adott esetben a hazai devizát. Az állampapír-piaci hozamok továbbra is egy újabb 50 bázispontos csökkentést áraznak, kérdés meglépi -e ezt az MNB a novemberi ülésen.
Nemzetközi
A hétfői nap egészében, ahogy arra már délelőtt számítani lehetett, pozitív maradt a befektetői hangulat, a nyugat-európai börzéken és csaknem 2.5 százalékkal fentebb zártak az indexek a pénteki finishez képest. Ennek oka nagyrészt abban keresendő, hogy múlt héten a Fed, az EKB és a BoE arról tettek tanúbizonyságot, hogy meghosszabbított ideig gazdaságaik rendelkezésére fogják bocsátani az extra likviditást. Természetesen köztudott, hogy a pénzek elsődleges célja nem a részvényárak felhajtása - de lévén, hogy a bankok a hitelezés újraindítása helyett inkább a tőkepiacokon forgatják meg ezen összegeket, eszközár-inflációt okozva - a következmény mégis ez. Tehát hiába indukálna egy rosszabb munkanélküliségi adat eladói nyomást „normál esetben", most ez a pénzpumpák nyitva tartásának meghosszabbítását jelenti, ami lökést ad a részvényeknek, a piaci hangulatnak, bármilyen ellentmondásos is. A jegybankok értelem szerűen tisztában vannak ezzel, de abban bíznak, hogy a folyamatok multiplikatív hatásaként a mesterséges ösztönzők árnyékában elindul egy saját erőből történő fejlődés a világgazdaságban, amiről ha leszívják az extra likviditást sem fog összecsuklani. Egyelőre még nem látni, hogy ez mikor fog megvalósulni, ha egyáltalán megvalósul -e - anélkül, hogy az alapvető problémával, a világgazdaság egyensúlytalanságával kezdenének valamit. Tehát, hogy ne legyen akkor külker mérleg hiánya a nyugatnak és akkora többlete a keletnek és csökkenjen a nyugat eladósodottsága, növekedjen a megtakarítási ráta.
Visszatérve a tegnapi adatokhoz, már a kereskedés kezdeti szakaszában pozitívan hatott, hogy a novemberi Eurózónás Sentix befektetői bizalmi index a várakozásoknál nagyobb mértékben tudott emelkedni és -7-re nőtt az októberi -12-es érték után. (Természetesen ebben is nagy szerepe van a megnövelt likviditásnak.) Valamint a szeptemberi német ipari termelés hó/hó alapon kiugró 2.7 százalékos ütemben növekedett, a mindössze 1 százalékos ugrásról szóló várakozásokat jócskán felülmúlva. Miután a szeptemberi hónap még a harmadik negyedév teljesítményéhez tartozik, így könnyen lehet, hogy az amerikai GDP után, a pénteken megjelenő Eurózónás (egyben német) előző negyedéves GDP is pozitív meglepetést okoz. A várakozások jelenleg 0.5 százalékos n.év/n.év alapú növekményt valószínűsítenek a gazdasági közösségre vonatkozólag, míg 0.8 százalékot a német gazdaság esetében.
Tőzsdék
Az USA-ban is hasonló, 2-2.5 százalékos részvénypiaci rally valósult meg tegnap, hasonlóan a likviditási intézkedések miatt. Ugyanakkor valamelyest szétválik most az USA és Nyugat-Európa tőzsdei teljesítménye. Míg a Wall-Street indexei már a korábbi 2009-es csúcsoknál járnak, sőt a Dow Jones ipari index már új idei csúcsot is döntött tegnap, addig az öreg kontinensen egyelőre 3-4 százalékkal még a korábbi tetők alatt járnak a részvények. Ázsiában is robosztus emelkedéseket láthattunk kedd reggel, igaz a kereskedés végére 0.3-1 százalék közötti tartományba mérséklődtek a pluszok. Nyugat-Európában egyelőre bizonytalankodnak az indexek viszont a Wall-Street futures-ei 0.2-0.3 százalékos piros tartományban járnak a nyitás előtt. Ha még a hét elején ki is tart az emelkedés, egyelőre bizonytalan, hogy újabb, legalább 1-2 hétig tartó rally meg tud -e valósulni. Egyelőre továbbra is oldalazásra számítunk az előbbi időtávon, de az irányt illetően felfelé mutató kockázatok tornyosulnak jelenleg.
A délelőtt folyamán napvilágot látott novemberi német ZEW index alulmúlta a várakozásokat és nagyobb mértékben esett. A délután folyamán egy amerikai gazdasági optimizmus index lát még napvilágot. Valamint időben az amerikai piacnyitás környékén több Fed hivatalnok is fog sajtótájékoztatót tartani, melyeknek az amerikai alapkamatot és mennyiségi lazítási programot érintően lehetnek piacbefolyásoló hatásai.
Devizák
A dollár tegnap 1.50 fölé is emelkedett az euróval szemben, de a korábbi ellenállások megfogták a keresztet és jelenleg hajszálnyival e mérföldkő alatt járnak a jegyzések. A mai nap folyamán sem várjuk a korábbi csúcsok megdöntését, miután holnap amerikai szünnap lesz, ami némi kockázatvállalási kedv csökkenést eredményezhet. A font került eladói nyomás alá és 0.90 fölé gyengült újra az euróval szemben, miután a Fitch azt nyilatkozta, hogy a fejlett országok adósságának AAA-s besorolása közül a brit van a legnagyobb veszélyben és még egy fiskális ösztönző-csomag esetén az előbbi rating minden bizonnyal megkérdőjeleződne. Visszatérve az első témához, a leminősítések veszélye és ezzel párhozamosan az állampapír-piaci hozamok túlzott emelkedése jelenthet egyedül korlátot a jelenlegi válságkezelésben. Ne feledjük el ugyanakkor, a reálgazdaságot illetően, hogy 0 százalékos alapkamat mellett, deflációs időszakban a reálkamatláb továbbra is pozitív, tehát az infláció elszállásától tartó héjáknak még vissza kell fogniuk magukat.